Rosina izmeklēt «troikas» darbību valstīs, kurām vajadzīgs aizdevums

Eiropas Parlamenta Ekonomikas komitejas deputāti rosina sākt izmeklēšanu par tā sauktās „troikas" darbību - Eiropas Komisijas, Eiropas Centrālās bankas un Starptautiskā Valūtas fonda ekspertu rīcību valstīs, kurām nepieciešams starptautiskais aizdevums. Kā uzskata Parlamenta deputāti, veids, kādā aizdevēji nosaka valstīm budžeta tēriņu samazināšanu, ir necaurspīdīgs. Deputātus īpaši interesē „troikas" darbs Grieķijā, Īrijā, Portugālē un Kiprā.

No Eiropas Komisijas, Eiropas Centrālās bankas un Starptautiskā Valūtas fonda ekspertu lēmumiem ir ļoti atkarīgs problēmās nonākušās valsts tālākais liktenis, saka Eiropas Parlamenta Ekonomikas komitejas deputāti. Viens no visskaļākajiem aizdevēju darba izvērtēšanas rosinātājiem ir vācu deputāts no Zaļo partijas Svens Gigolds, norādot, ka „troikas" darbs līdz šim bijis stipri necaurspīdīgs un lielākajai sabiedrības daļai absolūti nesaprotams.

Politiķis uzskata, ka ir jāīsteno starptautisko aizdevēju pārstāvju uzklausīšana, jāizvaicā viņi par padarīto un jāveic rūpīga to lēmumu analīze, kurus „troika" grūtībās nonākušajās valstīs ir pieņēmusi. Deputātus šajā gadījumā interesē eirozonas četrinieks - Grieķija, Īrija, Portugāle un Kipra.

Deputāti savas bažas pamato ar to, ka valstīs, kuras aizdevēji apmeklējuši un uzlikuši savus nosacījumus, pieaudzis bezdarbnieku skaits, strauji sarukusi ekonomikas izaugsme un palielinājies valsts parāds.

Ekonomikas komitejas izteiktos priekšlikumus tagad apspriež visās Eiropas Parlamenta politiskajās grupās, domājot par to, kā īsti šo „troikas" darba caurspīdīgumu pārbaudīt un analizēt. Eiropas Parlamenta aizkulisēs runā un arī medijos lasāms, ka lielākais politiskais spēks, Eiropas Tautas partija, vēlētos palikt tikai pie „troikas" pārstāvju izvaicāšanas bez dziļākas ekonomiskās analīzes.

Paredzams, ka viens no tematiem, ko Eiropas Parlamenta deputāti vēlēsies pārbaudīt, būs līgumi ar privātajām kompānijām „troikas" pārbaužu laikā. Šis temats īpaši aktuāls kļuvis pēc gaismā nākušas informācijas par to, ka Kipras Centrālās bankas vadība ir vienojusies ar Ņujorkā bāzētu privātu kompāniju par krietnu procentu daļu no Kipras banku rekapitalizācijas, ja tā izdosies sekmīgi. Taču šis gadījums Kiprā izraisījis pamatīgu skandālu, tā kā rekapitalizācijas plāns, kuru konsultē privātā kompānija, paredz pamatīgus nodokļus lielākajiem noguldītājiem, kuru līdz šim turējuši prāvas summas krīzes skartajās bankās. Sākta kriminālizmeklēšana.

Paredzams, ka Eiropas Parlamentam par to, kā pārbaudīt starptautisko aizdevēju darbu krīzes skartajās valstīs, būs jāvienojas nākamajā mēnesī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti