Panorāma

Vēlēšanu rezultāti – neprognozējami

Panorāma

Baltkrievijas tautu atbalsta ASV

Baltkrievijas režīms nepadodas opozīcijas spiedienam

Putins: Krievija ir gatava nosūtīt uz Baltkrieviju policijas spēkus

Baltkrievijas varasiestādes turpina izsaukt uz pārrunām redzamākos opozicionārus, kuri ir iesaistījušies Koordinācijas padomē. Tikmēr visā valstī arī šodien norisinās miermīlīgas protesta akcijas. Pašreizējā Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko tuvākais sabiedrotais Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņojis, ka ir licis izveidot drošībnieku rezerves, lai vajadzības gadījumā varētu palīdzēt kaimiņvalsts līderim.

ĪSUMĀ:

  • Baltkrievijas varasiestādes turpina izsaukt uz pārrunām opozicionārus, kuri iesaistījušies Koordinācijas padomē.
  • Šodien vairākas stundas Izmeklēšanas komitejā pratināta opozicionāre Marija Koļešņikova.
  • Koļešņikova sacīja, ka nopratināšana esot aizritējusi labi.
  • Iedzīvotāji turpina protesta akcijas.
  • Aizvadītajā diennaktī Baltkrievijā aizturēti vairāki desmiti protesta dalībnieku.
  • Vakar specvienības OMON kaujinieki katoļu baznīcā ieslēdza protestētājus, kuri tur mēģināja patverties pēc cilvēku izdzenāšanas Neatkarības laukumā.
  • Lukašenko paziņojis, ka ir gatavs dialogam un izmaiņu veikšanai konstitūcijā, taču viņš nesēdīšoties pie sarunu galda ar tiem, kuri “bļaustoties ielās”.
  • Krievijas prezidents Vladimirs Putins apsolījis Lukašenko vajadzības gadījumā nosūtīt Krievijas drošībniekus uz Baltkrieviju.

Putins apsolījis Lukašenko vajadzības gadījumā nosūtīt Krievijas drošībniekus uz Baltkrieviju
00:00 / 02:29
Lejuplādēt

Atbalstītāju aplausu pavadībā šodien no Baltkrievijas Izmeklēšanas komitejas biroja Minskā iznāca viena no opozīcijas līderēm Marija Koļešņikova. Izmeklētāji viņu vairākas stundas pratināja saistībā ar krimināllietu par baltkrievu opozīcijas Koordinācijas padomes izveidi un mēģinājumiem sagrābt varu valstī.

Koļešņikova pie saviem sagaidītājiem iznāca smaidīga un sacīja, ka nopratināšana esot aizritējusi labi.

"Es izmantoju savas tiesības, ko man piešķir konstitūcijas 27. pants – neliecināt pret sevi. Es arī parakstījos par ziņu neizpaušanu, tāpēc nedrīkstu runāt par to, kā norisinājās process. Man ir liecinieces statuss. Pret mani izturējās ļoti pieklājīgi," pastāstīja Koļešņikova.

Aizturēti vairāki desmiti protestētāju

Aizvadītajā diennaktī Baltkrievijā aizturēti vairāki desmiti protesta dalībnieku. Vienlaikus iedzīvotāji turpina iziet ielās, lai panāktu, ka tiek organizētas jaunas prezidenta vēlēšanas, kā arī sodīti tie, kuri vardarbīgi izturējušies pret miermīlīgiem protestētājiem.

"Pēkšņi ieradās daudz militāro automašīnu, viņi sāka mūs ieskaut un aizturēt tikai vīriešus. Dzirdēju, ka viens no viņiem teica, lai neaiztiek sievietes, tikai vīriešus. Liekas, ka viņi aizturēja vairāk nekā 10 cilvēku," stāstīja protesta dalībniece Marija Pugačeva.

Kaut arī protesti ilgst jau trešo nedēļu, cilvēki turpina iesākto un neizrāda sagurumu. Tā vietā tiek meklēti jauni veidi, kā miermīlīgā ceļā panākt pārmaiņas. Tā Latvijas Televīzijai (LTV) apgalvoja protestu dalībniece Jūlija.

"Šonedēļ iedzīvotāji atcerējās, ka eksistē taču arī parlaments un ka deputāti pēdējo divu, trīs nedēļu laikā gandrīz neko nav teikuši par notiekošo ielās. Tagad pilsoņi ir uzsākuši procedūru par savu deputātu atsaukšanu no Pārstāvju palātas, norādot, ka viņi nepārstāv pašreizējās iedzīvotāju intereses. Tādējādi viņi ir zaudējuši savu vēlētāju uzticību," teica Jūlija.

Saskaņā ar Baltkrievijas likumiem deputātus var atsaukt tā apgabala iedzīvotāji, no kura deputāts tika ievēlēts. Uz šādām aktivitātēm protestētājus aicināja opozīcijas izveidotās Koordinācijas padomes valde.

Vienlaikus, kā apgalvo eksperti, procedūra ir diezgan sarežģīta un var prasīt ilgu laiku. Arī protesta dalībniece Jūlija apgalvo, ka režīma pārstāvji tik viegli nepadodas.

"Tāpat arī tie rūpnīcu darbinieki, kuri streikoja vai atbalstīja protestētājus, tiek arestēti. Kādam no viņiem nācās aizbēgt uz ārzemēm. Vakar arī tika parakstīti 58 atlūgumu iesniegumi Jankas Kupalas Nacionālajā akadēmiskajā teātrī. Vairāk nekā 30 no tiem bija aktieri. Līdz ar to ir skaidrs, ka jaunās sezonas teātrī nebūs. Tas ir ievērojami, jo šai vajadzēja būt simtajai sezonai. Kupalas teātris ieņem ļoti īpašu vietu ikviena baltkrieva sirdī," teica Minskas iedzīvotāja.

Šodien pie Sarkanās baznīcas Minskas centrā sievietes izveidoja solidaritātes ķēdi. Tas notika pēc tam, kad vakar vakarā specvienības OMON kaujinieki katoļu baznīcā ieslēdza protestētājus, kuri tur mēģināja patverties pēc cilvēku izdzenāšanas Neatkarības laukumā. Dievnamā iesprostoja aptuveni simts cilvēkus. Vēlāk drošībnieki atvēra durvis un cilvēki varēja pamest ēku.

Putins sola palīdzību Lukašenko

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņojis, ka ir gatavs dialogam un izmaiņu veikšanai konstitūcijā. Taču viņš nesēdīšoties pie sarunu galda ar tiem, kuri "bļaustoties ielās". Lukašenko šodien arī nosodījis Rietumu valstis par diplomātiskā kara izvēršanu. Tāpat Lukašenko atkārtoti apsūdzēja Poliju par vēlmi pārņemt vairākas teritorijas Baltkrievijā.

"Esam liecinieki izvērstam hibrīdkaram pret Baltkrieviju. Kā lai citādi to nosauc? Masu mediji un informācijas vide ir iesaistīti šajā cīņā, konfliktējošo pušu karā.

Diplomātisks uzbrukums mums ir sācies visaugstākajā līmenī. Baltkrievijas nežēlīgie kaimiņi ne tikai atklāti paziņo savu nostāju par vēlēšanu atkārtošanu, bet arī sāk iejaukties valsts iekšējās lietās un izdarīt spiedienu uz valsti. Notiek diplomātiskais karš. Tagad valsts ir spiesta tērēt daudz resursu, lai stabilizētu situāciju uz rietumu robežām," paziņoja Lukašenko.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins apgalvo, ka ir apsolījis Lukašenko palīdzēt nodrošināt stabilitāti Baltkrievijā, nepieciešamības gadījumā nosūtot uz kaimiņvalsti savus drošībniekus.

“Aleksandrs Grigorjevičs palūdza mani izveidot tiesībsargājošo orgānu darbinieku rezervi. Es to izdarīju. Bet mēs arī vienojāmies, ka to neizmantos, kamēr situācija nekļūs nekontrolējama un ekstrēmistiski elementi, maskējoties ar politiskiem lozungiem, nepārkāps zināmu robežu un nesāks laupīšanu, automašīnu, namu, banku dedzināšanu, nemēģinās ieņemt administratīvās ēkas un tamlīdzīgi. Es ceru, ka mums nebūs vajadzības šo rezervi izmantot,” Putins sacīja intervijā Kremļa kontrolētajam televīzijas kanālam “Rossija”.

Putins arī piebilda, ka Krievija līdz šim pret notikumiem Baltkrievijā esot izturējusies neitrālāk par Eiropas valstīm un ASV.

Putins arī izteicās, ka Baltkrievijas tiesībsargāšanas darbinieki, "neskatoties ne uz ko, uzvedas pietiekami ieturēti".

KONTEKSTS:

Baltkrievijā jau trešo nedēļu turpinās masu protesti pret 9. augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti. Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība (ES) un citas rietumvalstis.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti