Trampa drošības stratēģijā kritizē Krieviju un Ķīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien nāca klajā ar jauno valsts drošības stratēģiju. Tajā asi vārdi veltīti Ķīnai un Krievijai – tās nosauktas par ASV sāncenšiem, kas apdraud valsts drošību.  

“Mēs saskaramies ar konkurējošām varām – Krieviju un Ķīnu – kas cenšas izaicināt Amerikas ietekmi, vērtības un labklājību. Mēs mēģināsim veidot varenas partnerattiecības ar šīm un citām valstīm, taču tādā veidā, kas vienmēr aizsargās mūsu nacionālās intereses,” skaidroja Tramps.

Abas valstis kritiku noraidījušas un stratēģiju nosaukušas par imperiālistisku un atbilstīgu Aukstā kara mentalitātei. 

68 lappušu garajā dokumentā ierakstītā stratēģija balstās uz četriem punktiem - valsts aizsardzību, labklājības veicināšanu, miera noturēšanu no spēka pozīcijām un amerikāņu ietekmes palielināšanu pasaulē.

Dokumentā ieturētais tonis ir krietni skarbāks nekā paša Trampa Krievijas un Ķīnas līderiem veltītie izteikumi. Viņš solījis ASV intereses likt pirmajā vietā. Nacionālās drošības stratēģijas dokumentā tiek runāts par pastāvīgu globālo sāncensību un konkurenci, un uzsvars likts uz nepieciešamību Savienotajām Valstīm stiprināt savu ekonomisko ietekmi.

Dokumentā brīdināts, ka Krievijas kodolieroču arsenāls ir „visnozīmīgākais eksistenciālais drauds” ASV; Kremlis raksturots kā vara, kas „mēģina atjaunot savu lielavaras statusu un izveidot ietekmes zonas pie savām robežām”; Maskavai pārmesti centieni radīt šķelšanos starp ASV un tās sabiedrotajiem un partneriem.

Ķīna savukārt apsūdzēta par centieniem izspiest Savienotās Valstis no Āzijas, izplatīt savu „autoritāro sistēmu” un izplest savu varu „uz citu suverenitātes rēķina”.

Uzrunā pēc Nacionālās drošības stratēģijas publicēšanas Tramps nepieminēja pret Maskavu vērstās apsūdzības par iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā. Viņš arī pauda gatavību sadarboties ar Maskavu un Pekinu, kur tas atbildīs Vašingtonas interesēm. Tomēr Tramps arī norādīja, ka ir pienācis jauns „sāncensības laikmets”, un kā sāncenšus līdz ar teroristu organizācijām un naidīgām valstīm kā Ziemeļkoreja nosauca arī Krieviju un Ķīnu. „Patīk jums tas vai ne, bet esam iegājuši jaunā sāncensības laikmetā. Mēs pieņemam, ka patlaban visā pasaulē aktīvi notiek militāras, ekonomiskas un politiskas sacensības. Mēs saskaramies ar konkurējošām varām – Krieviju un Ķīnu - kas met izaicinājumu mūsu ietekmei, vērtībām un turībai. Mēs mēģināsim izveidot lielisku partnerību ar šīm, kā arī citām valstīm, bet tādā veidā, kas vienmēr aizsargā mūsu nacionālās intereses," sacīja Tramps.

Otrdien Ķīna un Krievija nekavējās atbildēt.

Pekina apsūdzēja Vašingtonu, ka tā „izkropļo Ķīnas stratēģiskos nodomus” un aicināja „atteikties no novecojušiem priekšstatiem kā Aukstā kara mentalitāte”, brīdinot, ka citādi tā „kaitēs pati sev vai citiem.”

Pēc neilga brīža reaģēja arī Kremlis, tā preses pārstāvim Dmitrijam Peskovam Krievijas medijos paziņojot, ka ASV stratēģijas dokumentam piemīt „imperiālistisks raksturs”.

„Šī dokumenta imperiālistiskais raksturs ir acīmredzams, tāpat kā nevēlēšanās atteikties no vienpolāras pasaules. Neapšaubāmi, mums ir nepieņemami, ka pret Krieviju izturas kā pret draudu Savienoto Valstu drošībai. Tomēr ir arī atsevišķas pozitīvas iezīmes. Tā ir gatavība sadarboties ar Krieviju jautājumos, kas atbilst ASV interesēm. Tas atbilst mūsu pieejai, jo arī Maskava vēlas sadarboties ar ASV, kur tas ir izdevīgi mums," sacīja Peskovs.

Trampa administrācija no nacionālās drošības draudu saraksta vienlaikus izņēmusi klimata pārmaiņas, izvairoties no šī termina un tā vietā aicinot uz ASV „enerģētisko dominanci.”

Stratēģijas publicēšana sakrīt ar laiku, kad ASV apstiprināts rekordliels aizsardzības budžets, kurā sava daļa atvēlēta arī NATO aizsardzības spēju stiprināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti