Prognozē ASV Kongresa pretestību militāram triecienam Sīrijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

ASV Kongress šodien sāks apspriest prezidenta Baraka Obamas ierosinājumu veikt militāru triecienu pret Sīriju, lai sodītu Bašara al Asada režīmu par iespējamo ķīmisko ieroču lietošanu. Taču daudzi amerikāņu kongresmeņi norāda uz nepietiekamajiem pierādījumiem šajā lietā, kā arī ASV vadības nevēlēšanos atklāt informāciju par izlūkošanas datiem. Tāpēc sagaidāms, ka Obamam būs jāpieliek vēl vairāk pūļu, lai likumdevēju atbalstu tomēr iegūtu.

Jau tūlīt pēc tam, kad ASV prezidents Baraks Obama izteicās par nepieciešamību veikt ierobežotus triecienus pa Sīriju, eksperti sāka minēt, vai ASV likumdevēju atbalsts prezidenta iniciatīvai būs pietiekams. ASV varas iestādes turpina apgalvot, ka to rīcībā ir neapgāžami pierādījumi par to, ka ķīmiskos ieročus Damaskas tuvumā ir lietojuši tieši Asada spēki, taču atklātībai šie dokumenti tā arī nav nodoti.

Kā raidsabiedrībai CNN norādījis Republikāņu partijas kongresmenis Alans Greisons, prezidenta administrācija pašlaik lūdz atļauju iesaistīties karā, pamatojoties uz četru lappušu dokumentu un 12 lappušu ziņojumu, nevienā no kuriem nav neapgāžamu pierādījumu par Asada režīma vainu. Baltais nams apgalvo, ka satelīti ir fiksējuši uzbrukumu no režīma kontrolētajiem rajoniem, raķešu palaišanas laikā ir apturēta kaujas darbība un izskanējušas ziņas, ka Sīrijas armijas karavīriem pat likts uzvilkt gāzmaskas. Vienlaicīgi tiek pausta pārliecība, ka Sīrijas opozīcijai nav iespēju īstenot šāda veida uzbrukumu.

Šie ir tikai daļa no apgalvojumiem, taču lielākā daļa no izlūkdienestu sniegtās informācijas ir slepena. ASV ārlietu ministrs Džons Kerijs atkārtoti uzsvēris, ka vairāk datu atslepenot nav iespējams, jo tas apdraudēšot ASV izlūkošanas informācijas iegūšanas avotus un metodes. Vienlaicīgi Kerijs uzsvēris, ka nekad neliktu balsot par nepatiesiem izlūkošanas datiem.

Šajās dienās ASV prezidentam Barakam Obamam nāksies izmantot visas savas līdera dotības un izcilās oratora spējas, lai pārliecinātu gan kongresmeņus, gan starptautisko sabiedrību. Sagaidāms, ka rīt Obama personiski dosies uz Kapitolija kalnu, lai ar demokrātu partijas politiķiem tiktos klātienē. Laikraksta „The Washington Post” veiktā aptauja liecina, ka, ja arī Senāta atbalstu, iespējams, jau trešdien Obama vēl varētu iegūt, Kongresā var klāties daudz grūtāk. No 433 pārstāvju palātas locekļiem tikai 25 ir gatavi pilnībā atbalstīt triecienu, 184 nav izlēmuši, bet vairāk nekā puse jeb 224 ir pret vai sliecas balsot pret uzbrukumu. Ja neskaita tiešās sarunas ar likumdevējiem, Obamam šodien viņam plānotas arī vairākas televīzijas intervijas ar ietekmīgiem televīzijas kanāliem, bet rīt plānota arī uzruna tautai.

Šodien televīzijas kanāli CBS un PBS pārraidīs arī interviju ar Sīrijas prezidentu Bašaru Al Asadu, kurš atkārtoti paziņojis, ka ASV rīcībā nav pierādījumu, ka tieši viņš būtu atbildīgs par ķīmisko ieroču izmantošanu pret savu tautu. Asads arī uzsver, ka Sīrija noteikti atbildēs, ja amerikāņu vadītais uzbrukums notiks, vienlaicīgi gan paužot bažas par to, kādas sekas šāds uzbrukums varētu atstāt uz Sīrijas armiju tās cīņā pret nemierniekiem.

Bet tikmēr Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzskata, ka joprojām pastāv iespēja konfliktu atrisināt politiskā ceļā, norādot, ka Sīrijas režīms ir gatavs sarunām. Lavrovs arī piebildis, ka militārais trieciens Sīrijai radīs jaunus terorisma draudus visā Tuvo Austrumu reģionā, kā arī jaunu bēgļu vilni. Tā vien liekas, ka liela daļa amerikāņu likumdevēju domā līdzīgi, norādot uz to, ka pēc vairāk nekā 10 gadus ilgiem kariem Afganistānā un Irākā Barakam Obamam būs īpaši jāpārliecina par to, ka uzbrukums Sīrijai tiešām atbilst ASV nacionālajām interesēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti