Parīzes terorakti raisa diskusijas par bēgļu uzņemšanu un liek stiprināt drošību arī ASV

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pēc Parīzes teroraktiem rūpes par iedzīvotāju drošību pieaugušas arī ASV, kuras galvaspilsētai Vašingtonai teroristiskā grupējuma “Daesh” kaujinieki izteikuši draudus. Vašingtonā palielināti drošības pasākumi, bet virkne ASV štatu gubernatori paziņojuši, ka nav gatavi uzņemt Sīrijas bēgļus savās pilsētās bailēs no notikumu atkārtošanās šajā okeāna pusē.

Tā kā viens no Parīzes teroaktu dalībniekiem Francijā, visticamāk, nokļuvis Sīrijas bēgļa statusā, vismaz 27 štatu gubernatori aizvadītajā diennaktī norādījuši, ka nevēlas savos štatos uzņemt Sīrijas bēgļus. Politiķi pauduši, ka šādā veidā vēlas pasargāt iedzīvotājus no potenciālas iebraucēju saiknes ar terorismu. Būtiski, ka 26 no šiem gubernatoriem pārstāv Republikāņu partiju, kuras politiķi savos izteikumos bijuši arī kritiskākie imigrācijas jautājumos. 

Viens no štatiem, kuras vadība aicinājusi pārskatīt Sīrijas bēgļu uzņemšanu, ir arī Arizona. Štata gubernators Dags Ducijs ir pieprasījis nekavējoties pārtraukt jaunu bēgļu izvietošanu štatā, kā arī veikt izmaiņas likumos, lai štatiem būtu vairāk tiesību šajos jautājumos. Šobrīd gan likums ļauj štatiem tikai paust savas bažas, varbūt pat izvairīties sadarboties, bet pašu bēgļu uzņemšanas programmu ietekmēt tās nevar.

Pat ja štatu vadībām būtu iespēja ierobežot pirmreizējo patvēruma meklētāju izvietošanu, pēc tam, kad cilvēks būtu šo statusu saņēmis, neviens nevar ierobežot personas brīvu pārvietošanos starp štatiem. ASV valdība bija solījusi šajā fiskālajā gadā izvietot aptuveni desmit tūkstošus bēgļu, un 180 pilsētas bija izrādījušas savu atbalstu. Pašlaik gan ASV atrodas nedaudz vairāk nekā 2000 Sīrijas patvēruma meklētāju, kas te ieradušies pārsvarā pērn.

Reaģējot uz Parīzes notikumiem, ASV prezidents Baraks Obama norādījis, ka tie nav pietiekams iemesls, kāpēc ASV varētu pārtraukt Sīrijas vai citu bēgļu uzņemšanu. Viņš gan norādīja, ka iebraucēji tiks ļoti rūpīgi izvētīti. “Aizcirst durvis viņu priekšā būtu nodevība mūsu vērtībām,” sacīja Obama, uzsverot, ka ASV ir jāpalīdz gan tiem, kas meklē patvērumu, gan arī jānodrošina pašiem savam drošība.

Jānorāda, ka “Daesh” kaujinieki izteikuši draudus arī ASV, izplatot video brīdinājumu par uzbrukumiem Vašingtonai. Savienoto Valstu galvaspilsētā šo notikumu dēļ ir palielināts patruļu skaits, tiek intensīvāk kontrolēti tranzīta mezgli, kā arī tiek veikti sprāgstvielu meklējumi. Drošības dienesti gan norādījuši, ka to rīcībā šobrīd neesot konkrētas un ticamas informācijas par potenciālajiem uzbrukumiem ASV.

Parīzes uzbrukumi devuši vēl vienu iemeslu ārpolitikas ekspertiem un opozīcijas politiķiem izvērtēt ASV militārās darbības veiksmes vai neveiksmes Sīrijā. Taču Obama pauda, ka viņš šobrīd neredz iemesla mainīt ASV īstenoto politiku un veikt plašākas sauszemes darbības. Viņš uzskata, ka potenciāli ASV sasniegs savu mērķi, taču, ja kādam esot labāks plāns par viņa padomnieku piedāvāto, tad viņš esot gatavs ar šo personu tikties.

Lai gan ASV prezidentu maiņa notiks tikai pēc gada, terorakti atstājuši ietekmi arī uz ASV prezidenta kandidātu debatēm, kas te jau notiek pilnā sparā. Debatēs un intervijās politiķi mēģina definēt, kurš tad ir jaunais ASV ienaidnieks, un arvien svarīgāks kļuvis jautājums, kurš no kandidātiem ir pieredzējušāks, lai kļūtu par ASV armijas jauno virspavēlnieku vai pavēlnieci. 

“Daīš” – apzīmējums teroristiskajam grupējumam, kas Rietumu pasaulē sevi dēvē par “Islāma valsti”. Apzīmējumam izmantota abreviatūru arābu valodā.

Pēc teroraktiem Parīzē eksperti un amatpersonas mudināja attiekties no apzīmējuma “Islāma valsts” un  lietot “Daīš”, parādot, ka teroristi pat nosaukumā nedrīkst izvirzīt pretenzijas ne uz kādu valstisku formējumu. 

 Jau vēstīts, ka piektdienas, 13.novembra, vakarā Parīzi satricināja teroraktu vilnissešos atsevišķos uzbrukumos stadionam, klubam “Bataclan” un bāriem un restorāniem nogalināti 129 cilvēki, tai skaitā arī daudzu citu valstu pilsoņi. Ievainoti aptuveni 350 cilvēki. Tagad bojāgājušo skaits jau sasniedz 132.

Latvijas valstspiederīgie teroraktos nav cietuši.

Izmeklētāji noskaidroja, ka uzbrukumus īstenoja trīs savstarpēji saistīti un koordinēti grupējumi, tie gatavoti ārvalstīs ar atbalstu no personām Francijā un Beļģijā. Atbildību par uzbrukumiem uzņēmies grupējums "Daīš".

Līdz šim izskanējis, ka septiņi teroristi uzspridzinājušies vai nogalināti, bet viens, iespējams, izdzīvojis un ir izsludināts starptautiskajā meklēšanā. Pie diviem teroristiem atrastas Sīrijas pases, un viens šādas pases turētājs ES ieradies ar bēgļu plūsmu caur Grieķiju, arī otrs reģistrēts Grieķijā. Vēl divi uzbrucēji ir brāļi, Francijas pilsoņi, kuri pastāvīgi dzīvojuši Beļģijā.  Izskanēja arī ziņas, ka pie diviem pašnāvniekiem atrastas viltotas Turcijas pases.

Saistībā ar uzbrukumiem plaši reidi notika Briselē, kur aizturēti septiņi cilvēki.

Daudzu pasaules valstu līderi pauduši  nosodījumu teroraktiem Parīzē un apņēmību stiprināt cīņu ar "Islāma valsti" jeb "Daīš". Savukārt Francijas valdība iesniegusi oficiālu lūgumu pēc palīdzības, balstoties uz līgumu par Eiropas Savienību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti