Sadaļas Sadaļas

Saspīlējums Minskas un Maskavas attiecībās: uz ābolu importa liegumu atbild ar naftas vada slēgšanu uz remontu

Baltkrievija piedraudējusi Maskavai slēgt cauruļvadu, pa kuru Krievija caur Baltkrieviju naftu piegādā tālāk uz Eiropas valstīm. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko par to paziņojis pēc tam, kad Krievija aizliedza no Baltkrievijas importēt ābolus un bumbierus. Pēdējos mēnešos sabiedroto Minskas un Maskavas attiecībās iestājies saspīlējums, Baltkrievijā pieaugot bažām, ka Krievija to vēlas anektēt.

Saspīlējums Minskas un Maskavas attiecībās: uz ābolu importa liegumu atbild ar naftas vada slēgšanu uz remontuGints Amoliņš

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko veltīja Maskavai skarbus vārdus pēc tam, kad trešdien Krievijas lauksaimniecības uzraugs “Rosselkhoznadzor” paziņoja, ka, sākot ar piektdienu, no Baltkrievijas būs aizliegts importēt ābolus un bumbierus. Tas saistīts ar Maskavas aizdomām, ka Baltkrievija ieved Krievijā aizliegtus rietumvalstu pārtikas produktus. Tie aizliegti saskaņā ar  Maskavas noteikto pārtikas produktu embargo, atbildot uz rietumvalstu sankcijām. Taču tiek ziņots, ka baltkrievu uzņēmēji šādus produktus regulāri ieved Krievijā, tos uzdodot par Baltkrievijā ražotiem.

Pamatojot savu lēmumu, Krievijas lauksaimniecības uzraugs norādīja uz problēmām ar sertifikāciju un izcēla ābolu piemēru. Proti, pagājušajā gadā izaugušo baltkrievu ābolu imports Krievijā turpinājās arī martā, bet pērn tas beidzās jau februāra vidū.

Pēdējos mēnešos Minskas un Maskavas attiecības bijušas saspringtas. Un Lukašenko uz Krievijas soli reaģēja asi. Valdības sēdē viņš Krievijas soli pielīdzināja sankcijām, paziņoja, ka tā jau slēgusi tirgu vairākām baltkrievu precēm. Tādēļ

Lukašenko aicināja valdību pieņemt lēmumu uzsākt remontdarbus naftas cauruļvadā „Družba” jeb „Draudzība”, pa kuru Krievija tranzītā caur Baltkrievija naftu eksportē uz Eiropas Savienību.

Lukašenko teica, ka cauruļvads bijis kapitāli jāremontē jau pirms aptuveni gada, un līdz ar to tas uz vairākām dienām būtu jāslēdz. Toreiz, kā klāstīja Lukašenko, viņš licis strādāt ārkārtas režīmā, bet cauruļvadu neslēgt, lai neradītu zaudējumus Krievijai. Tagad viņš savas domas ir mainījis.

„[Krievija] pati pakļauta sankcijām un to nosoda. Te es viņus pilnībā atbalstu. Taču vienlaikus viņi ar līdzīgiem ieročiem karo ar savu tuvāko sabiedroto. Tad viņiem burkāni, tad salāti, tad gurķi nepatika. Tad viņiem ir aizdomas, ka mēs kaut ko piegādājam ne no pareizās vietas. Katru dienu tiek slēgti mūsu uzņēmumi, mums slēdz tirgu.

Tas viss labais, ko darām Krievijai, mums pastāvīgi atspēlējas ar ļaunumu. Tur viņi jau tik daudz pazaudējuši kaunu, ka sāk mums izlauzt rokas,” sacīja Lukašenko.

Baltkrievijas vicepremjers Igors Petrišenko vēlāk paziņoja, ka naftas plūsma caur cauruļvadu tiks ierobežota vai pārtraukta saistībā ar kapitālā remonta nepieciešamību, ziņo baltkrievu mediji.

Krievijas maģistrālo naftas vadu uzņēmums “Transneft” atzina, ka caurulēs ir atsevišķi defekti, taču ne tik nopietni, lai apturētu naftas plūsmu. Krievijas uzņēmums arī pauda gatavību remontdarbos palīdzēt baltkrievu kolēģiem.

Pēdējos mēnešos aktuālākas kļuvušas spekulācijas, ka Maskava vēlas straujāku un ciešāku integrāciju ar Minsku saskaņā ar 90. gados noslēgto vienošanos par „savienotās valsts” izveidi, kas tostarp paredz vienotu valūtu, kopīgu muitu un tiesas. Maskava noraida runas par abu valstu pilnīgu apvienošanos. Tomēr Minska izjūt Krievijas spiedienu. Tostarp Maskava plāno nodokļu politikas izmaiņas, kuru rezultātā cena, par kādu Baltkrievija pērk naftu no Krievijas, kļūs krietni augstāka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt