Vēršas plašumā protesti pret Grestes notiesāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs („Vienotība”) kopā ar britu un nīderlandiešu kolēģiem aicinājis ES nosodīt preses brīvības ierobežošanu Ēģiptē un mudināt atbrīvot tur notiesāto žurnālistu Pēteri Gresti un viņa kolēģus. Reaģējot uz ASV lūgumu pārskatīt spriedumus, oficiālā Kaira lūgusi Vašingtonu neiejaukties Ēģiptes iekšējās lietās.

Tikmēr klusējošā protestā visā pasaulē pulcējušies simtiem žurnālistu. Viņi aizlīmēja mutes ar līmlenti un rokās turēja plakātus – “žurnālistika nav noziegums”. Bažas par bargajiem spriedumiem pauda arī ANO ģenerālsekretārs Bans Kimuns.

Ēģiptes prezidents Abdelfatahs al Sisi pašlaik nevar iejaukties lietā, kurā telekompānijas "Al Jazeera" žurnālistam, Latvijas un Austrālijas dubultpilsonim Pēterim Grestem piespriests septiņu gadu cietumsods, otrdien paziņoja Ēģiptes prezidenta administrācijas pārstāvis.

Viņš teica aģentūrai AFP, ka Sisi nevar apžēlot notiesātos "Al Jazeera" žurnālistus, kamēr viņu pārsūdzības nebūs izskatījušas visas tiesu instances.

Savukārt Sisi televīzijā pārraidītā runā militārās mācību iestādes izlaidumā otrdien sacīja, ka viņš ir norādījis tieslietu ministram, ka valdība "neiejauksies tiesu lietās".

"Mums ir jāciena tiesu lēmumi un nav tie jākomentē, pat ja citi tos nesaprot," teica Ēģiptes prezidents.

Jau ziņots, ka Ēģiptes tiesa pirmdien piesprieda cietumsodus Kataras telekompānijas "Al Jazeera" žurnālistiem, kuri bija apsūdzēti aizliegtās islāmistu kustības "Musulmaņu brālība" atbalstīšanā.

Tāpat kā  telekanāla "Al Jazeera English" korespondentam Grestem, arī "Al Jazeera English" Kairas biroja vadītājam Ēģiptes un Kanādas dubultpilsonim Mohamedam Fadelam Fahmi piespriests septiņu gadu cietumsods, bet producentam Baheram Mohamedam - divi cietumsodi ar septiņu un trīs gadu termiņiem, kopā desmit gadi. Trīs gadu cietumsods Mohamedam piespriests par neatļautu munīcijas glabāšanu, lai gan, pēc "Al Jazeera" sniegtās informācijas,  šī apsūdzība viņam izvirzīta, jo pie viņa atrasta patronas čaulīte, kuru viņš paņēmis protestu vietā kā suvenīru.

Greste, Fahmi un Mohameds, kuri tika aizturēti decembrī Kairā, savu vainu tiesā neatzina. Viņi uzsvēra, ka godprātīgi darījuši žurnālista darbu un noraidīja apsūdzības, ka safabricējuši materiālus ar nolūku graut Ēģiptes nacionālo drošību un radīt iespaidu, ka valsts ir uz pilsoņu kara sliekšņa.

Fahmi brālis Adels, kurš bija ieradies uz sprieduma pasludināšanu, sacīja žurnālistiem, ka Greste, Fahmi un Mohameds gatavojas spriedumu pārsūdzēt.

Latvijas Ārlietu ministrija izteikusi nožēlu par šo tiesas spriedumu un uzsvērusi, ka tiesas procesa gaitā nav ņemti vērā visi apstākļi, kas saistīti ar Grestes aizturēšanu, tajā skaitā, tiešu pierādījumu trūkums. Ministrija izteikusi cerību, ka Ēģiptes apelācijas tiesa rūpīgi izvērtēs pirmās instances tiesas pieņemto spriedumu, un tic, ka jaunais Ēģiptes prezidents Sisi veicinās vārda brīvības ievērošanu valstī.

Šo tiesas spriedumu nosodījušas arī daudzas citas pasaules valstis un starptautiskās organizācijas.

Pavisam prāvā, kas izraisījusi starptautisku sašutumu un bažas par plašsaziņas līdzekļu brīvību Eiropā, bija 20 apsūdzētie.Deviņiem apsūdzētajiem, tostarp trīs ārzemju žurnālistiem, kuri tika tiesāti aizmuguriski - diviem Lielbritānijas pilsoņiem un Nīderlandes  pilsonei, piespriests desmit gadu cietumsods, bet divi apsūdzētie attaisnoti.

Ēģiptes varas iestādes ir saniknotas par to, ka Katara atbalsta Ēģiptē aizliegto "Musulmaņu brālību", un uzskata Kataras valstij piederošo telekompāniju "Al Jazeera" par Kataras valdības ruporu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti