Panorāma

Dibina biedrību "Apvienotais Latvijas saraksts"

Panorāma

Panorāma

"Latvijas gāze" ignorē EM, pielaiž "Gazprom" akcionāru sapulcē

«Latvijas gāze» ignorē EM prasību un pielaiž «Gazprom» akcionāru sapulcē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krievijas kompānija “Gazprom” vairs nedrīkst piedalīties “Latvijas gāzes” akcionāru sapulcēs, norāda Ekonomikas ministrija. Tas izriet no jaunajām izmaiņām Nacionālās drošības likumā, kas spēkā stājās pagājušajā nedēļā. “Latvijas gāze” gan uzskata, ka uz to likuma izmaiņas neattiecas, un “Gazprom” šonedēļ akcionāru sapulcē piedalījās.

Pagājušajā nedēļā spēkā stājās likuma grozījumi, kas aizliedz Krievijas un Baltkrievijas kompānijām iegādāties Latvijas nacionālajai drošībai nozīmīgus uzņēmumus. Šāds statuss ir vairākiem desmitiem uzņēmumu, tajā skaitā gāzes sadales operatoram “Gaso”.

“Gaso” vienīgais īpašnieks ir “Latvijas gāze”, kurā savukārt 34% akciju pieder Krievijas gāzes kompānijai “Gazprom”. Likumā ir norādīts, ka Krievijai piederīgās personas zaudē balsstiesības arī kompānijās, ar kuru starpniecību tām ir ietekme nacionālajai drošībai nozīmīgā komercsabiedrībā.

Grozījumu autore Ekonomikas ministrija norādīja, ka jaunais regulējums liedz “Gazprom” piedalīties “Latvijas gāzes” akcionāru sapulcēs. Tomēr pirmdien, 27. jūnijā, akcionāru sapulcē “Gazprom” to vērā neņēma.

“Ekonomikas ministrija norādīja, ka ne “Gazprom”, ne “Itera” šo lēmumu pieņemšanā piedalīties nedrīkst, savukārt “Gazprom” akcionāru sanāksmē piedalījās,” zināja teikt Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis.

“Latvijas gāzes” pārstāvis advokāts Ivo Klotiņš “Gazprom” pielaišanu sapulcē pamatoja ar dažādām, viņaprāt, neskaidrībām likumā, piemēram, neesot skaidrs, ar kuru brīdi balsstiesības zaudētas. Viņš arī atsaucās uz Ekonomikas ministrijas vēstuli Saeimai ar grozījumu pamatojumu, kurā balsstiesību zaudēšana attiecināta tikai uz kompānijām ar nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības statusu, nevis starpniekiem, kāds šajā gadījumā ir “Latvijas gāze”.

“Acīmredzot, likums ar šādu mērķi ir pieņemts. Mums kā juristiem, advokātiem jāskatās uz interpretāciju. Tātad šī ir šobrīd vienīgā vieta, vienīgais veids, kā mēs varam interpretēt. Mēs nevaram interpretēt no dažādiem viedokļiem vai sabiedrības uzskatiem par vienu vai otru uzņēmumu, vai ģeopolitiskajiem notikumiem. Diemžēl mums kā juristiem tāds darbs ir,” pauda Klotiņš.

Uz jautājumu, vai Ekonomikas ministrija kaut ko darīs, lai “Gazprom” turpmāk sapulcēs nepiedalītos, valsts sekretārs Valantis skaidri neatbildēja. Esot vajadzīgas sarunas ar “Latvijas gāzes” valdi, lai pārliecinātu par savu pozīciju.

Kā risinājumu situācijai viņš redz “Gaso” nodalīšanu no “Latvijas gāzes”, ko rosinājis akcionārs “Marguerite”: ‘Tajā brīdī arī “Latvijas gāzē” visi akcionāri, kas ir šobrīd, arī tie, kas ir no Krievijas vai Baltkrievijas, varēs pilntiesīgi piedalīties “Latvijas gāzes” saimnieciskos darījumos, lēmumos. Savukārt nacionālajai drošībai nozīmīgajā uzņēmumā “Gaso”, attiecībā uz to komersantu viņi ar savu darbību lēmumus nevarēs pieņemt.”

Pirmdienas sapulcē akcionāri uzdeva “Latvijas gāzes” valdei līdz 10. augusta sapulcei sagatavot variantus, kā juridiski “Gaso” no “Latvijas gāzes” nodalīt. “Gazprom” balsojumā par to nepiedalījās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti