Kuldīgā ar aizauguma likvidēšanu atjauno Ventas straujteces

Noslēdzoties Ventas upes tīrīšanas darbiem Kuldīgā, atjaunotas upes straujteces vairāk nekā sešu hektāru platībā apmēram trīs kilometru garā Ventas posmā abpus Kuldīgas vecajam ķieģeļu tiltam. Darbu noslēgums sakrita ar Kuldīgas iekļaušanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, un veiktie pārmērīga aizauguma likvidēšanas darbi ir nozīmīgs pienesums Ventas rumbas un upes ielejas ainavas atklāšanai, informēja Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP), norādot, ka jaunās straujteces kalpos lašveidīgajām zivīm par nārsta vietām.

No upes izņemtās un izvestās biomasas apjoms kopumā pārsniedz vairākus tūkstošus kubikmetru.

Kā skaidroja DAP, Venta ir nozīmīga zivju nārsta vieta. Straujš ūdens plūdums un neaizaugusi grunts ar akmeņiem un oļiem  nepieciešama "lecošām" vimbām, arī lašiem un nēģiem.

DAP Biotopu un sugu dzīvotņu atjaunošanas projekta vadītāja Inga Hoņavko skaidroja, ka vissarežģītākie darbi notika upes posmā virs Ventas rumbas, kur ir ļoti ierobežotas piekļuves iespējas un atrodas vasarā intensīvi izmantotā Mārtiņsalas peldvieta. Līdz ar to visa noņemto augu masa bija jānovirza no peldvietas uz rumbas pakāji, kur to bija iespējams izvākt krastā un aizvest.

"Ne tikai šajā, bet it visos upes tīrīšanas posmos aktīvi iesaistījās un pārvaldi atbalstīja Kuldīgas novada pašvaldība. Par to sakām lielu paldies," sacīja Hoņavko.

Ūdensaugu izvākšana ir regulāri veicams darbs, kamēr notiek barības vielu ienese no Ventas upes baseina.

Ja straujtecēs atkal sāks iesakņoties meldri, niedres un citi ūdensaugi pārmērīgā apjomā, arī šogad attīrītajos posmos var nākties veikt papildu tīrīšanas darbus turpmākajos gados. Lai sekotu līdzi notiekošajam, pārvalde regulāri uzraudzīs upes stāvokli vismaz līdz 2028. gadam, norādīja DAP.

Ventas straujteču attīrīšanas darbi notika pārvaldes īstenotā Kohēzijas fonda finansētā projektā "Apsaimniekošanas pasākumu veikšana īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos biotopu un sugu aizsardzības stāvokļa uzlabošanai" (Nr.5.4.3.0/20/I/001). Plašāk par projektu lasiet šeit

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti