Finanšu ministrs aicinājis drošības iestādes pārbaudīt VID informācijas sistēmu drošību

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība") aicinājis drošības iestādes veikt pārbaudes par iespējamu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmu ārējo ietekmējamību, pavēstīja ministra padomniece Kristīne Mennika.

ĪSUMĀ:

  • Pēdējās dienās sociālajos tīklos izskanējusi informācija, ka VID IT sistēmas varētu būt ārēji ietekmējamas.
  • Tādēļ finanšu ministrs aicinājis drošības dienestus pārbaudīt VID sistēmas. 
  • VID vadītāja Jaunzeme pārmetumus noliedz.
  • Žurnāls: Īrijā reģistrētai firmai piederošais "Emergn" gadiem izraudzīts par galveno VID IT sistēmu nodrošinātāju.
  • Iepirkumu uzraudzības biroja dati: kopš 2013. gada uzņēmums uzvarējis 37 VID konkursos.
  • VID skaidro, ka konkursos nepiesakās daudz pretendentu.
  • Jaunzeme apgalvo, ka "Emergn" ir nevis VID IT sistēmas uzturētājs, tehnoloģiju izstrādātājs.

Finanšu ministrs aicinājis drošības iestādes pārbaudīt VID informācijas sistēmu drošību
00:00 / 03:39
Lejuplādēt

"Pēdējās dienās sociālajos medijos ir izskanējusi informācija, ka VID IT sistēmas varētu būt ārēji ietekmējamas. Ņemot vērā, ka tā ir valsts kritiskā infrastruktūra, kas ietekmē visu Latvijas uzņēmēju un indivīdu ekonomisko darbību, nav pieļaujama tās iespējamā kompromitēšana," uzskata Ašeradens.

Reaģējot uz to, finanšu ministrs ir sazinājies ar valsts drošības iestāžu vadītājiem un aicinājis veikt visas nepieciešamās pārbaudes, informēja Mennika.

IT drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" pārstāve Līga Besere sacīja, ka VID infrastruktūras izstrādes un ārpakalpojumu sniedzēju atbilstību Ministru kabineta noteikumos iekļautajām drošības prasībām jāvērtē valsts drošības iestādēm.

"Valstij nozīmīgu IT sistēmu drošībai jābūt ar augstu prioritāti, un "Cert.lv" ir gatava sniegt atbalstu valsts drošības iestādēm un veikt visaptverošu drošības izvērtējumu visā VID tīklā. "Cert.lv" jau iepriekš ir atbalstījusi un gatava arī turpmāk atbalstīt VID un valsts drošības iestādes IT drošības jomā," norādīja Besere.

Žurnāla "Forbes Latvija" izdevēja Katrīna Iļinska savā sociālā tīkla "Twitter" kontā šonedēļ rakstījusi – "kā būtu, ja VID IT sistēmas ir teju atkarīgas no kompānijas, kura reģistrēta Bermudā un patiesā labuma guvējus neatklāj; to ietekmē libānietis ar Krievijas pilsonību; līdzīpašnieks reiz Krieviju sauca par Māti; vēsturē figurē Krievijas Iekšlietu un Aizsardzības ministrijas u.tml.? Un, ja izrādītos, ka VID nodrošina šim uzņēmumam 80% apgrozījuma, faktiski to uzturot? Un šai kompānijai, visticamāk, ir piekļuve visu Latvijas iedzīvotāju, uzņēmumu, muitas, akcīzes maksātāju un citiem datiem?".

Žurnāls ar izsmeļošāku informāciju jau esot tipogrāfijā un nākošnedēļ nonākšot pie lasītājiem. 

Apgalvojumus noliedza VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme,

ko izdevās sazvanīt nozares konferencē Parīzē: "Man bija saruna ar ministru vakar. Apstākļos, kad sociālajos tīklos tiek izplatīti provokatīvi paziņojumi, es informēju ministru, ka mēs paši esam kontaktējušies ar drošības dienestiem, varu apliecināt, ka VID ievēro likumus, tam nav noslēgti līgumi ar IT kompānijām, kam nav zināmi patiesā labuma guvēji, vai kas atrodas ārzonās. Mēs katru nedēļu pārbaudām visus savus līgumu partnerus."

Pērn decembrī žurnāls "Ir" rakstīja, ka Īrijā reģistrētai firmai piederošais "Emergn" jau gadiem tiek izraudzīts par galveno VID informācijas sistēmu nodrošinātāju, tādējādi uzņēmumam šajā laikā ticis ievērojams valsts budžeta kumoss: 16 gados tas uzvarējis 52 VID izsludinātajos iepirkumos un tā ieguvis vairāk nekā ceturtdaļu jeb 96,9 miljonus eiro no visas dienesta iepirkumu naudas šajā periodā.

Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) dati rāda, ka kopš 2013. gada uzņēmums uzvarējis 37 VID konkursos.

VID skaidro, ka veicamā darba apjoma dēļ konkursos nepiesakās daudz pretendentu, piemēram, konkursā par maksājumu administrēšanas informācijas sistēmas izstrādi, ieviešanu un uzturēšanu pieteicās tikai divi.

Daudzo uzvaru rezultātā "Emergn" jau gadiem nodrošina augsta riska valsts sistēmas, piemēram, krimināllietu uzskaites sistēmu, akcīzes preču pārvietošanas un kontroles sistēmu, centrālo muitas informācijas sistēmu, fizisko personu riska analīzes sistēmu un Eiropas Savienības datu apmaiņas informācijas sistēmu.

"Lursoft" informācija liecina, ka AS "Emergn" vienīgais īpašnieks ir Īrijā reģistrētā firma "Emergn Global Holdings Limited". Tās patiesais labuma guvējs ir ASV pilsonis Aleksandrs Adamopuls.

VID skaidro, ka pirms līguma noslēgšanas ar "Emergn" VID iepirkuma komisijas locekļi pārliecinājās, ka uzņēmuma amatpersonām, to skaitā Adamopulam, nav sodāmības un pret tiem nav vērstu sankciju.

Tomēr IUB pēdējā laikā vairākkārt norādījis uz riskiem iepirkuma procedūrā – pusotra gada laikā sešus "Emergn" uzvarētos VID iepirkumus iestāde marķējusi ar sarkanu karogu, norādot uz mazu pretendentu skaitu konkursā, raksta žurnāls.

Jaunzeme arī norādīja, ka "Emergn" ir nevis VID IT sistēmas uzturētājs, kā var noprast no tvīta, bet gan tehnoloģiju izstrādātājs, kura produktiem ir veikts nopietns drošības audits.

"Emergn" apgrozījums 2021. gadā bija 21,278 miljoni eiro, kas ir par 0,2% mazāk nekā gadu iepriekš, vienlaikus kompānijas peļņa samazinājās par 8% un bija 2,39 miljoni eiro, liecina informācija "Firmas.lv".

Uzņēmumā ilgstoši strādā bijušais VID iepirkumu komisijas loceklis Juris Stumps, kas darbu dienestā atstāja 2011. gadā pēc datu noplūdes skandāla. Arī laikraksts "Diena" rakstīja par aizdomām, ka "Emergn" padomes loceklis Stumps varētu būt hakera "Neo" līdzgaitnieks vērienīgajā datu nopludināšanā no VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas 2010. gadā – toreiz tika publiskoti 7,4 miljoni dokumentu, kas saturēja ziņas par valsts amatpersonu, uzņēmēju un privātpersonu algām, viņu veiktajiem nodokļu maksājumiem un citiem datiem.

"Emergn" valdes priekšsēdētājs Aldis Ērglis no intervijas "Latvijas Radio" attiecās, laika starpības dēļ sazvanīt neizdevās arī Ašeradenu un viņa padomnieci Menniku. Tikmēr saistībā ar publiski izskanējušajām šaubām par uzņēmuma "Emergn" atbilstību Latvijas drošības prasībām Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija paredzējusi pievērsties parlamenta informācijas sistēmu drošības jautājumam, pauda komisijas priekšsēdētājs, bijušais iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība").

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti