Ungārijas premjers pieprasa autonomiju Ukrainas ungāru minoritātei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pretrunīgu vērtējumu ārvalstīs izraisījis Ungārijas premjers Viktors Orbans. Piektdien viņš atkal aicināja piešķirt lielākas tiesības un autonomiju Ukrainas rietumos dzīvojošajai ungāru minoritātei. Ņemot vērā pēdējo mēnešu notikumus Ukrainā un Krievijas retoriku, Orbana izteikumi izsaukuši neizpratni ne tikai Kijevā, bet arī citās reģiona valstīs. Budapešta tomēr uzsver, ka nerunā par teritoriālu autonomiju un Ungārija atbalsta Ukrainu.

Piektdienas, 16.maija vakarā Ungārijas premjers Viktors Orbans atkārtoti nāca klajā ar aicinājumu piešķirt autonomiju ungāru minoritātei Ukrainas rietumos. Intervijā sabiedriskās televīzijas kanālam "M1" viņš uzsvēra, ka

"Ungārijas valsts pilnībā atbalsta Aizkarpatu ungāru autonomijas prasības."

Ukrainā dzīvo aptuveni 150-200 tūkstoši ungāru. Lielais vairums rietumos, Aizkarpatu apgabalā.

Tas ir vienīgais reģions, kas robežas ar Ungāriju, un ungāri sastāda aptuveni 12% no apgabala iedzīvotājiem, un viņu dzīvesvietas koncentrētas tieši pierobežā. Aizkarpatu apgabals pirms Pirmā pasaules kara atradās Austroungārijas impērijas sastāvā. Lielas ungāru kopienas dzīvo arī Rumānijā, Slovākijā un Serbijā pēc tam, kad saskaņā ar miera līgumu 1920.gadā no kādreizējās ungāru teritorijas tika atdalīti vairāki apgabali.

Orbans par plašāku autonomiju ungāriem Ukrainā runāja jau pagājušajā sestdienā pēc uzvaras vēlēšanās, uzstājoties ar inaugurācijas runu parlamentā.

Toreiz premjers paziņoja, ka ungāru minoritātei jānodrošina tiesības uz dubultpilsonību, minoritāšu tiesības pilnā apmērā un tiesības uz pašpārvaldi.

„Tas ir tas, ko mēs sagaidām no jaunās Ukrainas,” paziņoja Orbans.

Savā piektdienas intervijā Ungārijas premjers norādīja, ka Eiropā pastāv dažādas autonomijas formas un ka Aizkarpatu ungāri paši izteiksies, kādu no tām tie vēlas. Orbans uzsvēra, ka Budapeštas "interesēs ir stabila un demokrātiska Ukraina, taču Ukraina nevar būt stabila vai demokrātiska, ja vien tā nedod tur dzīvojošajām minoritātēm un nacionālajām kopienām, tostarp ungāriem, to, kas tiem pienākas.”

Ņemot vērā pēdējo mēnešu notikumus Ukrainā, un Krievijas retoriku par krievvalodīgo aizsardzību, kuras rezultātā Maskava anektēja Krimu, Orbana izteikumi izsaukuši satraukumu un pārmetumus kaimiņvalstīs un ne tikai. Horvātijas presē Ungārijas premjera komentāri pat pielīdzināti Krievijas prezidenta Vladimira Putina ieturētajai līnijai par citās valstīs dzīvojošo etnisko krievu aizsardzību.

Ukrainas Ārlietu ministrija jau nedēļas sākumā izsauca Ungārijas vēstnieku, pieprasot sniegt paskaidrojumus par savas valdības vadītāja izteikumiem.

Arī Polijas premjerministrs Donalds Tusks paziņoja, ka Orbana izteikumi esot "neveiksmīgi”, "nelaikā un nevietā”. Tusks piebilda, ka "ir jābūt uzmanīgiem, lai tieši vai netieši neatbalstītu prokrieviskos separātistus” Ukrainas austrumos.

Reaģējot uz izskanējušo kritiku, Ungārijas ārlietu ministrs Jānošs Martonģi paziņoja, ka Orbans ar saviem komentāriem nedomā „teritoriālo autonomiju”. Viņš arī uzsvēra, ka premjera izteikumi neiezīmē kādas izmaiņas politikā, kādai vairākas Ungārijas valdības sekojušas pēdējos 25 gadus. Arī Orbans, piektdien runājot par lielākām tiesībām ungāru minoritātei, vienlaikus uzsvēra, ka Krievijas agresijas gadījumā Ungārijai ir jāatbalsta Ukraina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti