Dienas ziņas

Jaunieši gatavo rotaļlietas patversmes dzīvniekiem

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Uz Ukrainu sāk transportēt NMPD mašīnas

Uz Ukrainu dodas ziedotās NMPD mašīnas

Svētdienas, 3. decembra, pēcpusdienā uz Ukrainas pilsētu Dņipro devās pirmās sešas no 61 neatliekamās medicīniskās palīdzības mašīnas, kuras kara plosītajai valstij dāvinājusi Latvija. Ar cilvēku atbalstu tās ne tikai savestas tehniskā kārtībā, bet arī piepildītas ar dažādām karavīriem nepieciešamām lietām.

Pirmās gatavas tālajam ceļam no Saldus uz Ukrainu ir divas neatliekamās medicīniskās palīdzības mašīnas. Tālāk ceļā pievienosies vēl četras, kuras izbrauc no Lones. Pirms satikties ar saviem šoferīšiem, tās bijušas servisa darbinieku rokās, kur novērstas dažādas nepilnības. Abu mašīnu brīvprātīgie vadītāji mērojuši ceļu no Rīgas, abiem jau ir pieredze transporta nogādāšanā Ukrainā. 

Rīdzinieks Aivars Dūka atzina, ka brauciens uz Ukrainu ir arī neliels piedzīvojums: "Mēs visi gribam kaut mazliet, kaut kādā veidā, cik nu katrs spēj, palīdzēt Ukrainai, bet, no otras puses, tas zināmā mērā ir arī neliels piedzīvojums, jo mēs neguļam viesnīcā, neēdam restorānos pa ceļam. Diezgan askētisks tas brauciens."

Arī otrs šoferis, rīdzinieks Jānis Kārkliņš norādīja, ka Ukrainai jāpalīdz, kā vien var: "Situācija ir tāda, kāda viņa ir. Karš ir šausmīgi nežēlīgs. Jāpalīdz, kā vien tas ir iespējams. Aizvest mašīnas, ātrās palīdzības, it sevišķi, es domāju, tas ir mazākais, ko varētu izdarīt."

Oktobra beigās valdība atbalstīja Veselības ministrijas ieceri Ukrainai ziedot 67 neatliekamās medicīniskās palīdzības mašīnas. Šādu lēmumu atbildīgie dienesti pieņēma pēc esošo resursu izvērtēšanas, uzsverot, ka daļa lietoto transportlīdzekļu vairs nebūs nepieciešami un tos var ziedot.

Sešas no mašīnām Dienvidkurzemes pašvaldība ziedos savai sadarbības pilsētai Kamiņai–Kaširskai, bet pārējās nogādāt Ukrainā uzticēts biedrībai "Mūsu ligzda". 

Biedrības vadītāja Raina Boguža pastāstīja, ka automašīnas pāries Ukrainas armijas daļu īpašumā un ar tām ievainotos varēs transportēt no pirmā hospitāļa:

"Tās noteikti nederēs tā saucamajai izvešanai no nulles, no ierakumiem. Tur strādā speciālā tehnika, bruņu tehnika, bet šīs mašīnas jau ir otrais etaps karavīru dzīvību glābšanā."

Uz Ukrainu neviena mašīna nedrīkst doties tukša, sacīja Boguža. Pirms izbraukšanas tās tiek piepildītas ar cilvēku sagādāto – kastēs ir ierakumu sveces, konservi, medicīnas preces, guļammaisi, vilnas zeķes, arī šim laikam piemēroti apavi un citas lietas. Uz Ukrainu dosies arī ap 600 Latvijas mazpulku sarūpētu Ziemassvētku dāvanu tiem bērniem, kas dzīvo piefrontes teritorijās. 

Mašīnas Ukrainā tiks nogādātas pakāpeniski – līdz gada beigām plānots, ka to būs 30, pārējās pārvedīs jau nākamgad.

Boguža uzsvēra, ka viņai ir liela atbalsta komanda, kas palīdz šo ziedojumu nogādāt Ukrainā. Turklāt dāvinātās automašīnas tur var nokļūt tikai ar ziedojumu palīdzību, piemēram, degvielai vai atbalstam to saremontēšanai.

KONTEKSTS:

Krievijas nepamatotais un neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī, Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.

Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala, bet turpināja ofensīvu citos reģionos. 2022. gada rudenī ukraiņu armijai izdevās veiksmīgajās operācijās atbrīvot Harkivas apgabalu un daļu Hersonas apgabala, vairojot cerības uz iespēju sakaut pretinieku.

Taču 2023. gada vasarā sāktais Ukrainas pretuzbrukums nebija tik veiksmīgs, ko Ukrainas armija skaidro gan ar nepietiekamu ieroču nodrošinājumu no Rietumu sabiedrotajiem, gan ar Krievijas armijas izveidoto pamatīgo aizsardzības līniju un plašiem mīnu laukiem. Tagad izskan atziņas, ka frontē sācies pozīciju karš ar nogurdinošām kaujām un jāgatavojas ilgstošam atbalstam Ukrainai.

Tikmēr Krievija regulāri uzbrūk civilajiem objektiem un paredzams, ka tāpat kā pērn ziemā tā mērķtiecīgi vērsīs triecienus pret enerģētikas infrastruktūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti