Vēsturnieks: Patiesību par MH-17 atklās politiķi, kuriem tas būs izdevīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

To, kas un kādēļ izraisīja Malaizijas kompānijas lidmašīnas MH-17 katastrofu, varēs uzzināt vien pēc vairākām paaudzēm, kad, nomainoties politiskajai elitei, pie varas nāks cilvēki, kuriem būs izdevīgi izstāstīt patiesību, Latvijas Televīzijas raidījumā “Patiesības stunda” sacīja vēsturnieks un politologs Kārlis Daukšts.

Daukšts klāstīja, ka šobrīd neviena no iesaistītajām pusēm nav gatava atzīt savu vainu, un atšķirībā no situācijas pēc Otrā pasaules kara nav arī startautiskas organizācijas, kas varētu izmeklēt un izvērtēt notiekošo.

“Tā ir ģeopolitisko spēlētāju loģika -  vienmēr atradīsies kāds, kurš mēģinās apgāzt esošos pierādījumus, piemēram, Krievijā ir izveidota speciālistu grupa, kuras uzdevums ir apgāzt pierādījumus par valsts militāro spēku saistību ar notikušo,” pauda vēsturnieks.

Tomēr, neskatoties uz neskaidrību un šoku par notikušo traģēdiju, MH-17  katastrofa ļāva cilvēkiem apjaust, ka karš nav tikai kāda attāla Ukrainas reģiona problēma – tas nemanāmi, bet jūtami tuvojas visiem. Arī šobrīd, hibrīdkara apstākļos, šis notikums kalpo kā  brīdinājums, kā izsaukuma zīme iekšpolitikas izvērtēšanai, demokrātiskas sabiedrības vērtēšanai un konsolidācijai.

Arī ētikas speciālists un Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējs Vents Sīlis atzina, ka šis notikums parādīja - karš Ukrainā skar mūs visus.

“Mums nav iespēju un morālu tiesību izlikties, ka nekas nenotiek; tas ir mūsu karš,” teica Sīlis.

Sīlis gan piebilda, ka, viņaprāt, nav jautājumu par to, kurš ir vainīgs - agresīvā puse ir Krievija. Arī tas, ka notikuma vietai netika pielaisti neatkarīgi izmeklētāji, parāda, ka Krievija jūtas nekomfortabli šajā jautājumā, apgalvoja pētnieks.

Sīlis skaidroja, ka tajā, kā norisinājās MH-17 traģēdijas izmeklēšana un bojāgājušo mirstīgo atlieku atgriešana dzimtenē, varēja vērot divu dažādu pasauļu saskaršanos.

“Krievija nav aizgājusi tālu no staļiniskā mantojuma, kurā cilvēkam nebija nekādas vērtības, turpretī Eiropai ir pretējas vērtības. Veids, kādā Krievija kārto problēmas, kā izturās pret cilvēkiem, izskatās monstrozi,” sacīja Sīlis.

Ziņots, ka Malaizijas kompānijas lidmašīna MH-17 aizvadītā gada 17. jūlijā bija ceļā no Amsterdamas Nīderlandē uz Kualalumpuru Malaizijā un nogāzās prokrievisko seperātistu kontrolētājā Austrumukrainā. Kaujinieki joprojām noliedz daudzkārt izskanējušos minējumus, ka ar raķeti no zemes būtu notriekuši lidmašīnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti