Pasaules iedzīvotāju skaits šogad sasniegs astoņus miljardus

ANO prognozes liecina, ka šī gada 15. novembrī pasaules iedzīvotāju skaits sasniegs astoņus miljardus. Demogrāfi gan norāda, ka iedzīvotāju skaita pieauguma temps samazinās un maksimālais mūsu planētas iedzīvotāju skaits gadsimta beigās varētu būt aptuveni 10,4 miljardi.

Vēsturnieki spriež, ka viena miljarda robežu pasaules iedzīvotāju skaits sasniedza 19. gadsimta sākumā, bet divu miljardu robeža tika sasniegta 1927. gadā.

Kopš tā laika pieauguma temps bijis daudz straujāks; 20. gadsimta otrajā pusē vidēji ik pēc 12 gadiem pasaules iedzīvotāju skaits palielinājās par vienu miljardu. Septiņu miljardu robeža tika sasniegta 2011. gadā.

Taču demogrāfi norāda, ka pašlaik pasaules iedzīvotāju skaita pieauguma temps ir zemākais kopš pagājušā gadsimta 50. gadiem. Tas skaidrojams ar dzimstības līmeņa krišanos.

Mūsdienās jau divas trešdaļas pasaules iedzīvotāju dzīvo valstīs, kur vidēji uz vienu sievieti ir mazāk nekā 2,1 bērns (tas ir sabiedrības atražošanai nepieciešamais līmenis).

“Zemākas dzimstības kumulatīvais efekts, ja tas saglabāsies vairākas desmitgades, gadsimta otrajā pusē varētu izraisīt būtisku pasaules iedzīvotāju skaita pieauguma tempa samazināšanos,” norāda ANO demogrāfijas eksperts Džons Vilmots.

ANO eksperti prognozē, ka pasaules iedzīvotāju skaits sasniegs 8,5 miljardus 2030. gadā un 9,7 miljardus 2050. gadā, bet maksimālais skaits būs 10,4 miljardi ap 2086. gadu un gadsimta beigās tam vairs nevajadzētu palielināties.

Iedzīvotāju skaita ziņā lielākā valsts jau ilgus gadus bijusi Ķīna, taču ANO prognozē, ka 2023. gadā šo titulu pārņems Indija.

Abās lielvalstīs katrā ir ap 1,4 miljardi iedzīvotāju, bet Ķīnā vairākas desmitgades bija spēkā “viena bērna politika”, kas apturējusi iedzīvotāju skaita pieaugumu.

ANO prognozē, ka līdz 2050. gadam vairāk nekā puse pasaules iedzīvotāju skaita pieauguma būs koncentrēta astoņās valstīs: Kongo DR, Ēģiptē, Etiopijā, Indijā, Nigērijā, Pakistānā, Filipīnās un Tanzānijā.

Vienlaikus būs vairāk nekā 60 valstu, kurās iedzīvotāju skaits līdz 2050. gadam samazināsies vismaz par 1%.

Lielākais iedzīvotāju skaita kritums gaidāms Austrumeiropas valstīs: Latvijā, Lietuvā, Bulgārijā, Serbijā un Ukrainā tiek prognozēts iedzīvotāju skaita kritums par vairāk nekā 20%.

ANO prognozē, ka 2050. gadā pasaulē būs daudz lielāks sirmgalvju īpatsvars: cilvēku vecumā virs 65 gadiem būs tikpat, cik bērnu vecumā līdz 12 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt