Dienas ziņas

Diskutē par valsts kompensējamo zāļu saraksta papildināšanu

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Būs izmaiņas laulību reģistrācijā

Tieslietu ministrija: Iespēja laulāties bez lieciniekiem varētu palielināt precību skaitu

Pēdējo trīs gadu laikā noslēgto un šķirto laulību skaits valstī saglabājas nemainīgs, taču jaunie regulējumi nākamgad, iespējams, varētu palielināt noslēgto laulību skaitu, jo laulāties varēs arī bez lieciniekiem, pieļauj Tieslietu ministrija (TM).  Tāpat no nākamā gada būs iespējams noslēgt laulības pie dievtura. 

Jelgavnieki Andra un Andris ir kopā jau 30 gadus, bet apprecējās nesen – pagājušajā ceturtdienā. Viņi Latvijas Televīzijai pastāstīja, ka sākumā plānotas mazas kāzas, taču beigās tās izvērtās lielākas.

Jelgavnieki Andra un Andris
Jelgavnieki Andra un Andris

Andra un Andris ir viens no aptuveni 12 tūkstošiem pāru valstī, kas apprecas gada laikā. Šāda statistika pēdējos trīs gados ir stabila. Šķiras vidēji 5000 pāru gadā. Jelgava starp valstspilsētām noslēgto laulību ziņā ir topa trijniekā. Kā novērojusi Jelgavas valstspilsētas un novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Diāna Pavlovska,

vairums laulību ceremoniju kļūst arvien pieticīgākas. Bieži vien uz tām ierodas tikai četri cilvēki – jaunais pāris un liecinieki.

Jelgavas valstspilsētas un novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Diāna Pavlovska
Jelgavas valstspilsētas un novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Diāna Pavlovska

Jelgavā min, ka ir jūtams laulību skaita neliels samazinājums, un iemesls varētu būt arī iedzīvotāju skaita kritums valstī. Taču, iespējams, ka jaunie noteikumi varētu sekmēt laulību skaita pieaugumu, kad precības varēs rīkot arī bez lieciniekiem. Jaunais regulējums stāsties spēkā nākamā gada 1. jūlijā, kad liecinieku klātbūtne būs vien pāra paša izvēle.

TM Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma-Laimere atklāja – arvien vairāk pāru izsaka vēlmi laulāties divatā bez lieciniekiem:

"Arvien vairāk pāru izsaka savu vēlmi, ka viņi gribētu savu ģimenes dibināšanas dienu bez citiem cilvēkiem, lai ir šis diskrētums. Mūsuprāt, tas nav šķērslis, un cilvēkiem šāda iespēja ir jārada."

TM Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma-Laimere
TM Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma-Laimere

Tāpat arī no nākamā gada 1. jūlija laulību varēs noslēgt pie dievtura – garīdznieka. Tomēr, kā skaidroja Saukuma-Laimere, tas būs iespējams pie noteikuma, ja no nākamā gada būs stājies spēkā likums, kas nosaka tiesiskās attiecības ar valsti un konkrēto reliģisko organizāciju.

Tikmēr gadiem izskanējusī iecere par iespēju laulību noslēgt pie notāra šobrīd ir atlikta un izskatīta tā arī netiek, jo TM ieskatā – pēc šādas iniciatīvas nav nepieciešamības.

"Tas regulējums ir gana atbilstošs tā laika prasībām, ka šo laulību var noslēgt gan pie garīdznieka, gan dzimtsarakstu nodaļā, līdz ar to nebija pamats šo regulējumu pārskatīt. Vismaz no Tieslietu ministrijas puses nav plānota šāda iniciatīva," skaidroja TM pārstāve.

Tikmēr Jelgavas Dzimtsarakstu nodaļā vidējais jaunlaulāto pāru vecums pēdējā laikā ir 30 gadi. Kā ierasts gadu gadiem, sievas pārsvarā pieņem vīra uzvārdu. Vērojamas arī izmaiņas līgavu modes tendencēs, piemēram, līgavas mazāk izvēlas plīvurus, tos aizstājot ar dažādām galvas un matu rotām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti