Panorāma

Panorāma

Panorāma

Durvis ver Eiroparlamenta vēlēšanu iecirkņi

Restorānu ienākumus pārbaudīs rūpīgāk

Parādu dēļ slēgtais restorāns vaino VID; dienests pārmetumus noraida

“Slēgts, pateicoties valsts iestādes attieksmei!” - šāds uzraksts izlikts restorāna “Kinfield” durvīs Rīgā, vainojot Valsts ieņēmu dienestu (VID) uzņēmuma maksātnespējā. Kafejnīcas īpašniece pārliecināta, ka tieši kontu arests nenomaksātu nodokļu dēļ nav ļāvis izķepuroties no finanšu grūtībām un turpināt darbu.

VID visus pārmetumus noraida. Uzņēmumam dots trīs gadu ilgs atmaksas grafiks. Bet uzrādītie ienākumi vedina domāt, ka ēnu ekonomika un sabiedriskā ēdināšana joprojām sēž pie viena galdiņa.  

“Kinfield” tulkojumā nozīmē “vieta radniecīgām dvēselēm”. Īpašniece Kristīne Rožkalne skaidroja, ka šis bijis viens no retajiem restorāniem, kur nodokļi maksāti no visas algas. Tas pārsteidzis viesmīļus un pavārus, kuri darba pārrunās teikuši, ka gaida tādu pašu samaksas veidu kā citos krodziņos.

“Tās sarunas, es prasu – kāda ir likme. Tik un tik. Prasu – pirms vai pēc. Kā visur. Minimālā uz rokas. Pārējo – tāpat. Es saku – maksājam nodokļus. Cik  milzīga atšķirība tā ir realitāte. Tas bizness ir diemžēl tāds,” stāstīja Rožkalne.

Uzņēmums līdz šim nodokļos nomaksājis 15 000 eiro, bet janvārī, kas ierasti ir klusāks un tukšāks mēnesis, izveidojies parāds.

Gan pievienotās vērtības nodoklis, gan sociālais nodoklis par 14 darbiniekiem palicis nesamaksāts.

“Vienā brīdī mēs saņēmām ziņu, ka nobloķēts konts. Es arī aizgāju pie bankomāta, nedabūju neko ārā. Un tā arī faktiski tās nedēļas laikā naudu no kases izņēma. Un lielveikalā neko nevaram pirkt. Un principā tikām apstādināti,” stāstīja restorāna īpašniece.

Valsts ieņēmuma dienesta vadītāja Ieva Jaunzeme bijusi nu jau aizvērtās iestādes kliente. Viņa neapšauba – bizness te gājis no rokas. Taču parāds valstij – vairāk nekā 4000 eiro - izveidojies jau laikā, kad uzņēmums reģistrējies kā mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs.

“Šis uzņēmums tika pamests, un izveidots jauns uzņēmums, kurā sākās jauna skaista dzīve. Bet ir vieni un tie paši dibinātāji. Un parādi summējas. Jā, tika samaksāti 15 tūkstoši, bet parāds ir 21 tūkstotis eiro. Man bija iespēja personiski vērot, ka gāja labi. Tā nodokļu nomaksa ir neproporcionāla,” norādīja Jaunzeme.

Kontu arests gan neesot sekojis, vispirms sastādīts parāda atmaksas grafiks.

“Marta mēnesī, kad uzņēmums atnāca un stājās ar mums kontaktā, jo pirms tam bija solījumi, mēs iedevām pagarinājumu uz trijiem gadiem. Nekāda pamata nav teikt, ka nebija pretimnākšana! Kādēļ šāda stratēģija? Un kādēļ grafiks netika pildīts?” jautāja Jaunzeme.

VID vadītāja pieļauj, ka uzņēmumam bijušas vēl kādas parādsaistības, ne tikai pret valsti. Un kādā brīdī tiešām parādu apjoms nosmacējis iecienīto vietu Barona ielā.

Tajā pašā laikā sabiedriskā ēdināšana, restorāni, krodziņi un picērijas joprojām ir vietas, kur valsts tiek šmaukta nu jau neticamos veidos.

“Vārdā nesaukšu, bet es pati esmu konstatējusi, ka es samaksāju ar karti, bet konstatēju, ka nav kontā ienācis neviens cents. Tad ir jautājums, kas tas par POS - termināli, kur es maksāju? Kādam kontam tas ir piesaistīts?” stāstīja Jaunzeme.

“Tas mums būs jauns virziens, kas uzņēmējiem nepatiks. Mēs redzam, ka tā ir daļa no ēnu ekonomikas,” solīja VID vadītāja.

Tikmēr Kristīne Rožkalne gatavojas maksātnespējas procesam. Bet restorāna klienti skumst pēc vides, kur jutās ļoti gaidīti. 

“Jā, es un mani garkājainie četrkājainie bērni. Mēs esam apmeklētāji. Vieta bija atvērta gan dzīvnieku mīļiem, gan bērniem. Kristīne bija tik atvērta!” stāstīja “Kinfield” kliente aktrise Dārta Daneviča.

Citiem restorāniem jāgatavojas tam, ka viņu ienākumus sāks pārbaudīt rūpīgāk.  

10 komentāri
Anonīms lietotājs 17753
Nekas, pēc mēneša būš jaunatklāšana ar jaunu nosaukumu: Sia Kinfield +
Anonīms lietotājs 24002
nu, vispār jau, ja, piemēram, vecākiem samaksātu daļu pensijas, vai, piemēram, bērnam skolā pateiktu - tagad apgūsi daļu, pārējo pēc tam iemācīsim.... jautājums - kā un kāpēc izveidojās nodokļu parāds, tamdēļ jau ir tā situācija tik štruntīga, ka dažs labs var dabūt pat trīs gadu nodokļu atlaides un pat tās nemaksāt, pēc tam jauna sia un attiet, aicinātu vid vairāk par 3 mēnešiem nedot nodokļu atmaksas atlikšanu, jo pēc prakses, ja nevelk tagad, tad pēc gada diviem parāds tikai pieaugs un atkal būs kāds, kas vairāk viņiem izēdis, paņēmis, utt. Te jau dažiem komentos jau arī tā doma tāda - nodokļus nemaksājam, esam malači, mūciet, utt., bet pamēģiniet ko tādu, piemēram, Vācijā, tur peļņa 5% ir normāli, pie mums minimums 50%, katru gadu jauna topa zīmola mašīna, tad jā, ir normāli:)))))) Un to domu, ka strādāju tikai es, pārējie liekēži, iesaku atmest, strādā un naudu pelna visi, tikai jautājums - kurš mazāk, bet godīgi, kurš vairāk, bet negodīgi un tad činkst, pensijas mazas, medicīna
Antilotars Šampēteris
nākamais priekšlikums grozījumiem - sia dibinātāji atbild ar savu naudu un mantu par zaudējumiem darbiniekiem un valstij, kāpēc tagad pat valsts pārvaldē katrs vismaz formāli atbild ar savu naudu un mantu, bet privātbiznesā vari nozagt nodokļus, radīt valstij un tās iedzīvotājiem zaudējumus, bet atbildēsi tikai ar salauztu tabureti un sudraba karoti, kas būs ielikts sijas pamatkapitālā, tad visi tie, kas hroniski dibina vienu siju pēc otras un neko nemaksā, paliek visiem parādā arī nestu atbildību par savu rīcību
Antilotars Šampēteris
nākamais priekšlikums grozījumiem - sia dibinātāji atbild ar savu naudu un mantu par zaudējumiem darbiniekiem un valstij, kāpēc tagad pat valsts pārvaldē katrs vismaz formāli atbild ar savu naudu un mantu, bet privātbiznesā vari nozagt nodokļus, radīt valstij un tās iedzīvotājiem zaudējumus, bet atbildēsi tikai ar salauztu tabureti un sudraba karoti, kas būs ielikts sijas pamatkapitālā, tad visi tie, kas hroniski dibina vienu siju pēc otras un neko nemaksā, paliek visiem parādā arī nestu atbildību par savu rīcību
Anonīms lietotājs 34962
Ierēdnis nekad nesapratīs uzņēmēju. Ierēdņu acīs sliņķis, kas nestrādā, dzīvo uz pabalstiem u.t.t ir augstākā vertē, nekā uzņēmējs, kas riskē ar savu naudu katru dienu, ar veselību, mauc bez atvaļinājumiem u.t.t. Uzturot savas ģimenes u.t.t. Ierēdņu bloks būs pirmais, kas mūs nodos krīzes brīdī u.t.t. (90%) Galvenais nepadoties. Un valstij jādod - tik cik tai pienākas, nevis tik cik tās vagari grib.............
feenikss .
Hmm.. es arī izlasīju to facebook postu. Tur tā uzrakstīts it kā viss viena mēneša laikā būtu noticis. Janvārī nav samaksāts un fiksi nogriezts skābeklis. Bet te atklājas, ka 3 gadus nav atmaksāts nodokļu parāds restorānam, kas ir labi apmeklēts. Nu, nu..
Anonīms lietotājs 6871
jā, lai godīgi atzītu savas kļūdas, nepieciešama drosme. Pieļauju, ka abas puses izpušķo stāstu sev par labu, bet - esiet taču patiesi vienreiz, - VID lēmumu un darbību vēsturi var pārbaudīt, tā ir dokumentēta, kamēr publiskas, puspatiesas žēlabas ir un paliek tikai sevis attaisnošana.
Ģirts Bērzs
Izsaku tev dziļu līdzjūtību saulīt.Nebūsi Valstij parādā atradīs kā savādāk tevi izčakarēt.Visa sistēma modernajos laikos balstīta uz to lai izžmiegtu tukšu tevi un arī tavu maciņu.Atbrauc uz Vāciju te tevi vispār pielīmēs pie sienas.Valsts kurā ar juristu palīdzību pat par slimības lapas apmaksu jākaro.Cīnies un turies.
Janis T
Aizliegt - Sodīt - Likvidēt ! Te ir Latvija, mūciet kamēr vēl varat!
Jānis Tautietis
Nemaci citus ko tiem darit
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti