Vaidere: Ukraina būtu labāks kā mūsu, ne cita draugs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Jau maija vidū vai mēneša beigās Eiropas Komisijai (EK) vajadzētu nākt klajā ar savu rekomendāciju, vai Eiropas Savienībai (ES) būtu jānoslēdz asociācijas līgums ar Ukrainu. To, kāda būs EK rekomendācija vēl esot grūti prognozēt, saka Eiropas Parlamenta (EP) deputāte no Latvijas Inese Vaidere, kura darbojas parlamenta Ārlietu komitejā.

"Pašlaik ir ļoti grūti prognozēt, vai tas [EK rekomendācija] būs pozitīva vai negatīva. Arī EP viedoklis vēl ir neskaidrs," norāda Vaidere, bet atzīst, ka viņai esot bijusi laba sadarbība ar Polijas deputātiem, kuri arī uzskatot, ka līgums ar Ukrainu ir jāslēdz.

Taču atslēgas figūra šajā nozīmīgajā ģeopolitiskajā nākotnes attīstībā ir bijusī Ukrainas premjere Jūlija Timošenko, kura atrodas ieslodzījumā, jo pret viņu izvirzītas vairākas kriminālas apsūdzības (ko daudzviet uzskata par politiski motivētām). Eiropas Cilvēktiesību tiesa šonedēļ atzina, ka bijušās Ukrainas premjerministres Jūlijas Timošenko apcietināšana tiesas procesa laikā ir bijusi politiski motivēta.

Tādējādi ja Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs nepadosies Eiropas valstu spiedienam un Timošenko neatbrīvos (protams, arī neveiks reformas), ES var atteikties parakstīt šo vienošanos, kas paredzētu ciešāku Ukrainas integrāciju Eiropā.

"Situācija ir ļoti sarežģīta," saka Vaidere. Viņa arī norāda, ka ir divi iespējami risinājumi un iespējams, ka pozas ieņemšana - prasot atbrīvot Timošenko arī var neko nedot.

"Izolēt šo valsti nav iespējams. Mēs negribam, lai mūsu draudzīgā valsts pagrieztos citā virzienā,” norāda deputāte un skaidro, ka ar citu virzienu domāta Krievija. Tomēr, ja bijusī valsts premjerministre bez konkrētas notiesāšanas tiekot turēta apcietinājumā, tad tas "neatbilst Eiropas standartiem un vērtībām".

Jautāta, vai Timošenko atbrīvošana nesīs Ukrainā pārmaiņas, Vaidere norāda, ka "tiesiskums valstī gan vēl ir jāuzbūvē. Politiskie ieslodzītie nevar būt tiesiskuma sastāvdaļa".

Tāpat Vaidere norāda, ka līgums būs jāparaksta arī pašai Ukrainas valdībai, un to vai šī valdība ir "grib līguma parakstīšanu, to es nevaru apgalvot", bet viņa apgalvo, ka līgums viennozīmīgi ir Ukrainas tautas interesēs.

Asociācijas līgums starp ES un Ukrainu paredz brīvās tirdzniecības zonas izveidi un vīzu režīma vienkāršošanu. Tā gala versiju iecerēts parakstīt šā gada novembrī Vilņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti