Panorāma

Panorāma

Panorāma

RTU Retumu lasītava

Eksperts: vēlēšanu uzvarētāji nevar atļauties darīt visu

Politologs: Bez ilgtermiņa loģikas politikā zaudēsim savu demokrātiju un likuma varu

Un līdz ar postpatiesību Eiropa piedzīvojusi arī populisma atgriešanos. Taču politika nav 140 rakstu zīmju projekts, jo pretējā gadījumā varam zaudēt savu demokrātiju un likuma varu, intervijā LTV norāda politologs Andre Krouvels no Amsterdamas Brīvās universitātes.

Andre Krouvels: Manuprāt, tas, ko populisti dara, viņi pretnostāda demokrātiju likuma varai. Viņi saka – tikai tāpēc, ka mēs esam uzvarējuši, mēs visu drīkstam izmainīt, jo cilvēki par mums ir balsojuši un mēs esam vienīgie, kuri šos cilvēkus pārstāv, tāpēc mēs tagad varam darīt visu. Bet tā nav.

Konstitūcija un tiesības ierobežo, ko varas turētāji var darīt. Jūs nevarat darīt jebko tikai tāpēc, ka esat uzvarējis vēlēšanās! Jums ir ierobežojumi. Un ja jūs to nesaprotat, jūs iznīcināt likuma varu, jūs iznīcināt konstitūciju un ar to pašu jūs iznīcināt demokrātiju. 

Vai nu jums ir gan demokrātija, gan likuma vara, vai nav nekā. Nevar atbrīvoties tikai no viena.

Populisti grauj likuma varu, un tas ir postoši valstij, postoši cilvēku drošībai.

LTV: Politiskās sistēmas polarizācija noved arī pie sabiedrības polarizācijas. Tas ir riskanti ilgtermiņā?

Ja jums ir vēlētāju grupa, kas jūtas nedroša un grib ātrus risinājumus, viņi izvēlēsies populistus. Tad populisti sāk mobilizēties un teikt – visi pārējie ir briesmīgi, jūs nevarat viņiem uzticēties, viņi nedarīs, to ko prasāt.

Mēs šobrīd saskaramies ar ļoti kompleksām problēmām, kurām nav ātru risinājumu. Ekoloģiskās problēmas, ekonomikas un banku problēmas. Ir nepieciešams ilgs laiks, lai tās atrisinātu.

Vajadzīgs liels, garlaicīgs, nogurdinošs likumdošanas darbs. Jūs to nevarat izdarīt ar vienu tvītu, tas nav 140 zīmju projekts.

Tas ir 10-20 gadu projekts ar plašu konsensusu. Populisti šo ilgtermiņa pieeju padara neiespējamu. Viņi grib tagad un tūlīt. Politika tā nestrādā. Haoss tā strādā, bet politika nē.

No ārpuses ir dīvaini redzēt, ka Nīderlandē, kas ir viena no liberālākajām ES valstīm, kur ekonomikai iet labāk nekā citur, bezdarbs ir zems, cilvēki balso par labējiem ekstrēmistiem. Kāpēc?

Tas nav saistīts ar to, kas jums ir. Ja paskatāties, cik neapmierināti ir cilvēki, tā ir starpība starp to, kas jums ir, un to, kas jums, jūsuprāt, pienākas, kas jums varētu būt, ko jūs gribat. Un šī atšķirība ir svarīga.  Nav svarīgi, cik mums labi iet. Ļoti daudzi cilvēki ļoti bagātās valstīs ir nelaimīgi. Kāpēc? Jo tas, kas viņiem ir, atšķiras to tā, kas, viņuprāt, viņiem pienākas, ko viņi pelnījuši.

Sajūta, ka viņi nedabū to, kas viņiem pienākas, bet citi cilvēki dabū lietas, kas viņiem nepienākas – imigranti, ārzemnieki – tas ir ļoti svarīgi.

Protams, mēs esam bagāti, mums ir ļoti bagāta valsts ar labu veselības aprūpes sistēmu, pensiju sistēmu, bet tas nav svarīgi, ja jums liekas, ka tas nav priekš jums. Ja jums liekas, ka jums tas nepalīdz un rīt tas viss var nebūt. Tas rada neapmierinātību. Tas ir ilgtermiņa projekts parādīt, kā politiskās partijas var padarīt cilvēku dzīvi labāku nevis sliktāku.

Bet tas ir ļoti ilgs projekts?

Tas ir ilgs projekts, un diemžēl politikai vairs nav ilgtermiņa loģikas, bet tikai īstermiņa pieeja ar 140 zīmju tvītiem, ātrām frāzēm un solījumiem, kas ir tukši, jo nevar tikt īstenoti.

Un kas tad, ja tā turpinās?

Mēs zaudēsim gan savu demokrātiju, gan likuma varu. Jo cilvēki arvien mazāk uzticas tām partijām, kas nodrošina demokrātisko praksi un likuma varu. Manuprāt, ir daudz argumenti pret šo “izdarām visu tūlīt” pieeju un “aizmirstam, ko dažādas grupas vēlas”, jo es tak vienīgais zinu, ko cilvēki grib, un es viņus pārstāvu.

Tāda pieeja - visu iznīcinās - var novest tikai pie haosa. Paskatieties uz ASV!

10 komentāri
Gatis
GgPievienojos Dāvim, uz vēlēšanām neiešu, neredzu nevienu par ko balsot, ja biedē ar saskanjU, lai ir saskanja! Man ir vienalga vai mani apzog krievs vai smaidīgs latvietis- no tā nekas nemainās, līdz ar to būšy izpildijis savu pienākumu " dabūt vecos kungus ārā no valdības" - padomājoet paši - kamēr būs šī sistēma , tikmēr neviens gudrs un logiski domājoš cilvēks neies kau ko darīt arī pie vistirakas sirdsabzinjas uz vilku midzeni aitas lomā nu nebūs tā- tapēc ka tiko busi pret straumi- tā beigas un ja vel spirinasies tad pa telvizoru pateiks tā un šitā un otrā dienā jūs paši apēdísiet bez sāls to cilvēku, kurš patiesībā gribēja tikai dzīvot, kaut ko mainīt un arī palīdzēt jums- tā ir realitāte! Manas domas ir tādas, ka jānotiek ir lūzumam valdības un palikušās tautas attiecībās, tas notiks domaju ekonomiska kraha rezultatā, kas strauji tuvojas, ja neticat ka tuvojas - paskatieties kas notiek ar nodokliem, vai tas liecina par ekon. Lēcienu vai problēmu tuvumu/esību? Domājiet līdzi!
dusmīgā
http://www.kopaa.lv/parvalde/sausmigas-beigas-vai-nebeidzamas-sausmas.html Neslinko, izlasi!!!
O jee...
Labāka varianta kā pašreizējā koalīcija vispār nav. Lai kā arī saskaņieši līstu pie varas.
O jee...
Labojums: Jūsu teiktajā nav nekādas loģikas
O jee...
Ļoti vāja Saskaņas politiskā reklāma, kolēģi. Žēl, ka neesat apguvis latviešu valodu pietiekošā līmenī, lai ticami tēlotu "latvieti". Jūsu teiktajā nav nekādas, vienas vienīgas pretrunas un uzkrītoši meli - man liekas, ka par tik ļoti vāju sniegumu Jums atvilks no Jūsu troļļa algas :)
Dāvis
Jebkura politika ir tikai shēma-taktika-stratēģija kādas sabiedrības daļas interešu apmierināšanai, neinteresējoties par pārējo sabiedrības daļu. Meklējiet tos politiķus, kuru lobējamo intereses ir vistuvāk jūsējām. Es savām interesēm atbilstošus starp Latvijas partijām neredzu.
Dāvis bebei
Pats vadīt valsti vairs nespēju, kaut arī man nav vēl pat 80 (nākošgad būs), gaidīšu goda vīrus ar socdemisku virzienu. Tās ir manas intereses.
O jee...
Protesta balsojums par kaimiņu.
bebe
Un ko tad jūs, Dāvi, darīsiet, tā neredzot?
hugo
muldoņa,kur viņš te redz demokrātiju !"??klauns
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti