4. studija

4. studija

4. studija

Cik riskanti ir starp Turaidu un Siguldu notiekošie ceļa remontadarbi?

Rīgā, Krastā ielā, par gandrīz 300 000 eiro iestādītie koki - nokaltuši!

Rīgā sāls dēļ Krasta ielā pērn iestādītie koki šogad pakaltuši un nezaļo

Rīgā, Krasta ielas posmā no Salu tilta līdz Dienvidu tiltam, nīkst rinda ar pakaltušiem, diezgan skumja paskata kokiem. Pagājušā gada novembrī Krasta ielas rekonstrukcijā tika iestādīti 120 koku dižstādi. Nu ekspertiem nākas domāt, kā tiem palīdzēt izdzīvot.

Izrādās, koku kaitnieks ir visiem pilsētniekiem labi zināms, un daudziem bojā dzīvi katru ziemu. “Jā, sāls ir tas, kas kokiem kaitē visvairāk. Un tieši Krasta ielas gadījums, analizējot gan satiksmes ātrumu, gan auksto ziemu – daudz sniega, daudz sāls, kas attiecīgi pacēlās lielā mākonī. Tas  aerosola veidā pēc tam nosēdās uz šiem kokiem. Ozoliem galotnītes jau ir zaļas. Tas nozīmē, ka galotnītēm tas aerosols nav tik daudz trāpījis, bet apakšējie zari visi ir sāļi,” skaidroja SIA „Rīgas meži” daļas „Dārzi un parki” vadītājs Jānis Lediņš.

Izrādās – divi koki no Krasta ielas remonta aug arī Rīgas centrā. Ozolus, kuri palika pāri, stādaudzētava uzdāvināja Kronvalda parkam, un šie koki ir zaļi.

“Tā kā zaļš un sāļš – tas nav laikam savienojams!” piebilda Lediņš.

“Droši vien bērzi nebija veiksmīgākā izvēle, ko šeit varēja stādīt. Ar ozoliem būtu bijis drošāk, droši vien vēl drošāk būtu bijuši, piemēram, Zviedrijas pīlādži, Dīringas pīlādži – sugas, kuras ir salīdzinoši sāls tolerantas,” norādīja Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors Andrejs Svilāns.

Ekspertu novērtējumā bērzu zari ir pavisam nokaltuši. “Šim mironim plāksteris nelīdzēs. Bet tas, ko mēs redzam uz stumbra, tomēr no resnākiem dzinumiem nāk zaļš. Tā ka gaidām šo vasaru, un jāskatās, kas būs nākamajā pavasarī,” teica Svilāns.

Rīgā ziemā ielas tiek kaisītas ar sāli, un Krasta iela atrodas vējainā vietā. Vai, stādot kokus, to neņēma vērā? “To mēs visu, protams, zinājām un sapratām, bet darba uzdevums no domes tika dots, no Mājokļu un vides departamenta. Un mēs to īstenojām, cik vien godprātīgi varējām,” sacīja Lediņš.

Rīgas domes (RD) Mājokļu un vides departamenta Dabas apstādījumu nodaļas vadītāja Inguna Kublicka paskaidroja, ka situācija un riski noteikti tika pētīti. Un koki un krūmi Krasta ielā tikuši iestādīti saskaņā ar ainavu arhitektu uzņēmuma izstrādātu labiekārtošanas projektu.

Apstādījumos kopā ieguldīti 293 264 eiro. Izmaksas veidoja 120 koku un 2433 krūmu stādi, kā arī iestādīšana.

Tātad Krasta ielas apstādījumos pirms pusgada ir ieguldīti teju 300 tūkstoši eiro. Taču koki ir daļēji apkaltuši.

Kas notiks tālāk? “Mēs esam aicinājuši palīgā Latvijā zināmu ekspertu Gvido Leiburgu. Viņš mums ir sniedzis rekomendācijas, kā būtu pareizāk rīkoties. Saskaņā ar šīm rekomendācijām mēs veiksim augšņu analīzes, izpētīsim, kāds ir augsnes sastāvs, lai mēs varētu šos kokus un krūmus optimālāk mēslot. Bet viens no pirmajiem pasākumiem, kas tiks veikts diezgan nekavējoties, tiks veikta koku vainagu redukcija, tas nozīmē – samazināšana,” skaidroja Kublicka.

Kokiem tiks izgriezti visi nokaltušie un pusbojātie zari. Pēc augsnes analīzēm arī tiks veikta mēslošana kopā ar laistīšanu. Gvido Leiburgs uzskata, ka situācija nav tik dramatiska. Viņš skaidroja –

ja koki būtu stādīti pavasarī, tie pa vasaru būtu varējuši ieaugt un daudz labāk pārciest “sālīto” ziemu.

“Neviens no kokiem uz doto brīdi nav 100% zaudējis augtspēju. Tas ir secinājums, kas ir izdarīts, veicot visu koku stāvokļa detalizētu novērtējumu. Sagatavotas ir arī kopšanas rekomendācijas. Mēģināsim darīt visu iespējamo, lai to stāvokli uzlabotu. Jā, ir aizgājuši bojā visi pamatpumpuri, bet koks ir modinājis zaros adventīvos pumpurus, snaudošos pumpurus, un pamazām sāk veidoties zaļo dzinumu pušķīši,” skaidroja SIA „Koku eksperts” arborists Gvido Leiburgs.      

Kokkopis atzina, ka situācija ir labāka, nekā izskatās, bet “tas vēl viss ir uz ļoti lielas jautājuma zīmes”. Tā pa īstam saprast, kas Krasta ielā notiks, varēšot tikai pēc kādiem četriem, pieciem gadiem.

Tātad koki par savu dzīvību vēl cīnās. Un atliek tikai cerēt, ka līdz nākamajai ziemai tie būs kaut nedaudz atguvuši spēkus, lai augtu stiprāki un pret Rīgas sāļiem izturīgāki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti