Pasaules panorāma

Intervija ar A. Troicki

Pasaules panorāma

Dabas dāvanas Islandiešu gaumē

Ukrainas reformu ceļa šķēršļi: karš un populisms

Ukrainā reformas apgrūtina karš un populisms

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ukraina jau drīzumā varētu sagaidīt kārtējo finansiālo palīdzību no starptautiskajām organizācijām. Vispirms 600 miljonu eiro no Eiropas Savienības novembrī, bet pēc tam vēl 750 miljonus no Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) decembrī. Šīs summas izmaksa, kas bija tikai daļa no kopējās palīdzības, jau atkal tika iesaldēta, raizējoties par reformu gausumu.

SVF darba grupa septembra otrā pusē atkal sāks vētīt Ukrainas progresu vairākās būtiska reformās – īpaši banku un tieslietu sistēmā, kā arī pretkorupcijas likumdošanā. Vērtēšanas likme būs kārtējā aizdevuma izmaksa, kas kavējusies, jo atzīts, ka Ukraina bremzējusi gaidītās pārmaiņas.

Cīņa ar tiesnešiem

Ceļā uz reformām Ukrainu paklupinājusi nespēja politiski apstiprināt tieslietu ētikas padomi, kas iecerēta kā reformu kodols sistēmā, kura joprojām tiek vainota augsta līmeņa korumpētībā.

Turklāt tas noticis pēc tam, kad Ukrainas Konstitucionālā tiesa atcēla vairākas būtiskas reformas, tostarp sodus par nepatiesu amatpersonu deklarāciju iesniegšanu, kā arī samazināja pretkorupcijas institūciju pilnvaras.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis iesaistījies publiskās batālijās ar atsevišķiem tiesnešiem, kuri nereti tika iecelti vēl uz Krieviju aizbēgušā prezidenta Viktora Janukoviča valdīšanas laikā, un atsevišķus lēmumus jau izdevies mainīt. Tāpēc, kā Kijevā norādīja Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis, ir pamats domāt, ka Ukraina atkal atgriežas uz pareizā ceļa.

“Faktiski viena no galvenajām problēmām, īstenojot šo palīdzības programmu, bija saistīta ar pretkorupcijas jautājumiem kontekstā ar atsevišķiem Ukrainas Konstitucionālās tiesas lēmumiem, kas radīja būtiskas problēmas pretkorupcijas institūciju efektīvai darbībai.

Pašlaik ir veikti nepieciešamie grozījumi šo institūciju likumos, atjaunojot institūciju darbu un pārvarot problēmas, ko radīja Konstitucionālās tiesas lēmums.”

Augstskolā var iestāties bez "blata"

Bažas par korupciju publiski izskanēja arī Ukrainas neatkarības 30 gadu jubilejas svinībās. To organizēšanā arī pats Ukrainas prezidents tika vainots iepirkumu procedūras apiešanā, lai gan tās caurspīdīguma nodrošināšana tiek uzskatīta par vienu no Ukrainas panākumiem.

Ukraiņu politologs Oleksijs Haraņs norāda, ka starptautiskā spiediena turpināšana šajā jautājumā ir ļoti būtiska, jo jebkurš Ukrainas panākums šajā ziņā ir būtiska uzvara ideoloģiskajā cīņā ar Krieviju, kurai ir izdevīgi redzēt, kā Ukrainai neizdodas izpildīt to, kas to var pārliecinošāk nostādīt uz eiroatlantiskā ceļa.

“Ir veselas sfēras, kurās tagad varam runāt par panākumiem – piemēram “Prozorro” valsts iepirkumu sistēma vai arī augstskolas, kurās iestāšanās beidzot iespējama bez "blata", pateicoties neatkarīgai un ārējai novērošanas sistēmai," stāsta Haraņs.

Ir vērojams progress

"Daudz kas ir mainījies, bet, protams, gribas vairāk. Taču to ir grūti izdarīt gan kara apstākļu dēļ, gan populisma dēļ. Populisms bijis gan pirms Zelenska nākšanas pie varas, gan tagad. Gan iepriekšējā, gan šī vara spēlējas ar populismu, negrib veikt nepopulāras reformas, un tas traucē.”

Ukraina pašlaik pēc “Transparency International” korupcijas uztveres indeksa ir 117. vietā pasaulē un otrajā no beigām Eiropā – uzreiz aiz Krievijas. Taču tendences liecina, ka vismaz pašu iedzīvotāju acīs progress ir vērojams.

It īpaši salīdzinot ar prezidenta Janukoviča laiku, kam beidzoties tika atklātas rezidentam pietuvināto cilvēku villas ar zeltītiem podiem un citiem brīžiem pat neaptveramu korupcijas apmēru simboliem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti