Dienas ziņas

Karaliskā runa sola nesaskaņas par Ziemeļīrijas protokolu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

AM aicina vietējos uzņēmējus ražot armijas vajadzībām

Liepājā 20 uzņēmumi saskata interesi ražot armijas vajadzībām

Aizsardzības ministrija vēlas panākt, ka 30% tās pasūtījumu tiek saražoti Latvijā, tāpēc uzrunājusi daudzus vietējos uzņēmējus, apzinot viņu iespējas strādāt militārās industrijas jomā. Liepājā interesi sadarboties ar Aizsardzības ministriju izrādīja aptuveni 20 vietējie ražotāji, kas saskata jaunas peļņas iespējas.

Aizsardzības ministrija jau paudusi, ka šogad pastiprināti strādā, lai Latvijas armiju apgādātu ar tai nepieciešamām lietām. Lai viss nebūtu jāpērk no ārvalstīm, šobrīd tiek veikta vietējā tirgus izpēte, ko uzņēmēji ražo un kas no tā pielāgojams militāristu vajadzībām.

“Mums ļoti daudz vajag. Esmu pasludinājis šo gadu par militārās industrijas gadu. Mūsu nozarei ir ļoti liela interese uzņēmumus iesaistīt šajā ražošanā. Tas var būt saistīts ar mašīnbūvi, ar kuģubūvi, dažādu detaļu būvi,” pastāstīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”).

Iespējas saskata arī Liepājas Speciālajā ekonomiskajā zonā (SEZ). “Ir daudz uzņēmumu, kas var reāli ražot militārām vajadzībām dažādas detaļas. Piemēram, mums ir divas kuģu remonta rūpnīcas. Un, ja Jūras spēkiem vajadzīgas dažāda veida laivas vai ātrlaivas no alumīnija vai plastmasas, tā ir Liepājas stiprā puse,” norādīja Liepājas SEZ valdes priekšsēdētājs Uldis Sesks (Liepājas partija).

Vietējie uzņēmēji domā, ka, lai iesaistītos militārajā industrijā, lieli ieguldījumi jaunu iekārtu iegādē vai jaunu speciālistu piesaiste nebūšot nepieciešama, jo

ražošanai militārām vajadzībām veiksmīgi varēšot pielāgot jau esošos resursus.

“Mēs varam nodrošināt visas iekārtas, kas nepieciešamas – gan mašīnapstrādi, gan metināšanu un visu pārējo. Ja būs sadarbība un noslēgsim kādus līgumus, protams, būs apgrozījuma palielinājums, peļņa, viss pārējais,” norādīja SIA “Jensen Metal” lielo klientu apkalpošanas vadītājs Mārtiņš Ūlands.

“Mēs ražojam pamatā sieviešu apakšveļu, un tai ir maza saistība ar militārām lietām. Bet bijuši piemēri, kad pie mums vēršas militāri uzņēmēji, prasa gumijas ķiverēm, maskām. Arī ģeotekstila materiāls var tikt izmantots militārām vajadzībām,” pastāstīja SIA “Lauma fabrics” direktors Edijs Egliņš.

Otrdien, 10. maijā, Liepājā notikušajās sarunās ar Aizsardzības ministriju piedalījās aptuveni 20 vietējie ražotāji, kas pārsvarā darbojas metālapstrādes, tekstila industrijas un informācijas tehnoloģiju jomā. Uzzinot Aizsardzības ministrijas vajadzības, tagad uzņēmējiem jākonkretizē savs piedāvājums. Tikmēr Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvalde to kā katalogā apkopotu informāciju plāno izplatīt arī ārpus Latvijas.

“Latviju mēs varam pacelt, tikai maksimāli orientējoties uz eksportu, jo paši esam mazs tirgus. Pirmais tirgus būs Latvijas armija, un tālāk mēs tāpat kā ar bruņumašīnām iesim ārpusē, jo tās pirks Zviedrija, citas valstis,” norādīja Pabriks.

“Ir dažādas grantu programmas, iespējas piedalīties projektos, iepirkumos. Tie ir veidi, kā veicināt peļņu informācijas tehnoloģiju uzņēmumiem,” sacīja Liepājas Digitālo inovāciju parka vadītāja Agate Ambulte.

Tagad iesāktajām sarunām starp Aizsardzības ministriju un uzņēmējiem sekošot vēl vairākas tikšanās, lai pēc iespējas ātrāk sāktu pašu ražošanu militārajām vajadzībām. Tiek lēsts, ka interese no uzņēmēju puses varētu pieaugt un ne tikai Liepājā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt