Panorāma

Valsts prezidents Egils Levits tiekas ar Edgaru Rinkēviču

Panorāma

Likvidēs Kuldīgas maizes ceptuvi

Pierobežā septiņu skolu vietā viena?

Izglītības ministrijas piedāvātajā kartē pierobežā septiņu vidusskolu vietā palikusi tikai viena

Izglītības un zinātnes ministrijas izveidotajā skolu tīkla kartē, kur iezīmētas potenciāli saglabājamās vidusskolas un ģimnāzijas, septiņu līdzšinējo pierobežas vidusskolu vietā palikusi tikai viena. Pierobežas skolās atzina – tas ir arī ģeopolitisks jautājums, izglītības iestāžu slēgšana draud ar Latvijas iztukšošanos.

Ministrijas zīmētajā kartē ar reģionālajām vidusskolām, kas atbilstu piedāvātajiem kritērijiem, Baltinavas pamatskolas vairs nav. Tāpat nav arī vēl piecu vidusskolu Krievijas un Baltkrievijas pierobežā.

Balvu novadā, kur atrodas Baltinavas vidusskola, skolu tīkla optimizācijas plānotāji no Izglītības un zinātnes ministrijas vēl nav ciemojušies. Piecus stāvus augstā skolas ēka ar piebūvi, kurā atrodas sporta zāle, šeit ir  lielākā un centrālā pierobežas ciemata būve.

"Tas nav tikai izglītības jautājums, tas ir arī ģeopolitisks jautājums. Kritēriji, ko piedāvā ministrija, īpašu attieksmi pierobežai pilnīgi izslēdz. Pierobežai ir no 25 līdz 60 – 2,5 reizes palielināts kritērijs," bažas pauda Baltinavas vidusskolas direktors Imants Slišāns.

Runa ir par minimālo skolēnu skaitu vidusskolas posmā. Direktors, kas sarunās ar ministriju pārstāv pierobežas skolas, uzsvēris, ka

pierobežas skolām jāatstāj kritērijs – 25 vidusskolēni.

IZM Izglītības departamenta vadītāja Edīte Kanaviņa skaidroja, ka vidēji tad katrā klasē ir astoņi skolēni un pietiekami padziļinātos kursus šādam skolēnu skaitam nodrošināt ir praktiski neiespējami. 

Tas tāpēc, ka vidusskolēnam jābūt izvēlei, kādus priekšmetus padziļināti mācīties. Baltinavas vidusskolā kopumā šogad 10., 11. un 12. klasēs mācījās 20 skolēnu.

Arī tālāk no pierobežas, taču līdzīgi maz apdzīvotajā Madonas novadā atzina, ka līdzšinējos kritērijus neizpilda.

"Lubānas vidusskolā, kur jau šobrīd nepilda Ministru kabineta noteikumus par 40 bērniem, kur mums, šķiet, ir 26. Mums ir jāizvērtē, par šīm iespējām vidusskolā iegūt noteiktu izglītības kvalitāti, kaut vai šie izvēles grozi – viņi ir ļoti ierobežoti šajās skolās," pastāstīja Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora (Nacionālā apvienība). 

Un tomēr – lai gan par skolēnu skaita kritērijiem vidusskolas posmos pašvaldības gatavas diskutēt, tās uzsver, ka posmā no 7. līdz 9. klasei ministrijai ar kritēriju noteikšanu nebūtu jāiejaucas. Piemēram, ja septītklasniekam ceļš uz skolu jāmēro uz attālāko skolu, tad arī viņa jaunākais brālis vai māsa dosies līdzi, nevis paliks tuvējā skolā.

Ministrijā uzskata, ka to var novērst. "Ja mēs gribam, lai saglabājas 1.–6. klases izglītības iestādes tuvāk bērna dzīvesvietai, tad gan sadarbībā ar kopienu, izrunājot šos jautājumus, gan nostiprinot tos normatīvajā bāzē, tad organizējam šo bērnu plūsmu iekšēji pašvaldībā. Tas ir izdarāms," sacīja Kanaviņa.

Kā piemēru ministrijā minēja to, kā valstpilsētas noteikušas, kurās apkaimēs dzīvojošajiem bērniem ir priekšroka tajās mācīties. Tikmēr pierobežā uzsvēra, ka valstspilsētām un mazajām pilsētām, administratīvajiem centriem vienu kritēriju  –  120 bērnu vidusskolā – nevar piemērot.

"Faktiski šis modelis draud ar katastrofālu visas Latvijas tālāku depopulāciju, iztukšošanos. Ir runa par valsts attīstību ilgtermiņā.

To nevar matemātiski skaitīt. Tad kāpēc mūsu valsts pastāv, ja nevajag šīs teritorijas?"

neizpratni pauda Baltinavas vidusskolas direktors.

Gala piedāvājumam jābūt gatavam līdz 15. augustam. Ministrijas ieskatā šajā laikā vēl var diskutēt, piemēram, kuru trīs skolu vietā atstāt vienu, taču kvantitatīvos rādītājus tā nevēlas mainīt.

KONTEKSTS: 

Otrdien, 30. maijā, valdība diskutēja par IZM piedāvātajiem skolu tīkla kritērijiem. Kopš šā gada sākuma IZM organizētā darba grupa ir apmeklējusi gandrīz visas Latvijas pašvaldības, lai iepazītos ar situāciju katrā izglītības iestādē.  

IZM jau ilgstoši cenšas panākt skolu tīkla reorganizāciju, lai no ietaupītās naudas varētu palielināt skolotāju algas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti