Polijā piemin Smoļenskas aviokatastrofas upurus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Polijā ceturtdien piemin Smoļenskas aviokatastrofas upurus. Pirms četriem gadiem Krievijā, nogāžoties lidmašīnai, gāja bojā 96 cilvēki, arī Polijas prezidents Lehs Kačiņskis ar sievu. Vairākās vietās Polijā ceturtdien notika dievkalpojumi un piemiņas brīdis. Oficiāli katastrofas iemeslu izmeklēšana ir beigusies, taču daudzi poļi joprojām uzskata, ka patiesība par šo traģēdiju tiek slēpta.  

Ceturtdien 8:41 no rīta Polijā skanēja sirēnas un baznīcas zvani, jo tieši šajā mirkli pirms četriem gadiem izdzisa 96 Polijas pilsoņu dzīvības.

Piemiņas pasākumi notika visā Polijā, arī Varšavā pie prezidenta pils. Tika nolasīti visu bojāgājušo vārdi, skanēja valsts himna un uz ekrāna tika rādīti kadri ar bojāgājušā Polijas prezidenta Leha Kačiņska uzrunām.

Varšavas iedzīvotājs Staņislavs Lešičs stāstīja, ka viņš atnāca pieminēt arī tos poļus, kuri gāja bojā Katiņas slaktiņā. „Arī mani radinieki tur bija. Tāpēc mans pienākums kā īstam polim - nākt uz šejieni un pieminēt šos cilvēkus,” pauda Lešičs.

Varšavas iedzīvotāja Elizabete savukārt stāstīja, ka ik gadu nāk šurp ar lielām sāpēm.

„Nepatīk tas, ka mums neļauj pienācīgi pieminēt brīnišķīgo prezidentu. Un, ja kāds domā, ka ar laiku traģēdiju aizmirsīsim, - nē, tā nebūs,” pārliecināta Elizabete.

Noliekt galvu pie brāļa un viņas sievas kopīgās fotogrāfijas ieradās arī Jaroslavs Kačiņskis – Leha dvīņubrālis. Viņš ir viens no aktīvākajiem oficiālā traģēdijas izmeklēšanas rezultāta pretiniekiem. Lidmašīnas katastrofas iemeslus ir izmeklējuši gan Krievijas, gan Polijas eksperti. Rezultāti gan nedaudz atšķiras, jo Krievijas izmeklētāji uzskata, ka lielākā daļa vainas ir lidmašīnas pilotu rīcībā, poļi uzskata, ka vainojama arī lidostas dispečeru darbība.

Kaut arī oficiālā izmeklēšana ir pabeigta, pirms dažām dienām Polijas ģenerālprokuratūra publicēja informāciju, ka tā, iespējams, lūgs Krieviju atdod Polijai avarējušās lidmašīnas vraku un tā sauktās „melnās kastes”. Daudzi Polijas iedzīvotāji joprojām uzskata, ka traģēdijas reālie iemesli nav atklāti.

"Mums nepatīk situācija, kāda ir izveidojusies mūsu valstī pēc traģēdijas. Esošā vara nedara neko, lai tiktu atklāta patiesība par traģēdiju. Pēc četriem gadiem mēs joprojām īsti nezinām, kāpēc lidmašīna nogāzās. Mums joprojām nav atdots lidmašīnas vraks, jo tā ir Krievijas – vai, kā mēs, Polijas patrioti, sakām, Padomju varas rokās."

Varšavas iedzīvotājs Eriks uzsvēra, ka ar katru gadu šurp nāk arvien vairāk cilvēku, jo arvien vairāk cilvēku grib uzzināt patiesību.

„Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šeit ir vairāk jaunu ļaužu. Es ceru, ka, par spīti tam, ka atsevišķas personas nevēlas atklāt īstos katastrofas cēloņus, mēs ejam pareizā virzienā un uzzināsim patiesību,” sacīja Eriks. 

Sveces, ziedi un cilvēku plūsma ceturtdien bija arī Varšavas Polanskas kapsētā. Šeit ir uzstādīts piemineklis Smoļenaskas katastrofā bojāgājušajiem un  ir apglabāti vairāki upuri.

Uz pieminekļiem ir norādīts ne tikai mirušā vārds un uzvārds, bet arī amats. Palasot var saprast, cik liela traģēdija tā ir. Lidmašīnas avārijā gāja bojā Polijas olimpiskās komitejas prezidents, Nacionālās bankas prezidents, Bruņoto spēku komandieris, Nacionālās drošības komitejas vadītājs, parlamenta deputāti, advokāti, baznīcas un vairāku nevalstisko organizāciju pārstāvji. Sveces šodien tiek iedegtas daudzās vietās, arī Vaveļas pilī Krakovā, kur ir prezidenta Leha Kačiņska un viņas sievas Marijas pēdējā atdusas vieta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti