Spānijas valdība joprojām nepiekrīt Katalonijas neatkarības sarunām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Spānijas oficiālā valdība joprojām nav gatava mainīt savu nostāju un piekrist Katalonijas neatkarības sarunām. Premjerministrs Marjans Rahojs norāda, ka nemainīs likumus, kas atļautu Katalonijas atdalīšanos. Analītiķi norāda, ka Spānijas nostāja vēl striktāka kļūs, arī tuvojoties decembrī gaidāmajām vēlēšanām. Katalonijā pēc nedēļas nogalē aizvadītā balsojuma turpinās parlamenta veidošanas process, kurā galveno vietu ieņems nacionālisti.

Pamazām norimstot sajūsmai par uzvaru vēlēšanās, Katalonijas nacionālistu bloks veido koalīciju un kaļ nākotnes plānus sarunām ar Madridi. Taču vismaz pagaidām tas izskatās pēc visai neiespējama scenārija, jo no Spānijas oficiālās varas puses joprojām nav signālu, ka tā būtu gatava ko mainīt savā nostājā arī pēc tam, kad tik daudzi Katalonijas reģiona iedzīvotāji ir norādījuši uz vēlmi iegūt reģionam neatkarību un atdalīties no Spānijas.

Premjerministrs Marjans Rahojs norāda, ka negrasās mainīt Konstitūciju un likumus, kas atļautu valsts sadalīšanos. Analītiķi lēš, ka Rahoja nostāja kļūs vēl striktāka jau tuvāko nedēļu un mēnešu laikā, jo Spānijā decembrī ir paredzētas vēlēšanas, un sadalīšanās jautājums daudziem spāņiem ir jūtīgs un nepatīkams. Līdz ar to sagaidāms, ka Rahojs savu kampaņu balstīs uz valsts vienotības un kopīgas attīstības plāniem, un tuvākajā laikā no Madrides puses gaidāma ļoti asa un pat agresīva retorika.

Spānijas vēlēšanu tuvuma dēļ analītiķi arī paredz Katalonijā pamatīgas savstarpējas partiju intrigas un varas spēles, jo ne visi, kuri ir neatkarības atbalstītāju politiskajā grupā „Kopā par jā!”, vēlas atkārtoti prezidenta krēslā redzēt līdzšinējo konservatīvās Demokrātiskās konverģences partijas līderi Artūru Masu. Turklāt arī koalīcijas izveidošana ar mazāko, galēji kreiso spēku „Tautas vienotības kandidāti”, lai parlamentā iegūtu vairākumu, nebūs vienkārša, jo partijām ir domstarpības, piemēram, par ekonomiskiem jautājumiem. Artūra Masa Demokrātiskā partija ir biznesa orientēta, kamēr „Tautas vienotības kandidātiem” tuvāka ir sociālā politika.

Līdz Spānijas lielajām vēlēšanām, kā saka analītiķi, Katalonijas politiķi lēnām rosīsies, strādās ar dokumentiem, plāniem, kā sagatavot reģionu neatkarības pasludināšanai, taču nekādu ļoti būtisku pagriezienu nebūs, tā kā tam nebūs labvēlīga politiskā klimata. Tiesa, agri vai vēlu Madridei nāksies pieņemt Katalonijas delegāciju un sēsties pie sarunu galda. Un to, kā saka eksperti, arī parādīs gaidāmās vēlēšanas, proti, kā un cik aktīvi tajās piedalīsies arī Katalonijas sabiedrība, kādi būs tautas un politiķu vēstījumi un cik neatlaidīga būs neatkarības atbalstītāju puse.

Vispārējās vēlēšanas Spānijā ir gaidāmas īsi pirms Ziemassvētkiem, 20.decembrī.

Spānijas biznesa skolas profesors Huans Hosē Toribio interneta izdevumam „Fortune” atzinis, ka Katalonijas un Spānijas varas starpā diezin vai tik drīz parādīsies miera un sapratnes dzirksts. Profesors uzskata, ka abu pušu attiecības ritēs kā krievu rakstnieka Antona Čehova traģēdijās, kur visi paliek dzīvi, bet turpina nožēlas un skumju pilnu mūžu par nepiepildītām cerībām.

Ziņots, ka svētdien, 27.septembrī, notikušajā balsojumā vairums nobalsojušo iedzīvotāju atbalstīja partijas, kas iestājas par Katalonijas neatkarību no Spānijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti