Ukrainas parlamenta vēlēšanās uzvaru prognozē Zelenska partijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šodien Ukrainā notiek parlamenta vēlēšanas, kurās pārliecinošu uzvaru sola jaunā prezidenta Volodimira Zelenska partijai „Tautas kalps”. Viņš pirmstermiņa vēlēšanas izsludināja maijā uzreiz pēc stāšanās amatā. Līdzšinējā parlamenta sasaukumā dominējusi viņa konkurenta, eksprezidenta Petro Porošenko partija.

Ukrainas parlamenta vēlēšanās uzvaru prognozē Zelenska partijai
00:00 / 01:50
Lejuplādēt

Pēc Zelenska pārliecinošās uzvaras Ukrainas prezidenta vēlēšanās pavasarī, lielas pārmaiņas gaidāmas arī parlamentā Augstākajā Radā. Nosaukta seriāla vārdā, kurā kā komiķis un aktieris Zelenskis tēloja galveno lomu, aptaujas partijai „Tautas kalps” prognozē pat pusi balsu – 40-50 procentus. Tā sola izskaust korupciju un valsts izzagšanu. Cik deputātu vietas Zelenska partija izcīnīs gan nav skaidrs, un tai var nākties veidot koalīciju valdības izveidošanai.

Krietni iepaliekot otra populārākā partija ir prokrieviskā „Opozīcijas platforma - Par dzīvi”, kas varētu iegūt līdz 13% balsu. Tālāk seko bijušā prezidenta Petro Porošenko partija, tagad pārsaukta „Eiropas solidaritāte”, kas varētu iegūt ap astoņu, deviņu procentu atbalstu. Līdzas izredzes bijušās premjers Jūlijas Timošenko partijai. Pārvarot 5% barjeru, iekļūt parlamentā varētu arī ukraiņu rokmūziķa Svjatoslava Vakarčuka partija „Balss”.

Svētdienas vēlēšanās uz 424 deputātu vietām kopumā pretendē 22 partijas. 225 deputātus ievēl no partiju sarakstiem, pārējos – no vienmandāta vēlēšanu apgabaliem. 26 deputātu krēsli parlamentā paliks tukši, jo attiecas uz vēlēšanu apgabaliem teritorijās, kuras nekontrolē Ukrainas valdība, proti, Krimā un prokremlisko separātistu kontrolētajā Donbasa daļā.

Aktieris bez politiskās pieredzes Zelenskis aprīlī pārliecinoši uzvarēja Ukrainas prezidenta vēlēšanās, iegūstot trīs ceturtdaļas balsu un pārspējot nu jau eksprezidentu Petro Porošenko.

Taču Ukrainas parlamentā Augstākajā Radā vairākums līdz šim joprojām bijis Porošenko atbalstītajiem, līdz ar to Zelenskis nav varējis panākt jaunas valdības un ministru iecelšanu, lai varētu īstenot savas reformas.

Tādēļ pirms diviem mēnešiem uzreiz pēc stāšanās prezidenta amatā Zelenskis izsludināja pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas. Sākotnēji tās bija paredzētas vien rudenī.

Zelenskis izslēdzis sadarbību ar prokrievisko partiju, ja tomēr būs nepieciešams veidot koalīciju. Viņš dotu priekšroku citai jaunajai partijai - „Balss” -, kurai varētu izdoties pārvarēt 5% barjeru. To izveidojis populārās ukraiņu rokgrupas "Okean Elzy” solists un līderis Svjatoslavs Vakarčuks.

Jauno seju popularitāti skaidro ukraiņu politologs Jevhens Mahda. "Uz vēlēšanām tiek veidotas jaunas partijas. Partija „Tautas kalps” pēc būtības izveidota uz prezidenta vēlēšanām. Rokmūziķa Vakarčuka partija „Balss” izveidota uz parlamenta vēlēšanām. Līdz ar to pār šīm partijām nav nekāda negatīva plīvura, viņas nav par ko kritizēt. Proti, tām nav bijis jāpieņem lēmumi, par kuriem tās varētu kritizēt".

Tikmēr strauju popularitātes kritumu piedzīvojusi bijušā prezidenta Petro Porošenko partija, tagad pārsaukta „Eiropas Solidaritāte”. Vēlēšanās pirms pieciem gadiem tā bija augšgalā ar 22% balsu, tagad tai sola vien 7-9%. Saskaņā ar aptaujām, līdzīgs rezultāts gaidāms bijušās premjeres Jūlijas Timošenko partijai Batkivšina jeb Tēvzeme.

Gan Zelenska „Tautas kalps”, gan rokmūziķa Vakarčuka „Balss” partiju sarakstos ir Ukrainas politikā jauni vārdi, izvēloties tādus kandidātus, kuri līdz šīm nav bijuši parlamenta deputāti.

Tādēļ Augstākas Radas sastāvā gaidāmas būtiskas izmaiņas. Gaidāms, ka nomainīsies lielākā daļa deputātu, vērtē Mahda. "Šī būs plašākā parlamenta deputātu nomaiņa visos neatkarības gados – domāju, kādi 80it procenti būs jaunie deputāti. Tā būs problēma, jo arī likumdošanas darbs ir jāmācās. Un demokrātiskā sabiedrībā tomēr jābūt kādai pārmantojamībai. Taču tāds tagad ir vēlētāju noskaņojums," pauda Mahda.

Svētdienas vēlēšanās uz 424 deputātu vietām kopumā pretendē vairāk nekā 20 partijas. 225 deputātus ievēl no partiju sarakstiem, pārējos – no vienmandāta vēlēšanu apgabaliem. 26 deputātu krēsli parlamentā paliks tukši, jo attiecas uz vēlēšanu apgabaliem teritorijās, kuras nekontrolē Ukrainas valdība, proti, Krimā un prokremlisko separātistu kontrolētajā Donbasa daļā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti