«Hospiss.lv»: Apdraudēta paliatīvās aprūpes pakalpojuma sākšana dzīvesvietās; VM bažas noraida

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Līdz paliatīvās aprūpes pakalpojuma uzsākšanai ir palikušas 25 dienas, bet vajadzīgās izmaiņas normatīvajos aktos vēl nav pieņemtas, par situāciju bažas pauda organizācijas "Hospiss.lv" līdzdibinātāja Ilze Zosule. Tikmēr Veselības ministrijā (VM) apgalvoja, ka nekādi normatīvo aktu grozījumi vairs nav nepieciešami pakalpojuma uzsākšanai plānotajā laikā – no 1. oktobra.

ĪSUMĀ:

  • "Hospiss.lv": Pakalpojuma sākšanai nav veikti nepieciešamie grozījumi normatīvajos aktos.
  • Tāpēc pastāvot risks, ka pēc iepirkuma rezultātu paziņošanas pakalpojumu nevarēs sniegt.
  • Ministrija: Pakalpojuma sākšanai nav nepieciešami vēl kādi grozījumi normatīvajos aktos.
  • Saeimā skatāmie grozījumi likumos neietekmē pakalpojumu sniegšanas sākšanu, apgalvo VM.
  • "Hospiss.lv" satraucas, vai Labklājības ministrija atradīs naudu tieši sociālajai aprūpei.
  • Tam nepieciešamos 4,25 miljonus Labklājības ministrija pieprasījusi 2024. gada budžetā.

Satraucas par nepieciešamajiem grozījumiem 

Zosule uzsvēra, ka līdz šim sabiedrībai sniegta nepilnīga informācija, nepaskaidrojot, ka plānotās mobilās komandas darbosies līdzīgi kā "ātrā palīdzība", sniedzot akūtu palīdzību mirstošiem pacientiem viņu dzīvesvietās. Tai pat laikā sociālā aprūpe šobrīd nodrošināta netiks un tā joprojām gulsies uz tuvinieku pleciem, jo budžetā šim pakalpojumam finansējums nav paredzēts. 

Ko darīs mobilās komandas

No 1. oktobra paliatīvās aprūpes mobilajai komandai būs jānodrošina veselības aprūpes pakalpojumi, kuros ietverti sertificēta paliatīvās aprūpes ārsta vai internista vai ģimenes ārsta, vai neatliekamās medicīnas ārsta, vai geriatra, vai anesteziologa-reanimatologa vizītes, attālinātas konsultācijas, ārsta palīga un/vai māsas sniegtie veselības aprūpes pakalpojumi un sertificētu funkcionālo speciālistu - fizioterapeita, ergoterapeita, uztura speciālista - pakalpojumi. Savukārt pakalpojuma sociālo komponenti - sociālo aprūpi, psihosociālo atbalstu un tehniskos palīglīdzekļus - nodrošinās no 2024.gada 1.janvāra.

Viņa norādīja, ka tuvāko nedēļu laikā plānots izziņot Veselības ministrijas (VM) izsludinātā iepirkuma "Mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojums pacienta dzīvesvietā" pakalpojuma sniedzējus, tai pat laikā nav veikti nepieciešamie grozījumi normatīvajos aktos.

Pēc Zosules teiktā, mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā ieviešanai un attīstīšanai nepieciešams veikt grozījumus gan Ārstniecības likumā, gan Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kā arī bija jāizstrādā jauni Ministru kabineta noteikumi. Taču tas nav izdarīts, tāpēc pastāv risks, ka pēc iepirkuma rezultātu izsludināšanas pakalpojumu sniegt nebūs iespējams.

"Hospisa pacientiem nepieciešamā pakalpojuma virzība pa varas gaiteņiem diemžēl ir piedzīvojusi gandrīz visus iespējamos šķēršļus.

2021. gada rudenī sākās pirmais hospisa aprūpes pilotprojekts. 2022. gada rudenī beidzās vēlēšanas, un līdz pat decembra beigām tika formēts jaunais Ministru kabineta sastāvs. Protams, līdz pat brīdim, kad amatā stājās jaunie ministri, mirstošu cilvēku un viņu tuvinieku problēmas bija tikai mediķu un labdarības organizāciju problēma. Lai ieviestu hospisa aprūpes pakalpojumu, sākot no šā gada rudens, kā tas publiski tiek solīts, Saeimai līdz vasaras brīvdienām bija jāpieņem grozījumi normatīvajos aktos, kā arī jāpieņem jauni Ministru kabineta noteikumi par hospisa pakalpojuma definīciju, pakalpojuma saturu, prasībām pakalpojuma sniedzējiem u.tml. Tas nav izdarīts! Tai pat laikā skaļi paziņots, ka beidzot arī mūsu valstī sāk domāt par mirstošu cilvēku hospisa aprūpi," teica Zosule.

Veselības ministrija bažas noraida

Savukārt VM pārstāvis Oskars Šneiders norādīja: pakalpojumu uzsākšanai nav nepieciešami vēl kādi grozījumi normatīvajos aktos.

"Šobrīd Saeimā skatāmie grozījumi likumos neietekmē pakalpojumu sniegšanas uzsākšanu," pauda ministrijas pārstāvis.

Nacionālais veselības dienests (NVD), pēc Šneidera teiktā, šobrīd veic pakalpojumu sniedzēju atlasi un pakalpojumu sniegšanu uzsāks pēc līgumu noslēgšanas.

NVD ziņu aģentūru LETA informēja, ka paliatīvās aprūpes mobilās komandas pakalpojumu pacienta dzīvesvietā sniedzēju atlases procedūrai pieteikušies 10 pretendenti, aptverot visus Latvijas reģionus. Pašlaik notiek darbs pie pretendentu pieteikumu izvērtēšanas.

NVD pārstāve Sintija Gulbe piebilda: pakalpojuma veselības aprūpes komponente tiks sniegta, kā plānots – ar 1.oktobri.

Bažas arī par līdzekļiem sociālajai aprūpei

Pēc Zosules teiktā, VM izsludinātais iepirkums "Mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojums pacienta dzīvesvietā" paredz, ka pilna hospisa aprūpe ar abām komponentēm, ko sagaida sabiedrība, būs no 2024. gada 1. janvāra, ar nosacījumu, ja Labklājības ministrijas (LM) budžetā tam tiks atvēlēti līdzekļi.

Savukārt, ja rudenī savu darbu uzsāks mobilās komandas, tad tās nodrošinās tikai medicīnisko komponenti. Tas nozīmē, ka aprūpētāja pakalpojumam pagaidām finansējuma nav. Tātad šīs komandas darbosies līdzīgi kā "ātrā palīdzība", sniedzot akūtu palīdzību. Piemēram, atsāpinās, nevis nodrošinās sociālo aprūpi.

"Protams, mēs esam priecīgi par to, ka pirmais solis ir sperts. Veselības un Labklājības ministrijas jau paveikušas milzīgu darbu. Taču tagad sagaidām atbildīgu soli no Saeimas deputātu un Ministru kabineta puses. Vēlos atgādināt, ka, kamēr varas pīrāgs tiek dalīts, tikmēr cilvēki mirst, ik dienas cīnoties ar  necilvēcīgām sāpēm.

Mēs katru dienu saņemam izmisuma pilnus zvanus no cilvēkiem, kas jautā, kur un kā saņemt palīdzību.

Daudzi sapratuši, ka no rudens jau būs pieejama pilna hospisa aprūpe. Uzskatu, ka šiem cilvēkiem ir godīgi jāpasaka – mobilās komandas darbosies līdzīgi kā "ātrā palīdzība", sniedzot akūtu palīdzību. Sociālā aprūpe šobrīd nodrošināta netiks un tā joprojām gulsies uz tuvinieku pleciem," pauda organizācijas pārstāve.

LM portālu LSM.lv informēja, ka sociālās aprūpes nodrošināšanai ministrija prioritārajos pasākumos 2024. gada valsts budžetā pieprasījusi 4,25 miljonus eiro.

KONTEKSTS:

Hospisa mērķis ir atvieglot slimības simptomu negatīvo ietekmi. Hospisu kā valsts apmaksātu pakalpojumu ar budžeta segumu bija plānots ieviest no nākamā gada.

VM valdību augustā informēja, ka plāno no šī gada rudens ieviest jaunu valsts apmaksātu pakalpojumu – mobilās komandas paliatīvo aprūpi pacienta dzīvesvietā. Pakalpojuma mērķis būtu nodrošināt iespējami augstāku dzīves kvalitāti un ciešanu atvieglošanu pacientiem, kuriem dzīvesvietā nepieciešama paliatīvā un hospisa aprūpe.

Pakalpojums ietvers veselības un sociālās komponentes. No VM budžeta tiktu nodrošināta veselības komponente, bet no LM budžeta – sociālā komponente. Pakalpojumu VM plānoja ieviest no 2023. gada rudens. Savukārt LM plāno sociālo komponenti mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumā pacienta dzīvesvietā nodrošināt ar 2024. gada 1. janvāri.

Statistikas dati par 2021. gadu liecina, ka Latvijā ik gadu nomirst ap 29 000 iedzīvotāju. No tiem tikai 10% piedzīvo ātru nāvi. Tas nozīmē, ka 90% mirstošo cilvēku un viņu tuvinieki saskaras ar fiziskām un psiholoģiskām problēmām, jo veselības aprūpes sistēma Latvijā nenodrošina mirstošo cilvēku aprūpi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti