Tiesāsies pret ES tabakas direktīvas jaunajiem noteikumiem

Globālais tabakas gigants „Philip Morris” vēlas apstrīdēt jauno Eiropas Savienības (ES) tabakas direktīvu, kas padara stingrākus noteikumus attiecībā uz cigarešu iepakojumu, kā arī aizliedz mentola cigaretes. Uzņēmuma mērķis ir Eiropas Savienības Tiesa, bet vispirms lieta iesniegta Lielbritānijas tiesā.

 

Viens no lielākajiem tabakas ražotājiem pasaulē „Philip Morris International” mērķis, sākot tiesāšanās procesu, ir panākt stingro jaunās tabakas direktīvas noteikumu mīkstināšanu. Šajā pavasarī apstiprinātā direktīva attiecas arī uz elektroniskajām cigaretēm, tā liek palielināt laukumus uz cigarešu paciņām, kur atrodas brīdinājumi par kaitīgumu veselībai. Tāpat līdz 2020.gadam paredzēts aizliegt mentola cigarešu tirdzniecību.

 „Philip Morris” savu lēmumu sākt tiesas procesu pamato ar trim argumentiem. Pirmkārt, runa ir par Eiropas Savienības kompetenci. Uzņēmums atzīst, ka kopienai ir tiesības pieņemt lēmumus, kas uzlabo iekšējā tirgus darbību. Tajā pašā laikā tabakas gigants uzskata, ka atsevišķi punkti direktīvā tam ir pretrunā. Kā piemēru „Philip Morris” min mentola cigaretes. Uzņēmums argumentē, ka liedzot „smēķētajiem pirkt produktu, kuram viņi dod priekšroku”, direktīva grauj iekšējo tirgu un veicina kontrabandu.

Otrs kompānijas arguments ir par pamattiesībām. Proti, direktīva kompānijas uzskatā „aizliedz patiesas un nemaldinošas” norādes uz tabakas izstrādājumu paciņām. Domājams, šajā gadījumā runa ir par to, ka laukums paciņas malā, kur šobrīd norādīts darvas, nikotīna un oglekļa monoksīda līmenis izstrādājumā, tiks aizstāts ar brīdinājuma uzrakstiem par kaitīgumu veselībai. „Philip Morris” vēlas noskaidrot, vai šāda rīcība nepārkāpj patērētāja pamattiesības iegūt informāciju par produktu.

Treškārt, direktīva dod vairākas pilnvaras Eiropas Komisijai, lai ieviestu dzīvē nozīmīgus direktīvas aspektus, un tabakas gigants šaubās, vai šo pilnvaru piešķiršana ir saskaņā ar Eiropas Savienības līgumiem.

„Philip Morris” rīcība nepārsteidz, jo kompāniju kā galveno pārstāvji šajā jautājumā izvirzījuši citi tabakas uzņēmumi, norāda Andris Gobiņš. Viņa vadītā Eiropas Kustība Latvijā kopā ar ekspertiem pirms tabakas jaunās direktīvas pieņemšanas piedalījās Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinuma tapšanā par tabakas ražošanu, noformēšanu un pārdošanu. Gobiņš uzskata, ka tabakas gigantam nav nozīmīgu izredžu gūt panākumus Eiropas Savienības tiesā.

„Viņu galvenie kritikas punkti, ar kuriem viņi tagad centīsies britu tiesā uzvarēt, jau ir labi zināmi un veci, „trešajā tējas uzlējumā.” Par to pašu tika runāts jau pirms direktīvas pieņemšanas un direktīvas laikā, un viedoklis, ka šīs bažas ir nepamatotas, ir gana spēcīgs. Vai viņi uzvarēs vai neuzvarēs? Visticamāk, ka nē. Viņu mērķis ir atkal pataisīt skaļu trādirīdi, spiest uz Eiropas Komisiju un citiem lēmumu pieņēmējiem, lai nebūtu nākamo soļu. Šie ir vairāk uz nākotni vērsti pasākumi,” spriež Gobiņš.

Kopienas likumu atbilstības izskatīšanai vispirms jānotiek nacionālā līmeņa tiesās, pirms lietu var nosūtīt izskatīšanai uz Eiropas Savienības Tiesu Luksemburgā. „Philip Morris” lietu iesniedzis izskatīšanai Lielbritānijā, norādot, ka tās tiesu sistēma šādos gadījumos sevi pierādījusi kā „ātra un efektīva”. Uzņēmums prognozē, ka lietas izskatīšana ilgs divus līdz trīs gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt