De Facto

De Facto 1. septembra temati

De Facto

Starp tukšām telpām un iekārtu par 500 000

PVN shēmotāji atklāj piesedzējus no VID

De facto: PVN shēmotāji atklāj piesedzējus VID

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Izmeklēšanu par kukuļu došanu Valsts ieņēmuma dienesta (VID) amatpersonām Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis pēc tam, kad liecības sniedzis viens no iespējamajiem pievienotās vērtības nodokļu (PVN) izkrāpēju līderiem, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

Liepājā bāzētais grupējums, ko VID Finanšu policija apturēja šī gada sākumā ļāva ap 30 uzņēmumiem gadiem ilgi izvairīties no nodokļu nomaksas un izkrāpt PVN.

“Grupējuma ķēdes ir visā reģionā, ne tikai Liepājā un Kurzemē, un šie pakalpojumi tika sniegti reāliem uzņēmumiem,” saka Finanšu policijas priekšnieks Kaspars Čerņeckis.

Naudas summa, kas varētu būt aizslīdējusi garām valsts budžetam, pieaugusi no sākotnēji nosauktā pusmiljona līdz pusotram miljonam latu. Starp firmām tika slēgti darījumi, kas faktiski nav notikuši. PVN būtu jāsamaksā ķēdes galā esošajiem uzņēmumiem, bet tie ir tikai izkārtnes, no kurām nav ko paņemt. Kurzemes grupējuma pīto darījumu tīkls gāja cauri Igaunijai, Lietuvai un Polijai, bet fiktīvo firmu īpašnieki bija Krievijas, Baltkrievijas un Tadžikistānas pilsoņi.

Maijā izmeklētāji noķēra vienu no grupas līderiem - bēguļojošo Andreju Podrjadčikovu. “De facto” rīcībā esošās ziņas liecina, ka tūlīt pēc notveršanas reibumā esošais Podrjadčikovs sniedzis neticamas liecības, piesaucis politiķu, prokuroru, tiesnešu vārdus. Tādēļ prokuratūra nolēma nodot vīrieti KNAB rīcībā.

Podrjadčikova atklāsmes deva KNAB pamatu sākt izmeklēt kukuļu došanu VID amatpersonām. Lietas ietvaros KNAB aizturēja bijušo VID ģenerāldirektori Neliju Jezdakovu, veica vairākas kratīšanas, bet vakarā palaida uz mājām.

Izmeklētājus pārsteidzis vēriens ar kādu bijusī augstā valsts amatpersona dzīvo.

Pati Jezdakova noliedz sadarbošanos ar PVN izkrāpējiem un apgalvo, ka tādu Podrjadčikovu nepazīst un nav redzējusi. “Acīmredzot tiek vākta vai tiek pārbaudīta tā informācija, kas, mūsuprāt, varētu būt nepareiza, vai nu apzināti vai citu iemeslu dēļ,” Jezdakovas līdzdalību noliedz viņas advokāts Rinalds Bušs.

Taču “De facto” rīcībā esoša informācija liecina, ka Jezdakova ne vienu reizi vien atcēlusi teritoriālo iestāžu lēmumus par atsevišķu lietā iesaistītu uzņēmumu sodīšanu.

KNAB paziņojumi gan pagaidām ir visai skopi – lietā ir vairāki aizdomās turamie, tostarp VID amatpersonas. Kukuļi iespējams doti, lai saņemtu it kā pārmaksāto PVN un noņemtu arestus no kriminālprocesos iesaistīto personu kontiem.

Aizbildinoties ar parakstiem par klusēšanu, par VID darbinieku iespējamo korumpēšanos izvairīgi runā iestādes vadītāji. Jezdakovas pēctece Ināra Pētersone skaidro, ka apzināti neinteresējas, kas un kādus lēmumus pieņēmis, lai neradītu nepareizu priekšstatu. Pati Pētersone domā, ka viņas paraksti KNAB interesējošās lietās nav atrodami.

Pētersonei uzticas finanšu ministrs Andris Vilks (V). Viņš neplāno nekādas kardinālas izmaiņas VID, jo iestāde strādājot labi: “Visi vadītāji turpina savu darbu, nav nekāda pamata mainīt viņus, nav nekāda informācija.”

Finanšu ministrs apņēmies jau šomēnes virzīt Pētersoni par pilntiesīgu VID ģenerāldirektori, neraugoties uz to, ka nav skaidrs, kuri VID darbinieki un kādu lomu vērienīgajā kukuļošanas lietā iespējams spēlējuši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti