Ukrainas prezidents Petro Porošenko sola miera atjaunošanu valstī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ukrainas prezidenta amatā stājies Petro Porošenko. 7.jūnijā Kijevā notika viņa inaugurācijas ceremonija, uz kuru ieradušās delegācijas no vairākiem desmitiem valstu. Savā uzrunā Petro Porošenko solījis, pirmkārt, rūpēties par miera atjaunošanu valstī, paužot gatavību iesaistīties miera sarunās ar nemierīgo reģionu pārstāvjiem. Sarunas par situācijas uzlabošanu plānotas arī ar Krievijas pārstāvjiem.

Uz Petro Porošenko inaugurācijas ceremoniju Kijevā bija ieradušās vairāk nekā 50 valstu delegācijas, vismaz 20 no kurām pārstāvētas valstu vai valstu vadītāju līmenī. Augsto amatpersonu vidū ir gan Eiropas Savienības līderi, gan Ukrainas kaimiņvalstu prezidenti, tostarp Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, gan arī Latvijas premjerministre Laimdota Straujuma. Krievijas pusei diezgan pazemojošs liekas fakts, ka inaugurācijas ceremonijā Amerikas Savienotās valstis pārstāv ASV viceprezidents Džo Baidens. Viņš ir visaugstākā amerikāņu amatpersona, kas jebkad piedalījusies Ukrainas prezidentu inaugurācijās,  un tas liecinot par Vašingtonas pastiprināto interesi par Ukrainā notiekošo. No otras puses, Krievija ir pārstāvēta faktiski viszemākajā līmenī - Maskava uz Kijevu nosūtījusi tikai savu vēstnieku Mihailu Zurabovu.

Pēc zvēresta nodošanas un solījuma kalpot Ukrainas tautai Petro Porošenko nāca klajā ar svinīgo uzrunu, kurā norādīja, ka pats galvenais uzdevums pašlaik ir atjaunot mieru valstī. Tāpēc viņš nācis klajā ar savu miera plānu:

Es aicinu visus, kuri nelikumīgi ir paņēmuši rokās ieročus, tos nolikt. Garantēju atbrīvošanu no kriminālatbildības visiem tiem, uz kuru rokām nav ukraiņu karavīru vai mierīgo iedzīvotāju asiņu. Garantēju drošu koridoru, pa kuru krievu algotņi var atgriezties savā dzimtenē. Treškārt, ierosinu mierīgu dialogu. Protams, ar mierīgajiem iedzīvotājiem, nevis ar kaut kādiem "Abvēriem", "Besiem" "Strēlniekiem" un citiem mošķiem."

Petro Porošenko arī krievu valodā uzrunāja visus Ukrainā dzīvojošos krievvalodīgos, solot nepamest šos cilvēkus novārtā. Porošenko apgalvo, ka vaina par visu Ukrainas austrumos notiekošo ir jāuzņemas bijušajam prezidentam Viktoram Janukovičam, kurš ir novedis līdz sabrukumam ne tikai ekonomisko un politisko situāciju Donbasā, bet arī joprojām turpina finansiāli atbalstīt teroristus Ukrainas austrumos. Jaunievēlētais prezidents arī solījis drīzumā ierasties Donbasā:

Ar ko es ieradīšos pie Jums Donbasā? Ar mieru. Ar varas decentralizācijas plānu. Ar garantijām brīvi  izmantot  krievu valodu jūsu reģionā. Ar stingru apņemšanos nedalīt Ukrainas iedzīvotājus pareizajos un nepareizajos. Ar cieņpilnu attieksmi pret reģiona specifiku, jūsu vēsturisko atmiņu, varoņu panteonu vai reliģiskajām tradīcijām. Ar plašu investīciju piesaistes plānu Donbasa reģionam. Taču ar bandītiem mēs nesarunāsimies."

Uzrunas laikā Petro Porošenko vairākkārt uzsvēris Ukrainas vienotības jautājumu. Prezidents skaidri paziņojis, ka Krima ir, bija un būs neatņemama Ukrainas sastāvdaļa un punkts. Šādu viedokli viņš esot paudis arī 6.jūnijā notikušajās svinībās Normandijā. Lai arī Krievijas pusei  Krimas jautājumā viedokļi ir atšķirīgi, sagaidāms, ka jau svētdien, 8.jūnijā notiks pirmās abu valstu pārstāvju pārrunas. Tajās plānots apspriest trīs galvenās tēmas: pirmkārt, soļus, kas jāsper Ukrainai un krievijai situācijas stabilizēšanai mierīgā ceļā. Tāpat Ukraina sagaida, ka Krievijas federācijas Padome atcels rīkojumu, kas ļauj izmantot Krievijas bruņotos spēkus Ukrainas teritorijā. Un, treškārt, abas valstis ir plānojušas kopīgus pasākumus, lai slēgtu robežu tajos rajonos, kur notiek bruņots konflikts un kur regulāri Ukrainā iekļūst dažādi diversanti.

Tikmēr nemierīgajos austrumu reģionos separātistu grupējumu līderi paziņojuši, ka jauno prezidentu neatzīst un arī sarunām par vardarbības izbeigšanu pašlaik nav gatavi.

Pēc tam, kad tiks izvesti karavīri no mūsu teritorijas, pēc tam, kad notiks apmaiņa ar ķīlniekiem un karagūstekņiem - visi pret visiem, mēs to esam gatavi izdarīt. Pēc tam varbūt būs iespējams kaut kāds dialogs ar Porošenko," paziņoja Doņeckas separātistu līderis Deniss Pušiļins.

Lai gan uz jauno prezidentu Ukrainā tiek liktas lielas cerības, tajā pašā laikā turpinās sarunas par izmaiņām konstitūcijā, kas tieši samazinātu prezidenta pilnvaras. To daudzi vēlas, ņemot vērā bēdīgo pieredzi ar Viktora Janukoviča centieniem nostiprināt autoritārismu. Tāpat jaunajam prezidentam būs jāņem vērā Maidana prasības un arī kā galvenajam bruņoto spēku virspavēlniekam jāpieņem lēmumi saistībā ar pretterorisma operācijas turpmāko realizēšanu valsts austrumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti