Pasaules panorāma

Ieskats 25.janvāra «Pasaules panorāmas» tematos

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Vācija piegādās «Leopard» tankus. Prāmja «Estonia» izpēte

Vācija piegādās Ukrainai tankus «Leopard»

Vācija plāno «Leopard» tankus nogādāt Ukrainā līdz marta beigām

Vācijas aizsardzības ministrs Boriss Pistoriuss ceturtdien paziņoja, ka "Leopard 2" tanku piegāde Ukrainai varētu notikt līdz marta beigām. Vācija arīdzan rīkos ukraiņu karavīru apmācību darbam ar jauno tehniku.

Vācijas valdība trešdien nolēma piegādāt Ukrainai 14 "Leopard" tankus.

Zināms, ka marta beigās Ukraina varētu saņemt arī britu solītos "Challenger 2" tankus, bet amerikāņu "Abrams" tanku piegāde prasīs vairāk laika.

Rietumu tanki jau drīzumā varētu stiprināt Ukrainas kaujas spējas karā pret Krievijas iebrucējiem. Militārie eksperti ir vienisprātis, ka šāds papildinājums Ukrainas armijai ir būtisks gan kaujas spējām, gan kaujas sparam.

Vācijas lēmumu jau apsveikuši daudzu rietumvalstu līderi un arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. Pirms tam Vācijas valdība ilgu laiku vilcinājās lemt par tanku piegādi Ukrainai.

Vācijas pilsētā Minhenē notikusi demonstrācija ar aicinājumu valdībai nosūtīt "Leopard" tankus uz Ukrainu

Ja politiski šis lēmums izrādījies viens no grūtākajiem kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, tad militāri tas ir tikai loģisks nākamais solis, ja rietumvalstis tik tiešām grasās turpināt atbalstīt Ukrainu.

"Mēs zinām, ka ASV gatavo ļoti lielu militārās palīdzības paketi. Esam to pārrunājuši. Un ziniet, ja jūs piegādājat kājnieku bruņutransportierus, tos nepieciešams papildināt arī ar tankiem," norāda Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Voliss.

Salīdzinājumā ar ASV un Lielbritānijas ražojumiem "Leopard" tankiem ir būtiska priekšrocība – tos lieto ne tikai ražotājvalstis, bet vēl 13 citas Eiropas valstis, ievērojami atvieglojot loģistikas apsvērumus. Turklāt Vācija jau norādījusi, ka neliks šķēršļus citām valstīm, kas grasās piegādāt Ukrainai reiz savām vajadzībām iepirktos tankus.

Gatavību piegādāt "Leopard" tankus Ukrainai izteikušas vairākas Eiropas valstis: Polija, Somija, Spānija, Portugāle u.c.

"Leopard" tanku ražošana Vācijā tika uzsākta 1979. gadā. Šis tanku modelis piedzīvojis vairākus uzlabojumus un iekarojis reputāciju kā viens no labākajiem kaujas tankiem pasaulē. Pat vecākās versijas ir aprīkotas ar modernām termālajām iekārtām, ļaujot veikt operācijas naktī.

Neraugoties uz 55 tonnu svaru, "Leopard" tanki spēj sasniegt ātrumu 70 km/h.

"Leopard" tankiem arīdzan ir izolēta munīcijas glabāšanas sistēma, kas ļauj izvairīties no munīcijas eksplodēšanas pēc trieciena. Šādas sistēmas trūkums ir lielākais Krievijas tanku mīnuss, piemēram, šāda problēma Ukrainas frontē bieži piemeklējusi krievu "T-72" tankus.

Ukraiņu tankisti aicinājuši rietumvalstu līderus pasteigties ar tanku piegādi.

Domāju, ka būtu labāk, ja viņi atbrauktu un paši ar savām acīm redzētu situāciju. Iespējams, ka tad viņu neizlēmība beigtos," spriež Ukrainas tanku brigādes komandieris ar segvārdu "Viesulis".

Ukraiņu tankisti spriež, ka Rietumu tanki būs ievērojams uzlabojums salīdzinājumā ar vēl Padomju Savienībā ražotajiem tankiem, par kuriem runā, ka pēc vienas dienas uzdevuma veikšanas tos nākas labot trīs dienas.

"Šie tanki ir gatavi izgāztuvei. Mēs lūdzam Dievu katru reizi, lai spētu atgriezties. Esam piemetinājuši papildu aizsardzību, lai puišiem ir lielākas iespējas izdzīvot," stāsta ukraiņu karavīrs Jevgēnijs.

Tankistiem nav nekādu šaubu par to, vai viņiem izdosies apgūt Rietumu tanku lietošanu.

"Mums iedeva "bairaktarus", "džavelinus", "zuzannas" – visu apguvām. Tikai iedodiet un tiksim skaidrībā, stundas jautājums!" sola kāds ukraiņu karavīrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti