Pēc vairāku gadu pārtraukuma, iespējams, atsāksies Phenjanas un Seulas sarunas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja drīzumā varētu uzsākt sarunas par vienošanos vairākos jautājumos pēc vairāku mēnešu ilgušās spriedzes pussalā. Šādu piedāvājumu negaidīti izteikusi Phenjana, un Seula priekšlikumu atbalstījusi. Ziemeļkoreja ierosinājusi sarunās apspriest Kesonas rūpnieciskā kompleksa darbības atjaunošanu. Pirmo reizi kopš tā atklāšanas abu valstu sadarbības simbols pilnībā tika slēgts aprīlī, saasinoties militārajai spriedzei. Phenjana ierosina apspriest arī virkni citu jautājumu.

Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja ceturtdien vienojās par iespēju uzsākt pirmās oficiālās sarunas pēc vairāku gadu pārtraukuma. Pēc šī gada pirmajos mēnešos piedzīvotā militārā saspīlējuma Korejas pussalā, kas satrauca starptautisko sabiedrību, pēdējās nedēļās situācija ir kļuvusi mierīgāka. Bažas izraisīja Ziemeļkorejas februārī veiktais trešais kodolizmēģinājums, kas izsauca jaunas ANO sankcijas pret komunistisko valsti. Tas, kā arī Dienvidkorejas un ASV kopīgās militārās mācības, savukārt izraisīja Phenjanas draudus veikt kodoluzbrukumus mērķiem vairākās vietās reģionā, tostarp ASV piederošai militārajai bāzei.

Kaut gan šobrīd situācija ir salīdzinoši mierīgi, kopš aprīļa joprojām ir slēgts abu valstu sadarbības simbols - Kesonas rūpnieciskais komplekss, kurā vairāki desmiti Dienvidkorejas uzņēmumu nodarbināja desmitiem tūkstošus Ziemeļkorejas strādnieku. Maijā Phenjana paziņoja, ka vēlas aicināt uzņēmējus atpakaļ, lai apspriestu rūpnīcu darbību atsākšanu. Taču Seula attiecās, norādot, ka vispirms būtu jānotiek valdību darba grupu līmeņa sarunām.

Ceturtdien Ziemeļkoreja piedāvāja uzsākt sarunas ar Dienvidkoreju. Kaut gan netika precizēts, kādā līmenī šīs sarunas notiktu, Phenjana norādīja, ka to norises vieta un laiks "var tikt noteikti tā, kā būtu ērti Dienvidkorejas pusei". Seula savukārt paziņoja, ka "uztver pozitīvi Ziemeļkorejas oficiālo sarunu piedāvājumu", un pauda cerību, ka ar šo iespēju abas valstis var veidot savstarpēju uzticēšanos. Dienvidkoreja norādīja, ka vēlāk paziņos par sarunu laiku, vietu un darba kārtību.

Phenjana piedāvā runāt pirmām kārtām par Kesonas rūpniecisko kompleksu, kas nabadzīgajai valstij bijis nozīmīgs ienākumu avots. Tomēr iespējama arī citu jautājumu apspriešana. Tostarp par Dienvidkorejas tūristu braucienu atsākšanu uz Kimgansana jeb Dimanta kalnu kūrortu Ziemeļkorejā. Arī to 90. gadu nogalē atvēra dienvidu uzņēmums, un tas bija nozīmīgs ienākumu avots ziemeļiem. Taču kopš 2008. gada Seula pārtrauksi savu pilsoņu tūres uz šo kūrortu, kad Ziemeļkorejas robežsargs tajā nošāva kādu dienvidkorejiešu sievieti.

Phenjana ierosinājusi apspriest arī iespēju atsākt organizēt valsts robežas šķirto tuvinieku tikšanos un citus "humānos jautājumus, ja nepieciešams". Ziemeļkoreja tāpat norādīja, ka apsvērs pēdējo mēnešu saspīlējumu laikā slēgtas tiešās telefonsakaru līnijas atjaunošanu, ja Seula piekritīs sarunām.

Laiks rādīs, vai iniciatīva novedīs pie reālām sarunām, kurās tiks panākts konkrētas vienošanās. Kontakti oficiālā līmenī bijuši pārtraukti kopš 2010. gada, kad Seula apsūdzēja Phenjanu par dienvidkorejiešu kara kuģa torpedēšanu. Dienvidkoreja arī pieprasa, lai Ziemeļi atsakās no savas kodolprogrammas, bet Phenjana uzstājusi, ka tas nav apspriežams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti