Panorāma

Vēl lems, kā palīdzēt kredītņēmējiem

Panorāma

Panorāma

Plāno reformēt Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju

Nākamgad plāno reformēt Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju

No nākamā gada plānots reformēt Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, pārsaucot to par Bērnu aizsardzības centru. Turklāt līdz ar nosaukumu mainīsies arī iestādes funkcijas. Uzraudzība jeb kontrole vairs nebūšot tās pirmā prioritāte, galvenais uzdevums nu būs atbalsta un padomu sniegšana. Par to bažas paudis tiesībsargs, minot, ka bez kontroles tik svarīgu jomu atstāt nedrīkst. Ministrijā šīs bažas noraida.

Bāriņtiesas pašvaldībās un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija valsts līmenī līdz šim bērnu tiesību aizsardzībā bijušas galvenās institūcijas, kas atbild par bērnu tiesību aizsardzību un šo tiesību ievērošanu. Paralēli inspekcija sniedz arī konsultācijas, metodisko atbalstu, un tieši uz to turpmāk plānots likt galvenos uzsvarus. 

"Runa ir par līdzsvarošanu un atbalsta izvirzīšanu vairāk priekšplānā, jo līdz šim mums nav bijis resursu, lai mēs varētu gan iestādēm, kurās uzturas bērni, gan pašiem bērniem sniegt tik lielu atbalstu, cik mēs varētu. Līdz ar to uzraudzība, protams, caurvīsies ar atbalstu," skaidroja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Gunita Kovaļevska.

Tāpat nodalīs darbiniekus, kas strādā ar kontroli, no tiem, kas sniedz atbalstu. Citādi cilvēkiem ir neuzticība prasīt padomu, jo viņi sagaida, ka tam varētu sekot pārbaudes, nepatikšanas. Šo ieceri par divu funkciju atdalīšanu atbalsta tiesībsargs, kas bērnu tiesību jomu valstī pārrauga kā neatkarīga iestāde. Bažas gan ir par kontroles novirzīšanu otrajā plānā, kas varētu tik svarīgo jomu atstāt bez stingra uzraudzības mehānisma. 

"Jābūt šim kontroles mehānismam, šai inspekcijai, teiksim tā. Mums ir Veselības inspekcija, Darba inspekcija, Datu valsts inspekcija, ir jomu uzraugošās institūcijas. Bērnu tiesību joma tādā gadījumā paliek bez kontroles un uzraudzības, un tas nav pareizi," pauda Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere. 

Labklājības ministrijā (LM), kas ir reformas virzītāja, ir pārliecība, ka bērnu tiesību aizstāvība no reformas necietīs. Turklāt būšot vajadzīgs zināms laiks pārmaiņām. 

"Tas nenāk ātri. Tas nav tā, ka no pirmās dienas tas strādā. Tā ir arī sabiedrības un speciālistu uzticības iegūšana, kad speciālisti notic, ka caur atbalstu, teiksim, darbu uzlabošana veicas daudz labāk nekā caur ļoti striktām un policejiskām metodēm. Bet noteikti arī policejiskām metodēm pie trakiem un smagiem gadījumiem ir vieta," atzina LM Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Ilze Kurme.

Inspekcijas darbinieki tomēr turpinās doties pārbaudēs, sniegs atzinumus un rakstīs administratīvos sodus. 

Latvijā pēdējo gadu laikā bijušas vairākas ieceres reformēt bērnu tiesību aizsardzības sistēmu un bāriņtiesas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti