Rīta Panorāma

Intervija ar Aigaru Kalvīti

Rīta Panorāma

Astma. Simptomi un ārstēšana

Intervija ar Inu Strazdiņu

«Pasaules panorāma» prognozē. TOP3 notikumi ārzemēs – Eiropas diena un Uzvaras diena, Ķīnas un ASV sarunas

Šonedēļ pasaulē atzīmēs Eiropas dienu, bet Krievijā – arī Uzvaras dienu, kas allaž izraisa pretrunīgas vēsmas valstīs, kurām turpinājās okupācija PSRS sastāvā. Savukārt Vašingtonā ir ieplānotas sarunas ar Ķīnu.

NATO virsleitnantes bojāeja Latvijā

Vispirms par traģisko aizvadīto dienu notikumu, kad pie mums bojā gāja Albānijas bruņoto spēku virsleitnante Zarife Hasanaja, kura piedalījās NATO Otrā pasaules kara spridzekļu neitralizēšanas misijā, un ievainoti vēl divi karavīri. Notikušo izmeklē, un aktuāls ir jautājums, kādu iespaidu tas atstās uz NATO karavīru klātbūtni Latvijā un citās valstīs.

Tas, protams, ir ļoti traģisks notikums, ko miera laikos nevēlas neviens. Šādi gadījumi nav bieži, un tie uzdod daudzus jautājumus par to, kā tas ir varējis notikt, vai ir bijušas profesionālas kļūdas. Šo gadījumu noteikti izskatīs visaugstākajā līmenī.

Albānija vēl nesen atzīmēja desmito gadadienu kopš iestāšanās NATO. Alianse turpinās savu uzdevumu dalībvalstīs, taču katra šāda neveiksme rada negatīvu vilni valstī, kuras karavīrs ir gājis bojā. Un arī Albānijas iedzīvotājiem, saprotams, būs jautājumi, vai šāda misija ir droša un vajadzīga. Un tas NATO uzdevumu apgrūtina.

Eiropas diena vēlēšanu zīmē

9. maijs ir Šūmana deklarācijas gadadiena. Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans 1950. gadā Parīzē teica runu, kurā ierosināja Eiropā ieviest jaunu politiskās sadarbības veidu, kas padarītu karu starp Eiropas valstīm neiedomājamu. Viņa ideja, ka jāizveido Eiropas institūcija, kas apvienotu un pārraudzītu ogļu un tērauda ražošanu.

Šūmana priekšlikumu uzskata par pašreizējās Eiropas Savienības pirmsākumu. Šogad Eiropas diena ir īpaša ar to, ka notiek gatavošanās Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kas visā Eiropā notiks no 23. līdz 26. maijam.

Uzvaras diena Krievijā

Bet 9. maiju Krievijā atzīmē kā Uzvaras dienu pār nacistisko Vāciju. Uzvaras diena Krievijā ir rituāls un, arī tagad tā būs. Un tas nav tikai vēstures pieminēšanas akts, bet arī iespēja parādīt, ka Krievija turpina būt lielvara ar bruņojumu un politisko ietekmi pasaulē.

Lai gan nedēļas izskaņā Šeremetjevas lidostā Maskavā avārijas nolaišanās laikā aizdegās iekšzemes reisa pasažieru lidmašīna ar 78 cilvēkiem, no kuriem gājis bojā 41 cilvēks, visticamāk, tas nekļūs par iemeslu, lai 9. maija svinības atceltu.

Ķīnas un ASV sarunas

Trešdien, 8. maijā, Vašingtonā paredzētas ASV un Ķīnas tirdzniecības sarunas. Ķīnas valdība ir paziņojusi, ka joprojām plāno sūtīt sarunu delegāciju uz ASV paredzētajām tirdzniecības pārrunām par spīti tam, ka Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps solījis jau šonedēļ paaugstināt muitas tarifus no 10% līdz 25%, jo sarunas virzoties pārāk lēni.

Sarunas ir ieplānotas Vašingtonā, un šo uzskata par pēdējās cerības sarunu raundu, lai panāktu vienošanos.

Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis ziņojis, ka valsts sarunu delegācija šobrīd gatavojas doties uz ASV, lai veiktu pārrunas. "Mēs joprojām ceram, ka ASV var sadarboties ar Ķīnu, iet kopā plecu pie pleca un censties panākt abpusēji izdevīgu vienošanos, balstoties uz kopīgu cieņu," sacīja ministrijas pārstāvis.

Gadskārtējā Starptautiskā Valūtas fonda un Pasaules Bankas sanāksmē Vašingtonā Ķīnas un ASV tirdzniecības karš ir nodēvēts par vienu no lielākajiem globālās ekonomikas bremzētājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti