Dienas notikumu apskats

Vientuļos lietuvieši smeļas pieredzi robežkontroles punktu modernizācijā

Dienas notikumu apskats

Spānija gatava apturēt Katalonijas autonomiju

Ukrainā otro dienu turpinās protesti pret korupciju

Ukrainā atkal plaši protesti – šoreiz pret korupciju un Porošenko

Ukrainā otro dienu turpinās protesti pret korupciju, un Kijevā pie parlamenta, Augstākās Radas, uzcelta telšu pilsētiņa, kur demonstranti grasās palikt vismaz līdz ceturtdienai. Viņi valdība pārmet nepietiekamu cīņu pret korupciju, pieprasa to pastiprināt, kā arī atcelt deputātu tiesisko imunitāti. Starp protestu rīkotājiem ir bijušais Odesas apgabala gubernators Mihails Saakašvili, kurš pieprasa prezidenta Petro Porošenko atkāpšanos. 

Mītiņu pie Ukrainas Augstākās Radas otrdien sasauca vairāki, tostarp parlamentā opozīcijā esoši politiski spēki. Otrdienas vakarā tajā piedalījās aptuveni pieci tūkstoši cilvēku, pieprasot pastiprināt cīņu pret korupciju, izveidot īpašu tiesu tikai korupcijas lietu izskatīšanai, kā arī atcelt deputātu tiesisko imunitāti. Izcēlās arī sadursmes ar drošībniekiem, vairāki cilvēki guva ievainojumus.

“Trīs cilvēki nogādāti slimnīcā, vēl trim tika sniegta palīdzība uz vietas. Galvas traumas, sasitumi – tās ir sadursmju sekas. Tika veikta viena operācija, taču nekas nopietns,” informēja Sarkanā Krusta biedrības ātrās reaģēšanas vienības priekšnieks Oļehs Vasiļjevs.

Pievakarē parlamenta ēkas tuvumā tika izveidota telšu pilsētiņa. Trešdien to skaits bija mērāms vairākos desmitos, un mītiņot turpināja vairāki simti cilvēku. Viņi to grasās darīt vismaz līdz ceturtdienai, kad parlaments skatīs deputātu tiesiskās imunitātes, kā arī vēlēšanu sistēmas jautājumus. Demonstranti vēlas izmaiņas arī vēlēšanu sistēmā, kuru mērķis būtu atvieglot iekļūšanu parlamentā neatkarīgajiem kandidātiem.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko otrdien rosināja likumprojektu, kas atceltu deputātu tiesisko imunitāti sākot no 2020.gada, taču demonstrāciju rīkotāji to noraidīja kā nepietiekamu žestu.

Ukrainas policijas priekšnieks un ģenerālprokurors paziņojuši, ka negrasās aiztikt teltis, norādot, ka tiesības protestēt ir viens no galvenajiem 2014.gada Maidana revolūcijas sasniegumiem.

Bruņotajam konfliktam valsts austrumos turpinoties, par to tiek vainota Krievija, un divus gadus pirms nākamajām Ukrainas prezidenta un parlamenta vēlēšanām politiskā situācija kļūst arvien nemierīgāka un nokaitētāka.

Mītiņu organizē vairākas sabiedriskās organizācijas un politiskie spēki, starp tiem bijušās premjeres Jūlijas Timošenko vadītā partija „Batkivščina”, kā arī bijušā Gruzijas prezidenta un bijušā Ukrainas Odesas apgabala gubernatora Mihaila Saakašvili dibinātā Jauno spēku kustība.

Savulaik bijis Porošenko sabiedrotais, Saakašvili kļuvis par vienu no viņa asākajiem kritiķiem. Porošenko šovasar atņēma Ukrainas pilsonību Saakašvili, kad viņš bija ārpus valsts. Saakašvili atgriezās Ukrainā tikai pirms dažām nedēļām, kopā ar atbalstītāju pūli šķērsojot robežu ar Poliju.

Bijušais Gruzijas prezidents Saakašvili, kuram tagad ir augstas politiskās ambīcijas Ukrainā, otrdien mītiņā paziņoja – prezidentam Porošenko stingri un steidzami jāīsteno pretkorupcijas reformas vai jāatkāpjas.

„Valstī uz labo pusi vairs nekas nemainīsies. Šajos trīs gados mums vismaz tas bija jāsaprot, ka, kamēr ir Porošenko, nebūs progresa. Kamēr ir Porošenko, nebūs cīņas pret korupciju. Es aicinu Kijevas iedzīvotājus nākt šeit, pievienoties mums un prasīt tikai vienu – lai Porošenko padomā par aiziešanu no sava amata un atbrīvo Ukrainas tautu,” pavēstīja Saakašvili.

Prezidents Porošenko un Ukrainas valdība pārmetumus noraida. Premjers Volodimirs Groismans savukārt atkārtoti pauda apņemšanos turpināt cīņu pret korupciju, uz ko kā vienu no galvenajām problēmām Ukrainā, pret ko jāvēršas stingrāk, norāda arī Kijevas sabiedrotie Eiropas Savienība un rietumvalstis. Vienlaikus Groismans daļu no protestu rīkotājiem  apsūdzēja par „slāpēm pēc varas” un saukļu izmantošanu situācijas destabilizēšanai Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti