Vienošanās par Kesonas industriālā kompleksa atkalatvēršanu panākta pēc sešām neveiksmīgām sarunu kārtām, kas sākās jau jūnijā. Paaugstināta politiskā un militārā saspīlējuma apstākļos abu Koreju sadarbības simbola darbība šogad aprīlī tika apturēta pirmo reizi kopš rūpnieciskā kompleksa atklāšanas pirms 10 gadiem. Kesona atrodas netālu no abu valstu robežas Ziemeļkorejas pusē. Tajā strādāja 50 tūkstoši ziemeļkorejiešu, kas bija nodarbināti vairāk nekā simt Dienvidkorejas uzņēmumos, kas kompleksā ražoja plašu produkcijas klāstu, piemēram, apavus, pulksteņus un elektromateriālus.
Septīto sarunu kārtu pagājušajā nedēļā ierosināja Phenjana pēc tam, kad Seula paziņoja, ka sāks izmaksāt kompensāciju cietušajiem Dienvidkorejas uzņēmumiem. Tas tika uzskatīta par pirmo soli, kas nozīmētu pastāvīgu Kesonas pamešanu.
Dienvidkorejas Apvienošanās ministrija trešdien paziņoja, ka „ir panākta piecu punktu vienošanās”. To parakstīja abu pušu delegāciju vadītāji, bet par tās detaļām pagaidām ir zināms maz. Dienvidkorejas ziņu aģentūra „Yonhap” vēsta, ka līgums paredz nodrošināt, ka vairs nevar atkārtoties līdzīga situācija ar kompleksa slēgšanu kā pavasarī. Bet aģentūra AFP ziņo, ka līgums paredz, ka abām pusēm ir jāpieliek „aktīvi pūliņi”, lai komplekss pēc iespējas ātrāk atsāktu darbu pēc tam, kad būs veikta slēgto ražošanas telpu pārbaude. Paredzēts arī izveidot kopīgu komisiju, lai apspriestu kompensācijas par kompleksa dīkstāves nodarītajiem zaudējumiem.
Tomēr precīzi termiņi, kad Kesonas rūpnīcām būtu jāatsāk darboties, neesot noteikti. Piesardzīgi izsakās arī Dienvidkorejas delegācijas vadītājs. Viņš žurnālistiem norādīja, ka „šī vienošanās nav beigas, bet tikai sākums.” Sarunu vedējs piebilda, ka „svarīgāk ir tas, kā abas Korejas spēs īstenot nolīgumu,” un ka nevar droši pateikt, kad Keosnas komplekss atsāks darbu.
Notikums tomēr ir taustāms panākums pēc vairākām sarunu kārtām, kas iepriekš beidzās ar savstarpējiem apvainojumiem. Dienvidkorejas prezidente Paka Gunhje paud cerību, ka vienošanās būs pamats Phenjanas un Seulas attiecību uzlabošanai. Tas arī varētu līdzēt mazināt pastiprinātu saspīlējumu, kas jau atkal draud izcelties starp abām galvaspilsētām. Nākamās nedēļas sākumā Dienvidkoreja un ASV gatavojas sākt kopīgas militārās mācības. Ziemeļkoreja jau brīdinājusi, ka tas sašķelto pussalu var „novest uz kara sliekšņa”.