Turcijas varasiestādes turpina vēršanos pret pilsoniskajiem aktīvistiem

Turcijas varasiestādes turpina vēršanos pret pilsoniskajiem aktīvistiem, kurus tur aizdomās par valsts apvērsuma mēģinājumu 2016. gadā. Otrdien, 18. februārī, tiesa pierādījumu trūkuma dēļ uzlika par pienākumu atbrīvot vienu no skaļākajiem cilvēktiesību aizstāvjiem Osmanu Kavalu, taču vien dažas stundas vēlāk viņu atkārtoti arestēja, izvirzot jaunas apsūdzības. Šodien paredzēts pasludināt spriedumu vēl 11 aktīvistu lietā.

Turcijas varas iestādes turpina vēršanos pret pilsoniskajiem aktīvistiemUģis Lībietis

Lai arī kopš valsts apvērsuma mēģinājuma ir pagājuši jau vairāk nekā trīs gadi, Turcijas varas iestādes joprojām turpina vērsties pret iespējamiem apvērsuma organizatoriem. Līdz šim ir apcietināti vairāki desmiti tūkstoši cilvēku, kas varētu būt saistīti ar Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) dzīvojošo musulmaņu garīdznieku Fetullahu Gilenu. Arī šajā nedēļā prokurora birojs izdevis gandrīz piecsimt aresta orderus personu aizturēšanai gandrīz 70 pilsētās. Izmeklēšana saistīta ar iespējamo Gilena atbalstītāju krāpšanos policijas eksāmenu laikā. Starp aizturētajām personām ir arī gandrīz 160 kara flotes un gaisa spēku pārstāvju. Izmeklēšanā noskaidrots, ka Gilena lojālisti esot iefiltrējušies arī valsts tieslietu sistēmā.

Vakar Turcijas tiesa izdeva rīkojumu atbrīvot no ieslodzījuma ietekmīgo turku uzņēmēju un cilvēktiesību aktīvistu Osmanu Kavalu. Viņš jau divus gadus bija pavadījis ieslodzījumā par 2013. gadā pret valdību organizētajām protesta akcijām. Protesti aizsākās kā neapmierinātības paušana pret valdības plāniem likvidēt Gezi parku Stambulas centrā, taču jau drīz protesti pārauga pret prezidentu vērstās demonstrācijās. Notiesāšanas gadījumā Kavalam draudēja pat mūža ieslodzījums bez tiesībām tikt apžēlotam, taču tiesa vakar atzina, ka nav pietiekami daudz pierādījumu, ka Kavala un 15 citi tā dēvētajā "Gezi parka” lietā apsūdzētie būtu mēģinājuši panākt valdības gāšanu.

Osmans Kavala ir kļuvis par vienu no prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana valdīšanas laikā izteiktās pilsoniskās sabiedrības apspiešanas simboliem. Kavalas atbrīvošana tika uzņemta ar sajūsmu, taču cilvēktiesību aizstāvji aicināja pāragri nesapriecāties, jo tiesu sistēma Turcijā nemaz neesot neatkarīga un tiek safabricētas lietas pret žurnālistiem, opozīcijas aktīvistiem un cilvēktiesību aizstāvjiem.

Osmanam Kavalam brīvībā gan tā arī īsti neizdevās pabūt, jo Stambulas prokurora birojs izdeva jaunu aresta orderi, aicinot izmeklēt aktīvista saistību ar 2016. gada valsts apvērsumu un mēģinājumiem gāzt konstitucionālo iekārtu. Pirms formālas aizturēšanas Kavala tika nogādāts uz slimnīcu veselības pārbaužu veikšanai.

Kā paziņojusi organizācija "Amnesty International", sākotnējais tiesas spriedums deva cerības par iespējamām pārmaiņām valsts politiskajā klimatā, kā arī deva pamatu ticēt tam, ka politiski motivēta vajāšana tiks pārstāta. Taču Kavalas atkārtotā apcietināšana pierāda apzinātu un izkalkulētu nežēlestību.

Sagaidāms, ka šodien Turcijā tiks paziņots spriedums arī lietā pret vēl 11 cilvēktiesību aktīvistiem, tostarp arī "Amnesty International" līderi Idilu Eseru, vācu pilsoni Peteru Štoidtneru un zviedru Ali Gharavi. Viņi tika aizturēti 2017. gada jūlijā digitālās drošības apmācību laikā. Aktīvisti ir apsūdzēti par palīdzības sniegšanu teroristu organizācijām, ieskaitot kurdiem un kreisā spārna kaujiniekiem, kā arī jau minētajiem Fetullaha Gilena atbalstītājiem. Ja viņu vaina tiks pierādīta, apsūdzētajiem draud 15 gadus ilgs cietumsods.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti