Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

«AirBaltic» sarežģījumi ar lidmašīnas šasiju

ASV senatori Rīgā

Senatori: ASV Kongress stingri stāv aiz Latvijas un Baltijas reģiona cilvēkiem

ASV Kongress atbalsta un turpinās atbalstīt Baltijas valstu neatkarību un brīvību, to ekskluzīvā intervijā Latvijas Televīzijai (LTV) uzsvēra ASV senatori – ASV Senāta Bruņoto dienestu komitejas priekšsēdētājs Džons Makeins, demokrātu senatore Eimija Klobušara un republikāņu senators Lindsijs Greiems, kas ieradušies vizītē Latvijā. Ar ASV senatoriem plašākā intervijā LTV tikās žurnālists Toms Pastors.

Toms Pastors: Kopš Krimas krīzes sākuma mēs esam mēģinājuši meklēt veidus, kā stiprināt savas aizsardzības spējas un esam meklējuši apliecinājumus no sabiedrotajiem, ka neesam vieni un ir sasniegts zināms progress. Taču kopš ASV vēlēšanām radušās jaunas bažas par to, vai jaunievēlētā prezidenta politika no nākamā gada varētu mainīties uz slikto pusi attiecībā uz mūsu reģionu un tā drošību. Senator Makein, vai šīs bažas ir pamatotas?
 
Džons Makeins: Mēs esam šeit, pārstāvot abas partijas, lai apliecinātu, ka ASV Kongress atbalsta visu Baltijas valstu, taču īpaši, protams, Latvijas neatkarību un brīvību. Un mēs atbalstām amerikāņu karavīru pastāvīgu klātbūtni šeit rotācijas kārtībā, un tas iet roku rokā ar Latvijas apņemšanos tērēt 2% [no valsts iekšzemes kopprodukta] aizsardzībai, kas ir ļoti vērā ņemami, un mēs ticam kopējam darbam arī turpmāk. Tāpat mēs, abas partijas, kopā strādājam, lai reaģētu uz Krievijas hakeru ielaušanos mūsu datorsistēmās, lai ietekmētu [ASV prezidenta] vēlēšanas.

Mēs esam šeit kā draugi un atbalstītāji. Varbūt mēs nezinām, ko jaunievēlētais prezidents [Donalds Tramps] vēl darīs, taču ir pilnīgi skaidrs, ka ASV Kongress stāv cieši aiz šī reģiona cilvēkiem.

Toms Pastors: Senator Greiem, jums ir bijušas diezgan sarežģītas attiecības ar Trampa kungu.

Lindsijs Greiems: Jā, to sauc par demokrātiju!

Toms Pastors: Un, lai gan jūs pārstāvat to pašu partiju, cik saprotu, par viņu nebalsojāt. Vai jūs saskatāt kādas briesmas, ko Tramps varētu radīt ASV līdzšinējai ārpolitikai?
 
Lindsijs Greiems: Pirmkārt, viņš sakāva mani un kopā sešpadsmit citus republikāņus. Taču būsim optimisti – varas dalīšanas sistēma ASV mūsu labā līdz šim ir strādājusi ļoti labi. Prezidents ir spēcīgs, bet naudas maks ir Kongresam.

Prezidents Tramps man personīgi, senatoram Makeinam un visiem pārējiem ir apliecinājis, ka viņš ir uzticīgs NATO. Es domāju, ka ir pareizi, ka viņš izdara spiedienu, lai NATO dalībvalstis pašas darītu vairāk.

Un šis ir moments, par kuru Latvijai jābūt lepnai – labākais lēmums, ko jūs un jūsu Baltijas kaimiņi pieņēma, bija pievienošanās NATO, jo jūs esat daļa no kā lielāka. 2% mērķis tiks sasniegts nākamgad, un tas mums palīdz atgriezties pie mūsu kolēģiem un teikt – palīdziet Latvijai, jo viņi palīdzēs paši sev. Tāpēc, es ceru, ka Baltijas piemēram sekos arī citas valstis.

Un, ja runājam par Krieviju, varat gaidīt, ka nākamgad Kongress vērsīs jaunas sankcijas pret Krieviju – pret [Krievijas prezidentu Vladimiru] Putinu personīgi un pret enerģētikas sektoru, kā arī citām ekonomikas daļām, jo man nav nekādu šaubu, ka krievi stāv aiz mūsu datorsistēmu uzlaušanas, gan Demokrātu partijas, gan manu un manu republikāņu kolēģu kontu uzlaušanas.

Tā kā varam gaidīt ļoti stingru atbildi no abām partijām jaunu sankciju vēršanai pret Krieviju. Un tā var jums kaitēt, jo daļa ekonomikas ir saistīta ar Krieviju, taču gribu teikt, ka dažreiz par brīvību ir jāmaksā.

Es domāju, ka ir svarīgi mērķēt pa Putinu tagad, un domāju, ka varēsim mainīt viņa rīcību, ja esam vienoti. Mums viņam ir jāiesit un jāiesit stipri, un es kopā ar šiem diviem senatoriem vēlos vadīt šos centienus.

Toms Pastors: Senatore Klobušara, vai jūs ticat, ka Kongress var rīkoties tik vienprātīgi nākamgad, vai esat tomēr skeptiskāka?

Eimija Klobušara: Es neesmu skeptiska.

Un viena neticama pazīme ir fakts, ka mēs šeit sēžam kopā – es esmu demokrāte un viņi ir republikāņi, un mēs kopā stingri stāvam aiz Latvijas un Baltijas valstīm.

Džons Makeins: Baltijas valstis ir funkcionālas demokrātijas, kuras visi apbrīno. Pašlaik tā vairs nav taisnība par citām demokrātijām pasaulē. Ir vērojama skaidra demokrātijas erozija tādās valstīs kā Turcija un citās. Tāpēc, manuprāt, mums ir īpašs pienākums darīt visu, kas vien iespējams, lai palīdzētu Latvijai, Lietuvai un Igaunijai ne tikai izdzīvot, bet uzplaukt un būt par piemēru citām pasaules valstīm.

Toms Pastors: Tomēr ir arī daudz runas par to, ka attiecības varētu būt arī citādākas. Piemēram, vācu laikraksts "Bild" raksta par to, ka, iesaistot sarunās ar Maskavu ilggadējo ASV valsts sekretāru Henriju Kisindžeru, mēs varētu atgriezties pie klasiskās reālpolitikas un sankcijas varētu tikt ietirgotas pret stabilitāti citviet, piemēram, Ukrainas austrumos?

Lindsijs Greiems: Pārliecinoši lielākā daļa amerikāņu pilnībā noraida to, ko Putins grib panākt. Viņš ir nogalinājis opozicionārus pats savā valstī.

Ilgtermiņā viņa piedzīvojumu meklēšana ārpolitikā var radīt problēmas pašmājās. Taču mums visiem ir kopā jānostājas pret šo iebiedētāju.

Viņa ekonomika ir Spānijas lielumā. Vienu es varu pateikt pilnīgi droši – ka mēs vērsīsimies pret viņu par mēģinājumiem ietekmēt mūsu vēlēšanas un uzlauzt mūsu politisko sistēmu. Tu neesi spēcīgs līderis, ja tu zodz no saviem cilvēkiem, atbalsti genocīdu Sīrijā un noraidi visu to, par ko iestājas Savienotās Valstis. Krievu tauta ir pelnījusi ko labāku.

Pienāks diena, es nezinu, kad, - bet kad tiks atklāts, kas Putins ir un ko viņš ir izdarījis. Runājot par Baltiju – visiem amerikāņiem ir jāzina, ja mēs pametīsim jūs, atsāksies visas tās sliktās lietas, ko mēs pieredzējām pagātnē.

Amerika ir kopā ar jums. Mūsu karavīri saka labas lietas par viņu pieredzi šeit. Ir svarīgi, lai mūsu attiecības attīstās, un tā arī būs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt