Turpinoties pseidoreferendumiem Ukrainā, ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Turpinoties pseidoreferendumu norisei Krievijas okupētajās Ukrainas teritorijās, ASV paziņojušas, ka tās kopā ar sabiedrotajiem un partneriem ir gatavas noteikt Krievijai smagas un ātras sankcijas, ja tiks turpināts scenārijs par okupēto Ukrainas teritoriju aneksiju. Savukārt Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis piektdien savā videouzrunā vērsās pie ukraiņiem, kas atrodas Krievijas okupētajās teritorijās, un aicināja izvairīties no mobilizācijas Krievijas armijā.

Turpinoties pseidoreferendumiem Ukrainā, ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā
00:00 / 03:50
Lejuplādēt

Ukrainas armija Doneckas apgabalā turpina virzīties uz ziemeļiem un ziemeļrietumiem no Limanas pilsētas. Ukrainas armija arī turpina darbības, lai atkarotu Hersonas apgabalu, tomēr ievēro operatīvo klusumu attiecībā uz ukraiņu spēku darbībām frontē. Tikmēr Krievijas okupētajās Ukrainas teritorijās otro dienu turpinās pseidoreferendumu norise. Ņemot vērā zemo "vēlēšanu iecirkņu" apmeklējumu procentu, "vēlēšanu komisiju" darbinieki Krievijas bruņoto spēku karavīru pavadībā vāc vietējo iedzīvotāju parakstus tieši viņu dzīvesvietās.

ASV un citas G7 valstis nākušas klajā ar kopīgu paziņojumu, ka nekad neatzīs Krievijas pretenzijas uz Ukrainas suverēno teritoriju, kā arī neatzīs pseidoreferendumu rezultātus. Tās jau iepriekš norādījušas, ka neatzīs rezultātus. Bet Baltā nama preses sekretāre Karīna Žanpjēra brīdināja, ka kopā ASV ar sabiedrotajiem un partneriem ir gatavas noteikt Krievijai smagas un ātras sankcijas, ja tiks turpināts scenārijs par okupēto Ukrainas teritoriju aneksiju.

"Mēs turpinām stingri stāvēt ar Ukrainas tautu un nodrošināt tai aizsardzības palīdzību vēsturiskos apjomos, lai palīdzētu viņiem aizsargāt savu teritoriju, lai palīdzētu viņiem aizstāvēt savu brīvību," sacīja Žanpjēra.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis uzsvēra, ka starptautiskā sabiedrība taisnīgi reaģēs uz Krievijas rīkotajiem pseidoreferendumiem par okupēto teritoriju pievienošanos Krievijai.

"Tie tiks viennozīmīgi nosodīti, tāpat kā noziedzīgā mobilizācija, kuru okupanti pašlaik mēģina sarīkot Krimā un citās Ukrainas daļās, kuras viņi pagaidām kontrolē. Tie nav vienkārši noziegumi pret starptautiskajām tiesībām un Ukrainas tiesībām. Tie ir noziegumi pret konkrētiem cilvēkiem, pret tautu," uzsvēra Zelenskis.

Turpinoties Krievijas prezidenta Vladimira Putina izsludinātajai daļējai mobilizācijai, Zelenskis vērsās pie ukraiņiem, kas atrodas Krievijas okupētajās teritorijās, un aicināja izvairīties no mobilizācijas Krievijas armijā.

Viņš sacīja: "Man ir vienkāršs lūgums visiem mūsu cilvēkiem, kas atrodas pagaidām okupētajā teritorijā: dariet galveno - sargiet savu dzīvību un palīdziet mums vājināt un iznīcināt okupantus. Ar jebkādiem paņēmieniem slēpieties no Krievijas mobilizācijas. Izvairieties no pavēstēm. Centieties izbraukt uz brīvo Ukrainas teritoriju.

Ja jūs tomēr nonāksiet Krievijas armijā, tad sabotējiet jebkuru ienaidnieka aktivitāti.

Traucējiet jebkurām Krievijas operācijām, nododiet mums visu svarīgo informāciju par okupantiem - viņu bāzēm, štābiem, noliktavām ar munīciju. Un pie pirmās iespējas pārnāciet uz mūsu pozīcijām. Dariet visu, lai saglabātu dzīvību un palīdzētu atbrīvot Ukrainu."

Zelenskis arī sacīja, ka pašlaik Krimā vietās, kur kompakti dzīvo Krimas tatāri, Krievijas spēka struktūras mēģina atrast un mobilizēt iespējami vairāk vīriešu.

Pienāk arvien vairāk liecību tam, ka mobilizācijai krietni plašāk skar tos Krievijas iedzīvotājus, kas dzīvo Krievijas austrumos, kur atbalsts režīmam ir plašāks. Tikmēr sociālajos tīklos nonāk arvien vairāk video, kuros redzams, kā mobilizētie lielos daudzumos lieto alkoholu un savā starpā izvicina dūres.

ASV domnīcas "Kara pētījumu institūts" analītiķi uzskata, ka atšķirīgie mobilizācijas nosacījumi dažādos Krievijas reģionos sociālo spriedzi var saasināt vēl vairāk.

Analītiķi norāda, ka problēmas un kļūdas vērienīgās un sarežģītās mobilizācijas pirmajās dienās nav negaidītas un liecina, ka Krievijas mobilizācijas infrastruktūra lielam karam bija sagatavota ne labāk kā Krievijas bruņotie spēki.

KONTEKSTS:

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka Krievijā tiek izsludināta daļēja mobilizācija. Kremlis plāno iesaukt dienestā līdz pat 300 000 rezervistu.

Ukrainas un rietumvalstu līderi uzskata  – Putina lēmums izsludināt mobilizāciju liecina, ka septiņus mēnešus ilgusī "speciālā militārā operācija" Ukrainā ir cietusi neveiksmi.

Kremlis no 23. līdz 27. septembrim rīko referendumu Doneckas "tautas republikā" un Luhanskas "tautas republikā", kā arī okupētajā Hersonas un Zaporižjas apgabalu teritorijā par šo reģionu pievienošanu Krievijai.

Tas tiek vērtēts kā iegansts, lai pēc tam jebkādus Ukrainas spēku pretuzbrukumus un centienus atbrīvot okupēto teritoriju Krievija varētu raksturot kā uzbrukumu "savai teritorijai". Putins šādā gadījumā draudējis atbildēt ar visiem iespējamiem līdzekļiem, tai skaitā kodolieročiem.

Kopš septembra sākuma Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti