Eiropas Savienības (ES) direktīvas rezultātā mainījusies ieroču klasifikācija, un tā turpmāk būs vienāda visā ES teritorijā, un saskaņā ar jaunu ieroču aprites likumu liela daļa veco atļauju būs derīgas līdz šā gada 14. septembrim, un ir jāsaņem jaunā atļauja.
Medniekam un šautuves īpašniekam Oskaram Treiliham ir vairāki ieroči īpašumā, kam nepieciešamas glabāšanas un lietošanas atļaujas.
"Man ir medību ierocis, ar ko es eju medībās, vai citreiz šauju sportā, ir divi īsstobra vītņstobra ieroči," stāstīja šautuves "Mežirbes" īpašnieks, šaušanas instruktors Oskars Treilihs.
Lai turētu savā īpašumā ieroci, jāiziet vispārējā medicīniskā pārbaude, jānokārto pirmās medicīniskās palīdzības kurss, jākārto eksāmens – prasme rīkoties ar ieroci, medību ieročiem arī medību eksāmens, un tad ar iesniegumu jāvēršas Valsts policijā. Būs nepieciešams arī seifs, kur ieroci glabāt, un tam jāatbilst visiem noteikumiem.
"Sienu biezumam noteiktam, viss aizslēdzams, cits neviens netiek klāt, atsevišķs nodalījums, kur iekšā glabājas munīcija, jo to nedrīkst glabāt kopā," par prasībām stāstīja Oskars Treilihs.
Pēc jaunā ieroču aprites likuma noteikumiem ieroču īpašniekiem līdz rudenim jāatjauno ieroču licences, un, lai neveidotos garas rindas, policija to lūdz darīt jau savlaicīgi.
Arī ja pašaizsardzības ieroču īpašniekiem, kam ir pistoles un revolveri, atļauja ir izsniegta uz desmit gadiem, vienalga tā ir jāsamaina līdz šā gada 14. septembrim, atgādināja policijas Zemgales reģiona pārvaldes Atļauju sistēmas grupas galvenā inspektore Silva Ozola.
Latvijā ir aptuveni 70 000 ieroču īpašnieku un aptuveni 40 000 no tiem beigsies šīs licences. Lielākā daļa no tiem ir gāzes ieroču īpašnieki.
Taču arī gāzes ieroču īpašniekiem, kuri iegādājās ieroci līdz 2019. gadam, pēc jaunajiem nosacījumiem ierocis ir jāreģistrē, attiecīgi izejot visas formalitātes.
"Ņemot vērā, ka visi iepriekš iegādātie gāzes ieroči tiek uzskatīti par ieročiem, kurus var pārvērst par kaujas ieročiem, un ir jāliek šis eksāmens, tad visi baigi aizdomāsies," sprieda Oskars Treilihs.
Visu formalitāšu – praktiskā šaušanas eksāmena, medicīnisko pārbaužu un apliecību kārtošana – B kategorijas gāzes ieroču īpašniekiem izmaksā teju 250 eiro.
Tikmēr zemākas – E kategorijas gāzes ieroci – var nopirkt pie komersanta ar visu licenci un nedaudz lētāk.
"Jau no 2020. gada 17. janvāra, ja gāzes ieročus pērk pie komersantiem, tad uz šiem ieročiem nav nepieciešamas nekādas atļaujas. Ne nēsāšanas, ne glabāšanas. Viņš jau nopirks to E kategoriju, ar kuru viņš var brīvi pārvietoties, glabāt un nēsāt atbilstoši noteikumiem," skaidroja policijas pārstāve Silva Ozola.
Tagad izveidojusies situācija, ka īpašnieki, nevēlēdamies maksāt par formalitāšu kārtošanu, nes savus ieročus uz policiju, lai tos utilizētu.
"Katrs otrais, trešais nāk un nodod uz iznīcināšanu, jo saprot to, ka viņam tas [licences iegūšana] izmaksātu 250 eiro, kas lielai daļai nav paceļama summa," atzina Silva Ozola.
Ieročus utilizācijai Valsts policija nodod tālāk Valsts nodrošinājuma aģentūrai.
Tikmēr kāds no ieroču tirgotājiem Zemgales reģionālajai televīzijai aiz kadra atklāja, ka pircēji ir pārsteigti arī par jauno E klases gāzes ieroču cenām, kas ir teju dubultā no kādreiz ierastās gāzes ieroča cenas, jo klāt nāk šīs licences izmaksas, ko iegādājas kopā ar E klases gāzes ieroci.
Vēl ir iespēja ieroci padarīt par lietošanai nederīgu, atstājot to sev kā suvenīru, jeb veikt tā dezaktivāciju, taču šis pakalpojums arī nav lēts un izmaksās teju pie 300 eiro.