Vēlēšanu aptaujas Ukrainā: Zelenskis nostiprinājis varu

Durvis slēguši parlamenta vēlēšanu iecirkņi Ukrainā. Kā liecina vēlētāju aptaujas, vēlēšanas ļāva jaunajam prezidentam Volodimiram Zelenskim nostiprināt varu valstī. Tikmēr bijušā prezidenta Petro Porošenko politiskais spēks zaudējis savu dominējošo pozīciju Augstākajā Radā. Pagaidām pieejamie rezultāti ir vēlētāju aptaujas, kas nozīmē, ka galīgie skaitļi pēc visos iecirkņos nodotajām  balsīm var mainīties.

Parlamenta vēlēšanās Ukrainā visvairāk balsu izcīnījusi jaunā prezidenta Volodimira Zelenska pārstāvētā partija "Tautas kalps", liecina nobalsojušo vēlētāju aptaujas. Partija "Tautas kalps" ieguvusi vairāk nekā 44% balsu.

Valsts vadītājs jau apsveicis savus atbalstītājus ar panākumu: "Es apsveicu jūs visus ar šo patiešam labo, spēcīgo un simbolisko rezultātu. 73% būtu bijuši labāki, bet gan es, gan jūs – mani domubiedri – mēs visi esam pateicīgi Ukrainas iedzīvotājiem par lielo uzticību, par lielo uzticību "Tautas kalpam"."

Otrajā vietā ar daudz mazāku balsu skaitu ierindojusies prokrieviskā "Opozīcijas platforma - Par dzīvi", kas ieguvusi aptuveni 12% balsu, liecina aptaujas. Bijušā prezidenta Petro Porošenko vadītā "Eiropas solidaritāte" - 8,5% balsu, Jūlijas Timošenko "Batkivščina" - 7,7%, bet mūzikas grupas "Okean Elzi" solista izveidotais politiskais spēks "Golos" saņēmis 6,0% vēlētāju atbalstu.

Vēlēšanās piedalījās vairāk nekā 20 partijas. No partiju sarakstiem tika ievēlēti 225 no 424 parlamenta locekļiem, pārējie ievēlēti vienmandāta vēlēšanu apgabalos.

Ukrainas pilsoņi balsot varēja arī iecirkņos Latvijā. Vēlētāju aktivitāte Latvijā bijusi 25% apmērā. Kā rus.lsm.lv pastāstīja vēlēšanu komisijas vadītāja Natālija Šilova, reģistrēti 2508 vēlētāji, bet savu balsi nodevuši 539 cilvēki.

Cīņu pret politisko eliti izmantojot kā galveno priekšvēlēšanu lozungu, Volodimirs Zelenskis guva absolūto uzvaru aprīlī notikušajās Ukrainas prezidenta vēlēšanās. Taču valstī ar parlamentāri-prezidentālu pārvaldes iekārtu tā viņam devusi visai ierobežotas pilnvaras. Lai nostiprinātu savas pozīcijas, Zelenskis atlaida Augstāko Radu un izsludināja pirmstermiņa vēlēšanas.

Analītiķi uzskata, ka tas darīts, negaidot kārtējās vēlēšanas oktobrī, lai izmantotu Zelenska popularitātes augstāko punktu. Kā liecina aptaujas, patlaban viņa partija “Tautas kalps” ir populārākā partija Ukrainā. Politiskais spēks savu nosaukumu ieguvis no televīzijas šova, kurā Zelenskis tēloja prezidentu. Kamēr vairāki eksperti bažījas par iespējamo haosu, parlamentā nonākot politikā nepieredzējušiem cilvēkiem, liela daļa ukraiņu atzinīgi vērtē parlamenta sastāva atjaunošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti