Dienas ziņas

Iedzīvotāji cīnās par reisa Dagda-Rīga saglabāšanu

Dienas ziņas

Par godu vecmāmiņai veido pujeņu dārzu

Dž. Floidu nogalinājušajam policistam – 22.5 gadi cietumā

Tiesas spriedums policistam par afroamerikāņa Floida slepkavību nelaiķa tuviniekus īsti neapmierina

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

ASV tiesa piesprieda vairāk nekā 22 gadus cietumā bijušajam Mineapolisas policistam Derekam Šovinam par afroamerikāņa Džordža Floida slepkavību. Viņa nāve pērn visā pasaulē aizsāka protestus pret rasismu un policijas brutalitāti. Floida tuvinieki un atbalstītāji nav gandarīti par tiesas lēmumu. 

Tiesa ASV pilsētā Mineapolisā piektdien nolasīja spriedumu bijušam likumsargam Derekam Šovinam, kurš pērn maijā aizturēšanas laikā noslepkavoja afroamerikāni Džordžu Floidu. Vīrietis nomira pēc tam, kad Šovins vairāk nekā deviņas minūtes ar celi spieda viņa kaklu.   

ASV notiesāts Džordžu Floidu noslepkavojušais policists
00:00 / 02:47
Lejuplādēt

Aprīlī zvērināto tiesa atzina Šovinu par vainīgu otrās un trešās pakāpes slepkavībās, kā arī nogalināšanā bez iepriekšēja nodoma.

Tiesnesis Pīters Kehils piesprieda Šovinam 22,5 gadus cietumā. Savā spriedumā viņš norādīja, ka Floida aizturēšanas laikā Šovins rupji pārkāpa savas pilnvaras un izturējās īpaši nežēlīgi pret Floidu. Tiesnesis arī uzskata, ka Šovins apzinājās pret Floidu pielietotās savaldīšanas tehnikas bīstamību.

Šovinam piespriestais cietumsods bija mazāks par prokuroru prasītajiem 30 gadiem cietumā, bet bargāks par 12,5 gadiem, ko šādos gadījumos paredz Minesotas štata vadlīnijas.

Minesotas ģenerālprokurors Kīts Elisons sacīja, ka Šovinam piespriestais cietumsods esot viens no ilgākajiem, ko kāds bijušais policists ir saņēmis par nāvējoša spēka pielietošanu.

Pirms sprieduma nolasīšanas 45 gadus vecais Šovins izteica līdzjūtību Floida tuviniekiem, tomēr neatvainojās viņiem par notikušo.

Sagaidāms, ka Šovina advokāti pārsūdzēs viņam piespriesto sodu.

Šovinam būs tiesības uz apžēlošanu pēc tam, kad viņš būs izcietis divas trešdaļas jeb aptuveni 15 gadus no piespriestā cietumsoda

Floida tuvinieki nav līdz galam apmierināti ar tiesas spriedumu. Viens no viņa brāļiem – Rodnijs – sacīja, ka Šovins ir saņēmis pārāk maigu sodu par tik nežēlīgu noziegumu. Savukārt Floida māsa Bridžeta uzskata, ka spriedums apliecināja tiesu sistēmas vēlmi beidzot nopietni uztvert policijas brutalitāti pret melnādainajiem un citām rasu minoritātēm.

Floida jaunākais brālis Filoniss pēc tiesas sēdes žurnālistiem sacīja, ka cīņa par pilsoņu tiesībām neesot galā.

“Ādas krāsai nevajadzētu noteikt to, kas tu esi. Tai nekad nevajadzētu kļūt par ieroci. Ne tikai melnādaino dzīvēm ir nozīme, visām dzīvēm ir nozīme. Džordžs nav kopā ar mums, bet viņa gars joprojām atrodas šeit. Mums ir jācīnās, mēs nevaram ieslīgt pašapmierinātībā, jo kad tas notiek, tad cilvēki par tevi aizmirst. Es vēlos, lai jūs visi cīnītos,” sacīja Filoniss Floids.

ASV prezidents Džo Baidens paziņojis, ka Šovinam piespriestais cietumsods esot atbilstošs, tomēr atzina, ka vēl neesot sīkāk iepazinies ar tiesas spriedumu.

Šovinam un vēl trīs viņa bijušajiem kolēģiem būs jāstājas ASV federālās tiesas priekšā saistībā ar apsūdzībām par Floida pilsoņa tiesību pārkāpšanu. Pagaidām nav zināms, kad tiesas prāva varētu sākties.

Džordžam Floidam liktenīgā aizturēšana notika pērn maijā pēc tam, kad viņš nopirka cigaretes, sniedzot banknoti, kuru pārdevējs uzskatīja par viltotu. Kad Floids atteicās cigaretes atdot, pārdevējs izsauca policiju. Floids tika nogrūsts zemē, kad viņš pretojās kāpšanai policijas automašīnā. Uz zemes viņš šķietami nomierinājās, sāka lūgties policistam un teica, ka nevar paelpot.

Viņa nāve izraisīja plašus protestus, cilvēktiesību aktīvistiem uzskatot, ka  policisti pārmērīgi pielietojuši letālu spēku gan pret viņu, gan pret daudziem citiem melnādainiem vīriešiem. Protesti, kas mijās arī ar grautiņiem, pārauguši plašā sociālā kustībā pret rasismu un policijas vardarbību, kas pašlaik aicina pārskatīt gan esošo likumdošanu un policijas pilnvaras, gan arī sociālās programmas un dažādus ASV vēsturiskās piemiņas aspektus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti