Zinātnes projektiem Brisele atvēlēs 16 miljardus eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Komisija turpmākajos divos gados plāno ieguldīt 16 miljardus eiro dažādos zinātnes projektos. To otrdien, 13.oktobrī, apstiprināja pētniecības, zinātnes un inovācijas komisārs Karlušs Muedešs. Īpašs uzsvars tiks likts uz sadarbību ar maziem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī Eiropas Stratēģisko investīciju fondu. Tāpat nauda tiks piešķirta arī tam, lai labāk saprastu, kā darbojas cilvēku kontrabandistu tīkli un kādi ir migrācijas plūsmas cēloņi.

Latvijā un daudzās citās mazās valstīs Eiropas Savienības finansējums zinātnes projektiem ir ļoti būtisks. Bez tā daudzi pētnieki nespētu turpināt iesāktos projektus un nāktos arī atlaist vairāku zinātnisko institūtu darbiniekus. Galvenais finansējuma avots ir Eiropas Komisijas zinātnes programma “Apvārsnis 2020”. Tā nākamajos divos gados Brisele plāno piešķirt 16 miljardus eiro dažādiem projektiem, paziņoja  pētniecības, zinātnes un inovācijas komisārs Karlušs Muedešs.

Īpašs uzsvars atbalsta programmā tiks likts uz ļoti praktiskiem pētījumiem.

“Kā mēs varam panākt, lai “Apvārsnis 2020” un struktūrfondi darbotos kopā? Mēs vēlamies radīt instrumentu, kas radītu sinerģiju starp dažādiem projektiem un ļautu maziem un vidējiem uzņēmumiem uz īpaši labvēlīgiem nosacījumiem pieteikties struktūrfondiem, ja viņu projekts ir saistīts ar zinātni. Šāds atbalsts tiks iekļauts divos miljardos eiro, kas ir paredzēti maziem un vidējiem uzņēmumiem,” pastāstīja Muedešs.

Eiropas Parlamenta deputāti līdz šim ir kritizējuši Eiropas Komisiju par to, ka tā ir samazinājusi sākotnēji zinātniekiem paredzēto finansējumu, lai atrastu naudu Eiropas Stratēģisko investīciju fondam jeb tā dēvētajam Junkera plānam. Nauda tika novirzīta ar domu, ka daļa no Stratēģisko investīciju fonda atbalstītajiem projektiem būs saistīta ar inovācijām. Deputāti tam gan iebilst un savos priekšlikumos nākamā gada budžetam piedāvā kompensēt nogriezto naudu.

Tomēr par ideju tērēt nākamgad vairāk naudas, kā ierasti, ir skeptiskas dalībvalstis, kas veic iemaksas budžetā. Savukārt Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece budžeta jautājumos Kristalina Georgijeva maija beigās sacīja, ka par spīti visam zinātnes budžets tik un tā būšot lielāks nekā šogad: “Mēs turpinām palielināt atbalstu zinātnei, inovācijai un izglītībai. Tādēļ programmas “Apvārsnis 2020” finansējums nākamgad pieaugs par 11,6%, kas kopumā veido 10 miljardus eiro maksājumos.”

Interesanti, ka vismaz astoņi miljoni eiro būs pieejami dažādiem pētījumiem par Eiropas ārējo robežu drošību ar mērķi palīdzēt apzināt un novērst cilvēku kontrabandu.

Savukārt 15 miljoni eiro tiks veltīti pētījumiem par migrācijas plūsmu izcelsmi un ietekmi Eiropā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti