«Pastardienas pulksteni» pavirza uz priekšu – līdz katastrofai vien trīs minūtes

Par divām minūtēm uz priekšu pārbīdīts simboliskais hronometrs, kas atspoguļo kodolkataklizmas tuvošanos, jeb „Pastardienas pulkstenis”. Tagad tas rāda 23:57, tikai trīs minūtes līdz globālajai katastrofai, jo pusnakts nozīmēs tās iestāšanos, vēsta raidsabiedrība BBC. 

 „Pastardienas pulkstenis” ir Čikāgas Universitātes žurnāla „The Bulletin of Atomic Scientists” projekts, kas uzsākts 1947.gadā pēc pirmās amerikāņu atombumbas izveidotāju iniciatīvas. Katru gadu žurnāla direktoru padome, kurā ietilpst 18 Nobela prēmijas laureāti, lemj par pulksteņa rādītāju pārbīdīšanu, izvērtējot starptautiskās situācijas spriedzi un  kodolieroču attīstības progresu.  

1947.gadā projekta autori noteikuši laiku 23:53.

Ceturtdien žurnāla „The Bulletin of Atomic Scientists” direktoru padome paziņojusi, ka pulksteņa rādītājus pagriež par divām minūtēm uz priekšu. 

„Šodien, vairāk nekā 25 gadus pēc Aukstā kara beigām, „The Bulletin of Atomic Scientists” direktoru padome novērtējusi situāciju pasaulē un secinājusi, ka šī brīža stāvoklis ir visnotaļ  draudīgs visai cilvēcei – tik draudīgs, ka Pastardienas pulksteņa minūtes rādītājam jāatrodas trīs minūtes pirms pusnakts, divas minūtes tuvāk katastrofai nekā 2014.gadā,” paziņojis žurnāls.

Šāda lēmuma galvenie iemesli ir neefektīva cīņa ar klimata pārmaiņām, kā arī kodolieroču modernizēšana visā pasaulē un uzpūstie kodolieroču arsenāli.

„Pasaules līderiem nesanāk rīkoties pietiekami operatīvi un lielā mērogā, lai aizstāvētu cilvēkus no potenciālas katastrofas. Šīs politisko līderu kļūdas apdraud katru Zemes iedzīvotāju. Globālās katastrofas  iespējamība ir ļoti liela,” paziņojis žurnāls. 

Pēc žurnāla direktoru padomes domām, mēģinājumi mazināt pasaules kodolarsenālu nonākuši strupceļā. ASV un Krievija uzsākušas savu arsenālu modernizēšanu, kas grauj jau esošās vienošanās par kodolieroču skaita samazināšanu. Turklāt kodolieroču modernizēšanas procesam pieslēgušās arī citas valstis.  

Vistuvāk pusnaktij Pastardienas pulkstenis bija 1953.gadā, kas PSRS izmēģināja ūdeņraža bumbu. Toreiz pulkstenis rādīja 23:58 un pasaule bija tikai par vienu minūti tuvāk katastrofai nekā šogad.  Vistālāk no pusnakts pulksteņa rādītāji bija 1991.gadā, kad ASV un PSRS parakstīja līgumu par stratēģisko ieroču skaita samazināšanu.  

Pēdējo reizi pulksteņa rādītāji mainīti 2012.gadā, kad pulkstenis apstājas uz atzīmes 23:55, pavirzoties par divām minūtēm uz priekšu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti