Ukrainas prezidents apžēlo divus ieslodzītos Timošenko līdzgaitniekus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs svētdien apžēloja divus ieslodzītos - bijušos ministrus, kuri ir opozīcijas līderes Jūlijas Timošenko līdzgaitnieki. Viens no viņiem ir Jurijs Lucenko, bijušais iekšlietu ministrs un viens no Oranžās revolūcijas laika galvenajām figūrām. Iznākot no cietuma, viņš paziņoja, ka vēlas tikties ar Timošenko un atkal iesaistīties politikā. Opozīcija Lucenko izvirzītas apsūdzības uzskata par politiski motivētām, un arī Eiropas Savienība vairākkārt aicinājusi viņu atbrīvot.

Jurijs Lucenko bija starp sešiem ieslodzītājiem, kuru apžēlošanu svētdien parakstīja Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs. Lucenko ir tuvs ieslodzītās opozīcijas līderes Jūlijas Timošenko līdzgaitnieks, bija iekšlietu ministrs viņas vadītajā valdībā un līdz ar Timoškeno spēlēja nozīmīgu lomu tā dēvētajā Oranžajā revolūcijā 2004. gadā.


Lucenko tika arestēts 2010.gadā un 2012.gada februārī tika notiesāts par nelikumīgas pensijas piešķiršanu savam šoferim, kuram piešķīris arī apmešanās vietu, kā arī tika apsūdzēts par pretlikumīgu valsts līdzekļu izmantošanu ikgadējās Policijas dienas organizēšanai 2008. un 2009.gadā. Lucenko un viņa atbalstītāji apsūdzības uzskata par politiski motivētām. Ukrainas Augstākā tiesa vēl šonedēļ noraidīja Lucenko apelācijas prasību, kurā eksministrs mēģināja pārsūdzēt viņam piespriesto četru gadu cietumsodu.


Bijušais ministrs vairākkārt uzsvēris, ka nelūgs prezidenta apžēlošanu, jo apsūdzības uzskata par nepamatotām. Lūgumu apžēlotk, Lucenko prezidentam iesniegusi Ukrainas parlamenta pilnvarotā cilvēktiesību jautājumos Valērija Lutkovska, kā iemeslu minot eksministra veselības stāvokli, un to, ka viņš jau ir izcietis lielu daļu ieslodzījuma laika.


Līdz ar Lucenko apžēlots vēl viens Timošenko līdzgaitnieks, bijušais vides ministrs Georgijs Filipčuks. Viņam bija piespriests trīs gadu cietumsods par līdzekļu izšķērdēšanu un noteikts aizliegums trīs gadus ieņemt valsts amatus.
Ukrainas prezidenta Janukoviča biroja paziņojumā teikts, ka apžēlošanas dekrēts izdots saskaņā ar reformām krimināllikumos, kuru „mērķis ir tiesību normas padarīt cilvēcīgākas un samazināt ieslodzīto skaitu."

Lucenko atbrīvošana varētu palīdzēt Janukovičam uzlabot attiecības arī ar Eiropas Savienību, kas Kijevai veltījusi pārmetumus par Timošenko un viņas līdzgaitnieku tiesāšanas apstākļiem. Ukrainas prezidenta lēmumu jau atzinīgi novērtējis kopienas paplašināšanās lietu komisārs Štefans Fīle, paziņojot, ka „tas ir pirmais, bet svarīgs solis selektīvas kriminālvajāšanas novēršanā." Arī Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs paziņoja, ka „Ukrainai ir nepieciešama taisnīga un neatkarīga tiesu sistēma, un Lucenko atbrīvošana ir solis pareizajā virzienā."


Pats Lucenko svētdien dažas stundas pēc apžēlošanas dekrēta publicēšanas tika atbrīvots. Iznākot no cietuma viņš paziņoja žurnālistiem, ka vēlas tikties ar Timošenko un plāno turpināt politiskās aktivitātes. Ar telefona starpniecību viņš svētdien arī uzrunāja vairākus tūkstošus cilvēku, kas bija sapulcējušies Kijevā uz demonstrāciju, lai pieprasītu Janukoviča atkāpšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti