Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Diētas un Uztura speciālistu asociācijas valdes priekšsēdētāju Gunu Bīlandi

Rīta Panorāma

Stājies spēkā Krievijas naftas produktu importa aizliegums

Zemestrīcē Turcijā un Sīrijā vismaz 195 upuri

Zemestrīcē Turcijā un Sīrijā vairāk nekā 3600 bojāgājušie; sagrautas tūkstošiem ēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Spēcīga zemestrīce pirmdien sagrāvusi tūkstošiem ēku Turcijas dienvidaustrumos un kaimiņvalstī Sīrijā, un gājuši bojā vairāk nekā 3600 cilvēki, bet vairāki tūkstoši ir ievainoti, vēsta vietējie mediji. Zemestrīce un vairāki pēcgrūdieni notika naktī, un vēl par vienu zemestrīci tiek ziņots pēcpusdienā.

ĪSUMĀ:

  • Turcijā un Sīrijā naktī uz pirmdienu - spēcīga zemestrīce; pēcpusdienā tai sekoja vēl viena.
  • Bojāgājušo skaits abās valstīs pārsniedzis 3000, bet var vēl pieaugt.
  • Nopostītas tūkstošiem ēku, kā arī cietis UNESCO piemineklis.
  • Erdogans: Zemestrīce ir lielākā katastrofa kopš 1939. gada.
  • Izdzīvojušie neatceras tik postošu zemestrīci.
  • Vairākas valstis sūta palīdzību uz Turciju.
  • Nav informācijas par Latvijas valstspiederīgajiem, kas būtu cietuši zemestrīcē Turcijā.
  • Pētnieks uzsver, ka Turcijā zemestrīces nav reta parādība, taču šī ir viena no lielākajām valsts vēsturē.

Pēc ASV Ģeoloģijas dienesta datiem, zemestrīce, kuras stiprums bijis 7,8 magnitūdas pēc Rihtera skalas, notikusi plkst. 4.17 pēc vietējā laika (3.17 pēc Latvijas laika). Tās hipocentrs atradies 17,9 kilometru dziļumā, bet epicentrs bijis 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas.

15 minūtes vēlāk sekojis 6,7 magnitūdas stiprs pēcgrūdiens, bet pēc tam bijuši vēl apmēram 40 pēcgrūdieni.  Pēc Turcijas seismologu datiem, pirmā grūdiena stiprums bijis 7,4 magnitūdas.

Pēcpusdienā plkst.13.24 pēc vietējā laika (12.24 pēc Latvijas laika) tiek ziņots par vēl vienu spēcīgu zemestrīci  Kahramanmarašas provincē. Tās stiprums bijis 7,5 magnitūdas pēc Rihtera skalas, un Turcijas amatpersona norādīja, ka tas nav bijis pēcgrūdiens, bet atsevišķa zemestrīce.

"Šonakt plkst.4.17 mēs piedzīvojām gadsimta ļaunāko katastrofu kopš 1939. gada Erzinkānas zemestrīces. Zemestrīce, kuras epicentrs bija Pazarcikā, Kahramanmarašas provincē un pēc sākotnējām aplēsēm bija 7,7 magnitūdu stipra, bija jūtama ļoti plašā reģionā," sacīja Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans.

Sagruvušas tūkstošiem ēku Turcijas dienvidaustrumos un Sīrijā. Turcijas glābšanas dienesti ziņo, ka zemestrīcē gājuši bojā vismaz 2316 cilvēki. Bojāgājušie ir Adijamanas, Dijarbakiras, Kahramanmarašas, Malatjas, Osmanijes, Šanliurfas un vairākās citās provincēs.

Turcijā vairāk nekā 11 000 cilvēku guvuši ievainojumus.

"Šobrīd esam saņēmuši paziņojumu, ka sagruvušas 2824 ēkas. Mūsu darbinieki turpina strādāt uz vietas reģionā. Neraugoties uz bargajiem ziemas apstākļiem, uz zemestrīces reģionu tiek nosūtītas milzīgas glābšanas, medicīnas un meklēšanas komandas," pastāstīja Katastrofu un ārkārtas situāciju pārvaldības aģentūras vadītājs Junus Sezers.

Civilajiem lidojumiem slēgtas Kahramanmarašas, Gaziantepas un Hatajas lidostas.

Nodarīti postījumi Gaziantepas cietoksnim, kas ir UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.

Sīrijā apstiprinātais bojāgājušo skaits sasniedzis vismaz 1300, kopējam upuru skaitam abās valstīs sasniedzot 3616 cilvēkus.

Sīrijas teritorijās, ko kontrolē prezidenta Bašara al Asada režīms, gājuši bojā vismaz 593 cilvēki, bet 1411 guvuši ievainojumus. Savukārt nemiernieku kontrolētajās teritorijās gājuši bojā vismaz 700 cilvēki, bet ievainoti vairāk nekā 2000.

Tā kā zemestrīce notika naktī, kad cilvēki atradās mājās un bija aizmiguši, gaidāms, ka bojāgājušo skaits varētu būt vēl lielāks.

Turcijā zemestrīces nav reta parādība, taču šī ir viena no lielākajām valsts vēsturē. To intervijā Latvijas Radio norādīja arī Latvijas Universitātes Ģeoloģijas nodaļas vadītājs, ģeoloģijas zinātņu doktors Jānis Karušs.

Latvijas Universitātes Ģeoloģijas nodaļas vadītājs, ģeoloģijas zinātņu doktors Jānis Karušs
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Izdzīvojušie pastāstīja, ka tik spēcīgu zemestrīci viņi savā dzīvē nav pieredzējuši. Gaziantepas iedzīvotājs Erdems telefonsarunā ar aģentūru "Reuters" atzina, ka tik spēcīgu zemestrīci neesot pieredzējis savā 40 gadu ilgajā mūžā. Viņš arī teica, ka daudzi pilsētas iedzīvotāji ar automašīnām devušies uz klajākām vietām, kur nav ēku. Bažījoties par pēcgrūdieniem, līdzīgi rīkojas arī cilvēki citur zemestrīces skartajā reģionā.

Kāds vīrietis no Dijarbakiras pilsētas stāstīja par savām sajūtām.

"Es gulēju, kad sieva mani pamodināja. Zemestrīce bija ļoti spēcīga, mēs bijām ļoti nobijušies. Visapkārt bija briesmīgs troksnis. Pagāja gandrīz divas minūtes, līdz kratīšanas apstājās," kungs sacīja raidsabiedrībai BBC.

Turcijas iekšlietu ministrs Sileimans Sojlu
00:00 / 00:27
Lejuplādēt

Simtiem cilvēku piedalās glābšanas un meklēšanas darbos. Turcijas iekšlietu ministrs Sileimans Sojlu sacīja, ka zemestrīces seku likvidēšanā ir iesaistīti visi iespējamie resursi. "Zemestrīce ir radījusi plašus postījumus. Stihijas skarto provinču gubernatori vada seku likvidēšanas darbus. Žandarmērija, policija, bruņotie spēki, ārkārtas dienesti, Turcijas Sarkanā Pusmēness organizācija un brīvprātīgo glābēju un meklētāju komandas no visas valsts ir nosūtītas uz katastrofas skartajiem reģioniem," sacīja Sojlu.

Valsts izsludinājusi ceturtā līmeņa trauksmes stāvokli. Turcijas valdība ir lūgusi ārvalstīm sniegt palīdzību meklēšanas un glābšanas darbos, kā arī zemestrīces radīto postījumu likvidēšanā. Azerbaidžāna, Nīderlande, Grieķija, Serbija un Zviedrija ir paziņojušas, ka nosūtīs uz Turciju savas glābēju komandas. Palīdzību piedāvājis arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Savukārt ASV paziņojusi, ka sniegs Turcijai un arī Sīrijai visu nepieciešamo palīdzību. Tiesa, glābšanas darbus turpmākajās dienās varētu apgrūtināt sarežģīti laikapstākļi. Proti, Turcijas reģionā ap pirmās zemestrīces epicentru gaidāms stiprs lietus, savukārt dienā gaisa temperatūra būs tikai 3–4  grādi, bet naktīs tā noslīdēs krietni zem nulles. Gaidāms arī sniegs.

Zemestrīce bija jūtama arī Libānā, Izraēlā, Ēģiptē un Kiprā.

Latvijas ārlietu ministrijas pārstāve Diāna Eglīte
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Patlaban Latvijas vēstniecības Turcijā rīcībā nav informācijas par Latvijas valstspiederīgajiem, kas būtu cietuši zemestrīcē Turcijā vai kuriem būtu nepieciešama konsulārā palīdzība.

Ārlietu ministrijā (ĀM) norādīja, ka reģions, kurā notika zemestrīce, nav Turcijas plašāk apmeklēto tūrisma atpūtas vietu skaitā, turklāt tajā pašlaik nav aktīvās tūrisma apmeklējumu sezonas, tādēļ iespējamība, ka tajā būtu uzturējušies ceļotāji no Latvijas, ir ļoti maza.

Turcijā dzīvojošā Ingrīda Gjuneja
00:00 / 03:53
Lejuplādēt

Ministrijā skaidroja, ka šajā reģionā pastāvīgi dzīvojošie Latvijas valstspiederīgie ir cieši iesaistīti sabiedrības sociālajās struktūrās un primāri saņem atbalstu no vietējām iestādēm. Arī viņi līdz šim nav vērsušies vēstniecībā pēc palīdzības. ĀM lūdz iespēju robežās sazināties ar saviem tuviniekiem un informēt par savu situāciju.

Latvijas vēstnieks Turcijā Pēteris Vaivars intervijā Latvijas Televīzijai stāstīja: "Reģionos, kur ir pārsvarā lielākie grūdieni, šobrīd tīri sezonāli nav paredzams, ka tur būtu daudz tūristu no Latvijas, jo tie ir kontinentāli, kur ziemā ir skarbs klimats. Arī vasarā diezgan skarbs karstuma dēļ, ziemā – aukstuma dēļ. Līdz ar to mums nav ziņu, ka kāds valstspiederīgais būtu cietis. Viena persona ir kontaktējusies, par kuru mēs arī zinājām, ka dzīvo šajā reģionā, – ar viņu viss ir kārtībā.  Bet es nedomāju, ka varētu būt kādi lieli cipari ar Latvijas valstspiederīgajiem."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti