Pērn Latvijā zibmaksājumu apjoms - 494 miljoni eiro

Latvijas Bankas apkopotā statistika liecina, ka 2018. gadā Latvijā veikti 2,4 miljoni zibmaksājumu 494 miljoni eiro apjomā. Latvijas Bankas izveidotā un uzturētā zibmaksājumu infrastruktūra darbojas kopš 2017. gada 28. augusta.

Zibmaksājumi ir kļuvuši par ikdienas maksājumu veidu, un banku klientiem starpbanku maksājumu veikšanai vairs nav jādomā par banku darbadienām un darba laikiem, jo zibmaksājumu iespējams veikt 365 dienas gadā – tas notiek zibenīgi jebkurā dienā un jebkurā diennakts laikā, norādīja Latvijas Banka.  

Darbadienās visaugstākā zibmaksājumu veikšanas intensitāte ir dienas vidū, taču arī ārpus darba laika, t.sk. brīvdienās, lai arī mazākā skaitā, zibmaksājumi tiek veikti un ar caurmērā vienmērīgu intensitāti visu dienu un arī naktī.  

Zibmaksājumu skaits strauji pieaudzis kopš 2018. gada oktobra, kad tos saviem klientiem sāka piedāvāt "Swedbank" AS. Pašlaik zibmaksājumi ir pieejami jau vairāk nekā 90% Latvijas komercbanku klientu. Zibmaksājumus veic Latvijas Banka, kā arī saviem klientiem piedāvā "Swedbank" AS, AS "Citadele banka" un AS "SEB banka". Tāpat zibmaksājumus var izmantot pārskaitījumiem uz virkni eiro zonas valstu banku.

Turpinoties zibmaksājumu attīstībai, gaidāms, ka komercbankas un finanšu nozares uzņēmumi jau tuvākajā laikā piedāvās saviem klientiem iespēju veikt šos maksājumus, izmantojot tikai mobilā tālruņa numuru, un nevajadzēs katram maksājumam ievadīt klienta konta IBAN numuru (International Bank Account Number; starptautisks bankas konta numurs, ko iestāde piešķīrusi klientam), prognozē Latvijas Banka.

Latvijas Banka uztur Zibsaišu reģistru, kas nodrošina klientu kontu IBAN numuru un mobilā tālruņa numuru saišu glabāšanu. Zibsaišu reģistrs ir izveidots kā Latvijas Bankas elektroniskās klīringa sistēmas (EKS sistēmas) sastāvdaļa un var tikt izmantots gan zibmaksājumu, gan arī citu, t.sk. banku iekšējo maksājumu, ērtākai veikšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti