«Re:Check» pārbauda: Vai Veselības ministrija tiešām plāno mākslīgi sadārdzināt zāles?

Kāpēc Ivars Ijabs no "Latvijas attīstībai" stāsta, ka Veselības ministrija plāno mākslīgi sadārdzināt zāles? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projektā "Re:Check".

"Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" jaunākais apskats
00:00 / 09:05

Aprīļa vidū Eiroparlamenta deputāts un "Latvijas attīstībai" vēlēšanu sarakstā pirmais numurs Ivars Ijabs kādā rakstā jautāja, vai zāles tiešām kļūs par luksusa preci. Ijabs stāstīja par neseno veselības ministra Hosama Abu-Meri priekšlikumu mazo aptieku atbalstam ieviest pakalpojuma maksu par katru apstrādāto zāļu recepti. 

"Jau tā grūtajā situācijā nākt klajā ar ideju, ka par katras receptes apkalpošanu pircējam jāmaksā vēl papildu 1,50 eiro, ir negaidīts risinājums. (..) Mākslīgi vēl vairāk sadārdzinot medikamentu cenu, tas neizbēgami atsauksies uz sabiedrības veselību," viņš vērtēja.

Pirmkārt, Ijabam nav taisnība, ka visi 1,5 eiro par recepti būtu jāmaksā pircējam. Pusi šīs summas segtu valsts. Par to veselības ministrs Hosams Abu Meri no "Jaunās Vienotības" stāstīja vairākos medijos. Arī Latvijas Radio. 

"Lai aptiekas, arī mazās aptiekas laukos un rajonos netaisās ciet, ejam ar to, ka mēs maksāsim par recepti pakalpojuma naudu. Igaunijā, piemēram, divi eiro piecdesmit, mēs gribam eiro piecdesmit, kur sedz gan pacients pusi, gan pusi valsts," skaidroja veselības ministrs.

Vai tiesa, ka ministrija vēlas vēl vairāk sadārdzināt medikamentus? Tā nav. Ijabs savā rakstā noklusēja, ka receptes apkalpošanas maksa ir tikai viens punkts plašākā ministrijas plānā. Tas paredz palielināt valsts atbalstu kompensējamo medikamentu iegādei un samazināt recepšu medikamentu cenas par 15–20%.

"Re:Check" jautāja Ijabam, kāpēc viņš maldinājis par receptes apkalpošanas maksu. Viņš atzina, ka pusi no pakalpojuma maksas segtu valsts:

"Jums ir taisnība. Tur tālāk var redzēt, ka puse no tā ir valsts, bet kas ir valsts… nu, valsts ir nodokļi."

Kāpēc Ijabs noklusēja pārējās plāna daļas? Jo ministrija to vēl tikai izstrādājot:

"Tas plāns tieši tāpat kā konkrētais ministra izteikums jau nekur nav. Tas ir tapšanas stadijā. Un tajā mirklī, kad Abu Meri kungs nāca klajā ar izteikumu par 1,5 eiro, tajā mirklī nemaz par kādu citu plānu runu nebija."

Tā gluži nav. Abu Meri par medikamentu cenu mazināšanu ir runājis jau kopš rudens. Jau martā viņš stāstīja par ministrijas izstrādātajiem priekšlikumiem jaunam cenu veidošanas modelim. Tajā skaitā par fiksētu uzcenojumu visām kompensējamām un recepšu zālēm un kompensējamo medikamentu saraksta paplašināšanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti