Panorāma

Sabojāts taktilais Brīvības piemineklis

Panorāma

Panorāma

Daugavpilī mirušajiem ķīriem atklāj putnu gripu

Daugavpilī mirušajiem savvaļas putniem konstatēta putnu gripa

Daugavpilī mirušajiem savvaļas putniem konstatēta putnu gripa, aģentūru LETA informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvji.  Parku, kur atrasti mirušie putni, pašvaldības policija norobežo un iedzīvotāji tiek aicināt tiem netuvoties.

No Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "Bior" saņemti pirmie laboratoriskās izmeklēšanas rezultāti, kas liecina par putnu gripas vīrusa gēna klātbūtni septiņiem no 11 beigtajiem savvaļas putniem no Daugavpils Esplanādes dīķa. Esplanādes apkaime, tostarp parks ar dīķi, Daugavpilī atrodas blakus Daugavai, otrpus upes dambim.

PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Edvīns Oļševskis par piesardzību putnu gripas dēļ
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

PVD direktores vietnieks Edvīns Oļševskis uzsvēra lielo beigto putnu skaitu. 

"Salīdzinājumā ar citiem gadījumiem, kad nobeigušies viens, divi vai trīs putni, šeit ir vairāk nekā 500 nobeigušies putnu konstatēti vakar [ceturtdien]," teica Oļševskis. "Mēs paredzam, ka šī situācija vēl nav beigusies."

Daugavpils Universitātes pētnieks un biologs Indriķis Krams lēš, ka apkārtnē mīt ap 2000 lielo ķīru. Parkā šogad sākta purva takas izveide, un Krams pieļauj, ka tādēļ ķīri turējušies vairāk vienkopus, tāpēc slimība skārusi tik lielu putnu skaitu.

"Pavasarī atlidoja lielie ķīri, un es uzreiz pievērsu uzmanību, ka viņu ir ļoti maz," pastāstīja pētnieks. "Viņi smagi skarti ziemošanas vietās Itālijā, Beļģijā, Francijā, Nīderlandē, tur bija ļoti daudz putnu gājuši bojā."

PVD norādīja, ka izolētais putnu gripas vīrusa tips ir H5N1. Šis tips Latvijā savvaļas putniem konstatēts arī iepriekšējos gados. Patlaban H5N1 ir dominējošais putnu gripas tips arī citās Eiropas valstīs. Laboratoriskā izmeklēšana joprojām turpinās, lai noteiktu putnu gripas H5N1 vīrusa tipa patogenitāti.   

Iedzīvotājus PVD aicina neapmeklēt minēto teritoriju un neaiztikt mirušus putnus, lai neapdraudētu savu veselību un nepieļautu slimības tālāku izplatību.

Tāpat PVD lūdz neļaut mājdzīvniekiem piekļūt šai teritorijai un nenest slimus un novārgušus savvaļas putnus mājās, uz dzīvnieku patversmēm vai veterinārajām klīnikām, jo putnu gripa nav izārstējama.

Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš informēja, ka pašvaldības policija notikuma vietā nodarbojas ar perimetra ierobežošanu.

"Gan vakardien, gan arī šodien nodarbojas ar bojā gājušo putnu savākšanu un attiecīgiem utilizācijas pasākumiem. Vienlaicīgi mēs izplatījām publiskus paziņojumus sabiedrībai," teica Elksniņš. 

Slimību profilakses un kontroles centrā uzsver, ka cilvēki ar putnu gripu slimo reti, tikai pēc ilgstoša kontakta ar tiem.

Ja nu tomēr tāds gadījums bijis, ir jāizolējas. Daudz lielāka iespējamība saslimt gan ir citiem putniem, tostarp mājputniem. To turētāji Daugavpils pusē ir noraizējušies.

Saimniecības "Indiņi" īpašniece Rita Artiševska atzina, ka ar pašu paveikto putnu pasargāšanā var arī būt par maz.

"Paši sevi sargājam, kā varam. Tajā pašā laikā apkārt ir mazas saimniecības, kas tur savām vajadzībām nelielus daudzumus un nerēķinās ar liegumu nelaist mājputnus ārā," paskaidroja Artiševska. "Vistas ganās pagalmos, un dienesti diemžēl nekā uz to nereaģē."

Jau ziņots, ka PVD pauda aizdomas par augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojumu Daugavpils Esplanādes dīķī mītošo lielo ķīru populācijā. PVD inspektori noņēma paraugus laboratoriskai izmeklēšanai.

Lai pasargātu Latvijas mājputnus no inficēšanās ar augsti patogēno putnu gripu, līdz 15. maijam mājputnu saimniecībām jāievēro pastiprinātas biodrošības prasības.

Šī gada martā gan Igaunijā, gan Lietuvā tika konstatēts augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojums mājputnu novietnē. Lietuvā tika skarta neliela novietne, bet Igaunijā novietnē tika turēti vairāk nekā 160 dažādu sugu putni, tostarp dējējvistas, pīles, zosis, baloži un pāvi.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Vīrusa rezervuāri un izplatītāji dabā ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

PVD informēja, ka pērn Lietuvā un Igaunijā putnu novietnēs putnu gripa netika konstatēta. Savukārt 2021. gadā Igaunijā slimība konstatēta trīs novietnēs, bet Lietuvā – 54 novietnēs.

Līdz šim Latvijā augsti patogēnā putnu gripa konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem. Pērn Latvijā pirmais putnu gripas gadījums savvaļas putniem tika konstatēts janvārī, kad putnu gripa tika konstatēta sešiem gulbjiem. Tas bija vienīgais Latvijā reģistrētais putnu saslimšanas gadījums 2022. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti