Zemestrīces upuru skaits Turcijā un Sīrijā tuvojas 40 000; policija cīnās ar marodierismu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Upuru skaits pēc pagājušās nedēļas zemestrīces Turcijā un Sīrijā tuvojas 40 000. Izredzes zem drupām atrast dzīvus cilvēkus ir ļoti mazas, tomēr arī pirmdien atrasti vairāki izdzīvojušie. Kamēr glābēji cīnās ar laiku, zemajām gaisa temperatūrām, nogurumu un gruvešiem, policija cīnās ar marodierismu.  

ĪSUMĀ:

  • Zemestrīcēs bojāgājušo skaits tuvojas 40 000.
  • Arī 181 stundu pēc zemestrīces izdodas atrast izdzīvojušos.
  • 574 bērni atrasti bez izdzīvojušiem vecākiem.
  • Glābšanas darbos gājis bojā meklēšanas suns no Meksikas.
  • Turcijas policija cīnās ar marodierismu.
  • Pienāk ziņas arī par sliktu apiešanos ar marodierismā aizdomās turētajiem.
  • Galvenā uzmanība – pārtikai un pajumtei lielajam skaitam izdzīvojušo.
  • Sīrija tikmēr piekritusi atvērt vēl divus robežpunktus, lai saņemtu palīdzību.

Zemestrīces upuru skaits Turcijā un Sīrijā tuvojas 40 000; policija cīnās ar marodierismu
00:00 / 02:52
Lejuplādēt

Turpinoties glābšanas darbiem, Turcijā 181 stundu pēc zemestrīces no drupām izvilkti divi nepilngadīgi brāļi. 8 un 15 gadus vecie puikas tika nogādāti slimnīcā, viņu māte diemžēl ir gājusi bojā, bet viņu tēvs joprojām atrodas zem drupām. Izglābto vidū ir arī pieaugušie.

574 bērni, kas izvilkti no sagruvušām ēkām, atrasti bez izdzīvojušiem vecākiem.

Tajā pašā laikā daudzi vecāki izmisīgi meklē pazudušos bērnus. Glābšanas darbos iesaistītas vairākas pasaules valstis, tostarp ne tikai tehnika un cilvēki, bet arī suņi. Meksikā pirmdien tika godināts vācu aitu suns Proteo – glābējs, kurš gāja bojā, meklējot izdzīvojušos, kas aprakti zem zemestrīces drupām Turcijā.

Upuru skaits tuvojas 40 000, bet ANO ģenerālsekretāra vietnieks humanitāros jautājumos Mārtins Grifitss atzinis, ka upuru skaits varētu pārsniegt 50 000.

Kamēr glābēji cīnās ar laiku, laikapstākļiem, nogurumu un, protams, gruvešiem, policija cīnās ar marodierismu. Zemestrīču skartajā Turcijas reģionā izvietota policija un armija. Ir izdoti 97 aresta orderi par marodierismu un notiekot izmeklēšana pret 232 cilvēkiem.   

"Netālu no manis ir telefonu veikals, kur visi telefoni ir nozagti. Ja cilvēki nāk ņemt autiņbiksītes, ēdienu un dzērienus, tas ir normāli, jo vairākas dienas palīdzība nav atnākusi. Bet daži cilvēki ir dīvaini, viņi nāk pēc plīts vai kafijas automāta," stāstīja kāds veikala īpašnieks.

Pienāk ziņas arī par sliktu apiešanos ar marodierismā aizdomās turētajiem. Un varas iestādes tiek aicinātas rīkoties gan pret marodierismā aizdomās turētajiem, gan pret cilvēkiem, kas īsteno linča tiesu.

Turcijas viceprezidents Fuats Oktajs gan apgalvo, ka drošības problēmas zemestrīces reģionos ir baumas, jo tiek veikti visi drošības pasākumi.

"Tā nevar būt taisnība, jo uz vietas ir vairāk nekā 130 000 policistu. Turklāt Turcijas bruņotie spēki atrodas uz vietas lielā skaitā, izpildot visas gubernatoru prasības. Tātad nav iespējams, ka tur pastāvētu drošības problēma. Mēs nekad to nepieļautu. Mēs esam veikuši visus pasākumus saistībā ar to," teica Fuats Oktajs.

Tā kā cerības atrast zem gruvešiem dzīvus cilvēkus zūd, galvenā uzmanība tiek pievērsta pārtikas un pajumtes nodrošināšanai lielajam skaitam izdzīvojušo. Pēc Turcijas valdības datiem, aptuveni 1,2 miljoni cilvēku ir izmitināti studentu kopmītnēs, ir uzcelti vairāk nekā 206 000 telšu un 400 000 upuru evakuēti no izpostītajām teritorijām. Katastrofas ekonomiskās izmaksas varētu pārsniegt 84 miljardus ASV dolāru.

Sīrijas valdība tikmēr piekritusi atvērt vēl divus robežšķērsošanas punktus, lai palīdzība  sasniegtu izpostītos reģionus.

ANO ģenerālsekretārs Antonio Gutērrešs uzsvēris, ka šis lēmums palīdzēs ātrāk saņemt palīdzību, jo līdz šim tā tika piegādāta tikai caur vienu robežšķērsošanas punktu.

KONTEKSTS:

Turcijas dienvidaustrumos un kaimiņvalstī Sīrijā naktī uz pirmdienu, 6. februāri, notika spēcīga zemestrīce. Pēc ASV Ģeoloģijas dienesta datiem, zemestrīce, kuras stiprums bijis 7,8 magnitūdas pēc Rihtera skalas, notikusi plkst. 4.17 pēc vietējā laika (3.17 pēc Latvijas laika). Tās hipocentrs atradies 17,9 kilometru dziļumā, bet epicentrs bijis 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas. 

Arvien skaļāk tiek runāts arī par to, ka ēkas Turcijā pārāk bieži tiek celtas, pārkāpjot noteikumus. Tā kā Turcijā zemestrīces notiek diezgan bieži, visām celtnēm ir jābūt īpaši izturīgām. Tomēr aptuveni 6000 māju sabrukšana liecina par pārkāpumiem celtniecībā.

Atbildība daļēji gulstas arī uz Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu, kura partija atrodas pie varas jau 20 gadus. Turcijas prezidents piektdien pirmo reizi atzina, ka viņa valdība nespēj nodrošināt palīdzību cietušajiem tik ātri, kā cilvēki vēlētos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti