Ziemeļkoreja vairs necentīsies panākt izlīgumu ar Dienvidkoreju un slēdz atkalapvienošanās aģentūras

Ziemeļkoreja oficiāli slēdz vairākas valdības aģentūras, kuru pārziņā bija sadarbības un atkalapvienošanās veicināšana ar Dienvidkoreju, otrdien ziņoja valsts mediji.

Par šo lēmumu paziņojis Ziemeļkorejas parlaments Augstākā tautas sapulce, vēstīja oficiālā valsts ziņu aģentūra KCNA. Tas notika vairākas nedēļas pēc Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna paziņojuma, ka turpināt izlīguma meklēšanu ar Dienvidkoreju ir "kļūda". 

Attiecības starp abām Korejas pussalas valstīm ir krasi pasliktinājušās, un Phenjanas izlūkošanas satelīta palaišana pamudināja Seulu daļēji apturēt 2018. gada militāro vienošanos, kuras mērķis bija mazināt saspīlējumu.

Kims nosauca Dienvidkoreju par "galveno ienaidnieku" un paziņoja, ka centieni izlīgt un atkalapvienoties ar šo valsti "ir kļūda, kuru mēs vairs nepieļausim".

Uzrunas laikā Kims apsūdzēja Dienvidkoreju un ASV spriedzes palielināšanā reģionā, norādot, ka to paplašinātās kopīgās militārās mācības, ASV stratēģisko militāro līdzekļu izvietošana un trīspusējā sadarbība ar Japānu drošības jomā pārvērš Korejas pussalu par bīstamu kara riska zonu, vēstīja Ziemeļkorejas valsts ziņu aģentūra KCNA.

Kims sacīja, ka Ziemeļkorejai ir kļuvis neiespējami panākt izlīgumu un miermīlīgu atkalapvienošanos ar Dienvidiem, kurus viņš raksturoja kā "augstākās klases ārējo lielvaru, kas ir apsēsta ar dažādiem konfrontācijas manevriem", atsaucoties uz Čenuna teikto vēstīja ziņu aģentūra AP.

Starptautiskie eksperti uzskata, ka tādējadi Ziemeļkorejas vadonis ne tikai vēlas stiprināt savu ietekmi, bet šāds lēmums ļautu militārajiem spēkiem veikt arī preventīvus kodoltriecienus pret pretiniekiem, ja tie uzskata, ka Phenjanas vadība ir apdraudēta.

Gan Ziemeļkoreja, gan Dienvidkoreja savā konstitūcijā pretendē uz suverenitāti pār visu Korejas pussalu.

Korejas Tautas Demokrātiskā Republika un Korejas Republika tika dibinātas pirms 75 gadiem un viena otru uzskata par nelikumīgu veidojumu.

Attiecības starp abām valstīm līdz šim uzturēja Seulas Apvienošanās ministrija un Phenjanas Mierīgas atkalapvienošanās komiteja. Otrā ir viena no aģentūrām, kuras Ziemeļkorejas Augstākā tautas sapulce tagad pasludinājusi par slēgtām.

"Abas visnaidīgākās valstis, starp kurām ir karastāvoklis, tagad ir asas konfrontācijas stāvoklī Korejas pussalā. Korejas atkalapvienošanās ar Korejas Republiku nekad nevar tikt panākta," teikts Ziemeļkorejas parlamenta lēmumā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti